S Michalem Konopkou k reprezentaci

IM Michal Konopka je členem VV ŠSČR pověřeným vedením úseku reprezentace. Probrali jsme s ním, co je u reprezentace nového.

 

Jak hodnotíte konkurs na reprezentační kapitány, jehož výsledky by se měly v nejbližších dnech vyhlásit?

O post kapitána mužů měl zájem jediný kandidát – Zbyněk Hráček, o post kapitána žen také jeden – Petr Hába. Na jednu stranu jsme byli trochu zklamáni tím, že se nepřihlásilo víc uchazečů, na druhou stranu je pozitivní, že oba jsou renomovaní a kvalitní. Petr Hába je kapitánem ženského týmu od roku 2010. K jeho nesporným kladům patři rozsáhlé znalosti zahájení a schopnost dobře připravit svěřenkyně. A také s nimi vycházet a rozumět jim –  to je důležitá vlastnost kapitána ženského týmu.  Byly samozřejmě i věci, se kterými jsme nebyli úplně spokojeni, a s Petrem jsme je probrali.

Zbyněk Hráček má do kapitánství chuť a bere tuto svou možnou novou úlohu velmi zodpovědně.  Rád by prosadil některé nové věci, například pravidelné tréninkové konzultace užšího reprezentačního kádru. Trochu jiný náhled má i na reprezentační soustředění. Vzhledem k jeho velkým zkušenostem jsme přesvědčeni o tom, že to bude muž na správném místě.

Kdy se kapitáni ujmou funkcí?

Konkurs byl na kapitány od roku 2019. Staronový kapitán žen Petr Hába tedy pojede s týmem na olympiádu do Batumi a pak bude pokračovat v práci s novou dvouletou smlouvou. S mužským týmem pojede letos na olympiádu Vlastimil Jansa a v dalším roce ho vystřídá Zbyněk Hráček.  Určitou aktivitu očekáváme od Zbyňka už letos – pojede jako hráč a kapitán v jedné osobě na letošní Mitropu do Itálie a bude mít co mluvit i do obsahu letošního reprezentačního soustředění.

Jak to vypadá s nominací na letošní olympiádu? V poslední době je slyšet o nominačním turnaji…

Když byl vyhodnocen konkurs na pořadatele letošního MČR mužů, ukázalo se, že byl opět jediný zájemce – Ostravský koník, a že termín stejně jako loni koliduje se závěrečným trojkolem  bundesligy, kde již dříve přislíbilo účast několik našich špičkových velmistrů (Láznička, Hráček, Michalík, Babula).  Říkám otevřeně, že došlo k názorovému střetu mezi Komisí reprezentačního úseku, která takovou kolizi považuje za velmi nešťastnou, a STK, která argumentovala tím, že nebylo jiného východiska, pokud se mělo uchovat MČR jako open. Každopádně byli znevýhodněni hráči, kteří se chtěli na přeboru ukázat a do reprezentace buď proniknout (Michalík) nebo se do ní vrátit (Babula). Z toho vznikla idea uspořádat nominační turnaj, jehož vítěz by se dostal přímo do olympijského týmu. Bylo několik variant, jakou formou takový turnaj uspořádat. Nakonec jsme se rozhodli pro dvoukolový turnaj šesti hráčů.

Kdy a kde se bude hrát? Už je určeno, kdo nastoupí? Budeme mít možnost sledovat partie turnaje?

Hrát se bude od 25. května do 3. června v Praze na Strahově, v budově České Unie sportu. Nechceme žádné show někde na velké scéně s kupou diváků, ale malý poctivý turnaj – navíc jsme se museli vejít do předem stanoveného skromnějšího rozpočtu. Všechny partie ale budou přenášeny online. Při rovnosti bodů rozhodne o vítězi tie break.  Za ideální bychom považovali sestavu Krejčí, Plát, Michalík, Babula, Štoček a Nguyen – všichni již dříve předběžně souhlasili. V současné době finalizujeme propozice a hráče v nejbližších dnech požádáme o potvrzení účasti.

Vraťme se k sestavě na olympiádu…

Zaručenou nominaci mají David Navara, Viktor Láznička a Zbyněk Hráček. Kapitán týmu Vlastimil Jansa si je dobře vědom zkušeností a hráčských kvalit Zbyňka, jeho solidní styl se v zápasech se silnějšími soupeři může dobře hodit. Já mám na to naprosto shodný názor a plně v této nominaci Vlastu podporuji.  Čtvrtý člen týmu tedy vzejde z nominačního turnaje, pátého vybere kapitán. Hráči se mohli ukázat na právě skončeném individuálním mistrovství Evropy, kde se zaskvěl Thai Dai Van Nguyen. Dalším důležitým turnajem bude přebor republiky.

V diskusi na novoborském serveru je citován Robert Cvek, který měl napsat, že podle jeho informace z druhé ruky MČR v Ostravě nebude nominačním turnajem.

Robert Cvek byl příjemcem několika hromadných mailů reprezentantům z ledna tohoto roku, kdy se tvořil nápad uspořádat uzavřený  turnaj.  Informace tedy měl z první ruky a věděl, že se něco děje. V první fázi jsme museli především najít vhodný termín pro uspořádání takového turnaje, a věřte, že to byla u tolika hráčů s nabitým turnajovým kalendářem velmi složitá věc. Co se týče vyjádření, že MČR v Ostravě nebude nominačním turnajem. MČR v Ostravě 2018 bude mít stejný statut, jako  předcházející  přebory. Tedy vítěz postupuje na individuální mistrovství Evropy následující rok, kde mu ŠSČR hradí všechny náklady, a zároveň má velkou šanci dostat se do nominace na týmovou soutěž. Ale nemá toto místo zajištěno automaticky! To bylo za posledních velmi mnoho let garantováno v propozicích jen jednou – na přeboru republiky v Luhačovicích 2003. Tehdy senzačně zvítězil Miloš Jirovský a jel na ME družstev do Plovdivu. Jak jsem napsal širší reprezentaci v mailu z 18. ledna tohoto roku: „MČR v Ostravě bude samozřejmě důležitým nominačním kritériem, ale jistotu nominace bude mít vítěz následného uzavřeného turnaje.“

Tedy ano, z pohledu nominace na olympiádu má pražský turnaj větší váhu, protože jeho vítěz má nominaci automaticky zajištěnou, kdežto přeborník jet nemusí. Ale jinak má přebor republiky 2018 stejnou důležitost jako v minulosti a minimálně tím, že vítěz postupuje na individuální ME 2019, nominační je.

Bude mít nominační turnaj od letošního roku trvalé místo v turnajovém kalendáři?

To si nemyslím, letos byla opravdu mimořádná situace.

Proč by neměl vítěz MČR být automaticky nominován na olympiádu?

 Zkušenosti učí, že není rozumné tímto způsobem forsírovat nominaci.  Ještě k tomu když se hraje open. Vítěz si například nemusí lidsky sednout s kapitánem nebo s někým z týmu. Co pak? Museli byste ho stejně vzít, když už by to bylo dané v propozicích. A máte zaděláno na (zbytečný) problém.  Tým by měl být v ideálním případě takový, aby si hráči rozuměli, tvořili partu a táhli za jeden provaz. Proto je správné, že přeborník postupuje na individuální soutěž (ME), a má velmi významné plus u kapitána reprezentace, který navrhuje sestavu na týmovou soutěž.

Proč není v sestavě třetí hráč českého žebříčku Igors Rausis?

S Igorsem Rausisem jsme se dohodli, že v tomto roce nebude reprezentovat. On sám nemá momentálně o reprezentaci zájem.

Pojďme k českému ženskému šachu – ženy letos přebor republiky v Ostravě hrát nebudou…

Naším dlouhodobým cílem je trochu rozhýbat náš ženský šach, zvýšit konkurenceschopnost a někam se posunout. Domníváme se, že v současné situaci je lepší, když se přebor republiky žen bude hrát jako uzavřený turnaj. Přebor žen v openu mužů měl plusy i mínusy – reprezentantky mohly narazit na skutečně silné soupeře a dobře se potrénovat, na druhou stranu k zisku přebornice mohl stačit třeba padesátiprocentní výsledek a o osudu medailí mohlo rozhodovat, obrazně řečeno, jestli mužský oponent v posledním kole bude spěchat na vlak nebo si bude chtít zchladit žáhu. Vrcholné ženské turnaje na mezinárodní scéně se taky nehraji v openech s muži, ale ženy hrají proti sobě! Letošní mistrovství republiky se bude hrát od 21. do 29. června v Českých Budějovicích.

Bude hrát celá špička?

Hned na začátku příprav mistrovství jsme se museli smířit s handicapem v podobě neúčasti  několika předních hráček.  Naše současná jednička Karolína Olšarová je momentálně na dlouhodobém studijním pobytu v Austrálii a nestihne se vrátit. Tereza Rodshtein po narození dcery plní mateřské povinnosti  – za pár dní bude startovat na individuálním ME na Slovensku, kam odjíždí jak s malou dcerou, tak s matkou, která jí s hlídáním pomůže. Na další turnaj už ale opatrovnici nesehnala. Kristýna Novosadová, která nás všechny příjemně překvapila skvělým výsledkem na posledním ME družstev na Krétě, je na tom v jistém slova smyslu podobně. Bude hrát ME žen, ale na další turnaj už nemá dovolenou…Takže z výkopu jsme prohrávali 0:3, ale nakonec se povedlo obsadit turnaj celkem obstojně.  Zkušené reprezentantky Joana Worek, Kristýna Petrová nebo Olga Sikorová změří síly s mladými talentovanými Natálií Kaňákovou a Nelou Pýchovou, ambice na dobré umístnění budou mít jistě Magda Miturová a Nataša Richterová. Zajímavý bude comeback zkušené Martiny Kořenové i premiéra mladičké Karin Němcové. Divokou kartu od STK obdržela Jana Zpěváková, která v poslední době prokazuje velkou snahu po zlepšení. Jen mě trochu mrzí, že se na domácí půdě na jihu Čech nepředstaví naše legendární velmistryně Eliška Richtrová. Bohužel zrovna tento termín – konec června – pro ní jako daňovou poradkyni není  optimální, takže přijala jen roli náhradnice, kdyby se stalo něco mimořádného.

Zmínil jste ME žen, které začíná za několik dní. Kdo nás tam bude reprezentovat?

Naše přípravy na tento turnaj probíhají již delší dobu. Vzhledem k tomu, že se hraje ve Vysokých Tatrách na Slovensku , budou náklady na cestu minimální. Zároveň se nám povedlo dojednat s pořadateli příznivější podmínky pro naše reprezentantky. Ve finále pojede do Tater poměrně početná výprava – Worek, Novosadová, Richterová, Rodshtein, Koubová, Karin Němcová, Zpěváková (a po vlastní linii Šeráková). Na místě bude i reprezentační trenér Petr Hába, který pomůže s přípravou. Hráčkám byla zajištěna příprava před soutěží a doufejme, že jejich start na tak kvalitním turnaji, jako je ME, jim něco užitečného přinese.

Jaké další akce čekají v nejbližším období reprezentaci?

Nesmíme zapomenout na Mitropu, kterou letos pořádají Italové a hraje se od 30. 5. do 9. 6. (koliduje tedy s nominačním turnajem).  Reprezentanty čeká daleká cesta do Kalábrie (Isola Capo Rizzuto), nějakých 2000 km od Prahy. Naše sestavy jsou následující: muži – Hráček, Černoušek, Vykouk, Biolek jr. (v sestavě ještě figuruje Petr Hába, který jede na turnaj jako kapitán ženského týmu a v nejnutnějším případě zaskočí v mužském týmu), ženy – Worek, Richterová, Kaňáková, Pýchová, Zpěváková (účast Nataši Richterové vzhledem ke školním povinnostem ještě není definitivní).

Tak ať se Vám i reprezentaci vše povede!