19. Zlatá Praha 2024

Dům dětí a mládeže hl. města Prahy byl již podevatenácté dějištěm Pražského šachového festivalu Zlatá Praha, který se konal od 22. do 28. června 2024 za finanční podpory Hlavního města Prahy. V týdnu nabitém šachem se hrálo šest turnajů. Tři turnaje v klasickém šachu a tři ve zkrácených formách a všechny se započítávaly na ELO FIDE i LOK. Prvních šestnáct šachovnic všech turnajů bylo přenášeno on-line. Partie z turnajů ve vážném šachu, které nebyly on-line, byly přepsány a na webu je kompletní bulletin. V turnajích startovalo 310 hráčů z 15 federací (AUT, AZE, CZE, ENG, ESP, GER, HUN, IND, KAZ, MDA, POL, SUI, SVK, UKR, USA) a 16 hráčů mělo mezinárodní titul. Turnaje v klasickém šachu se hrály na 7 kol tempem 60 minut s bonifikací 30 sekund za tah.

Při zakončení celého festivalu bylo poděkováno za finanční podporu Hlavnímu městu Praze a partnerům festivalu – Domu dětí a mládeže hl. města Prahy a společnostem Pragon, EA Hotels a Habeas Corpus. Poděkování si zaslouží organizátoři – Martin Přibyl, Dominik Rous, Monika Strnadová, Petr Leština ml., František Rous, Simona Jenčíková a další nejmenovaní, kteří se na organizaci podíleli.

V seniorském turnaji Zlatá Praha Senior Open (S50+) – memoriálu gen. Františka Macka zvítězil mezinárodní mistr Alexander Reprintsev z Ukrajiny ziskem 6 bodů a jednobodovým náskokem. Velký úspěch bylo druhé místo Romana Kotlešky ze Sokola Tábor. O třetí místo se rozdělil čtyřlístek hráčů, z nichž měl nejlepší pomocné hodnocení mezinárodní mistr Josef Přibyl.

Senior Open S50+: Alexander Reprintsev, Roman Kotleška, Josef Přibyl, Vladimír Rajnyš, Milan Petras

Výsledky: Chess-results.com – Praha – 19. Zlatá Praha Senior Open (S50+)
Partie: 19. Zlatá Praha Senior Open (S50+) – partie

V turnaji Zlatá Praha Junior Open (U20) startovali mladí hráči do 20 let. Vyhrála šestnáctiletá juniorka z Moldávie Alexandra Grebeniuc se 6 body, s náskokem půl bodu před Tomášem Hrbkem a Arturem Shamianem z Ukrajiny.

Vyhodnoceny byly kategorie mládeže do 20 let. Nejúspěšnější byli tito hráči: U10 – Luboš Lacko (Unichess Praha), U12 – Petr Pokorný (Unichess Praha), U14 – Ahmad Tairovich Yunussov (Chess Queen Praha), U16 – Alexandra Grebeniuc (Moldávie), U20 – Tomáš Hrbek (ŠK Dopravní podnik Praha).

Junior Open: Tomáš Hrbek, Alexandra Grebeniuc, Artur Shamian, Artem Mikhno

Výsledky: Chess-results.com – Praha – 19. Zlatá Praha Junior Open (U20)
Partie: 19. Zlatá Praha Junior Open (U20) – partie

Turnaj Zlatá Praha Open byl vypsán jako 4 uzavřené turnaje (C1-C4). Na poslední chvíli se však někteří hráči odhlásili a podle propozic byly turnaje sloučeny do otevřeného. První místo obsadil Němec Ulf Kuhn s 5,5 body, s náskokem půl bodu před Slovákem Jakubem Sokolovským a Ukrajinkou Oleksandrou Korniichuk. Na čtvrtém místě skončil Petr Beneš a pátý Daniel Svoboda.

Open (C1 – C4): Petr Beneš, Oleksandra Korniichuk, Jakub Sokolovský, Daniel Svoboda a Ulf Kuhn.

Výsledky: Chess-results.com – Praha – 19. Zlatá Praha Open (C1-C4)
Partie: 19. Zlatá Praha Open (C1-C4) – partie

Turnaje ve zkrácených formách šachu jsou velmi oblíbené. Doba se změnila a stále více hráčů si nemůže dovolit být několik dní na turnaji. Šachy mají rádi, a tak alespoň startují v turnajích v rapid šachu nebo bleskových turnajích.

Úvodním turnajem festivalu Zlatá Praha byl Junior Rapid Open, který se hrál v sobotu 22. června dopoledne na 7 kol tempem 12 minut s bonifikací 3 sekund za tah. Zúčastnilo se 92 hráčů do 20 let. Vítězství si výkonem 7 bodů odnesl Artem Mikhno před Arturem Shamianem a Amirali Temirbekem.

Vyhodnoceny byly kategorie mládeže do 20 let. Nejúspěšnější byly tito hráči: U08 – Jakub Antoš, U10 – Amirali Temirbek (ŠK Aurora Praha), U12 – Vít Zischka (ŠK Spartak Ústí nad Labem), U14 – Viktoriia Stražnyk (ŠK 64 Plzeň), U16 – Artem Mikhno (ŠK Dopravní podnik Praha), U18 – Lukáš Rusnok (TJ Bohemians Praha), U20 – Artur Shamian (UKR).

Výsledky: Chess-results.com – Praha – 19. Zlatá Praha Junior Rapid Open (U20)
Partie: 19. Zlatá Praha Junior Rapid Open (U20) – partie

V neděli 23. června dopoledne se hrál další turnaj bez omezení věku Zlatá Praha Rapid Open, kterého se zúčastnilo 103 šachistů. První místo si lepším pomocným hodnocením vybojoval mezinárodní mistr Kirill Burdalev před mezinárodním mistrem Alexanderem Reprintsevem a Gustavem Brejníkem.

Výsledky: Chess-results.com – Praha – 19. Zlatá Praha Rapid Open
Partie: 19. Zlatá Praha Rapid Open – partie

Posledním turnajem ve zkrácených formách šachu byl bleskový turnaj Zlatá Praha Blitz Open hraný ve čtvrtek 27. června 2024 za účasti 58 hráčů. Vítězství vybojoval ukrajinský mezinárodní mistr Alexander Reprintsev před ázerbájdžánským mistrem FIDE Kananem Hajiyevem a dvanáctiletým Indem A. Aaravem.

Výsledky: Chess-results.com – Praha – 19. Zlatá Praha Blitz Open
Partie: 19. Zlatá Praha Blitz Open – partie
Fotografie: Golden Prague Blitz Open 2024| Zonerama.com (Mark Livshitz)

Fotogalerie festivalu: 19. Zlatá Praha 2024 – album na Rajčeti (idnes.cz)
Web festivalu: Pražský šachový festival 2024 – Chess Academy Club Praha (chess-academy.cz)