21. MISTROVSTVÍ EU MLÁDEŽE 2023 MINULOSTÍ

Ve čtvrtek 24. srpna 2023 vyvrcholily v Hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou boje o vítězství na Mistrovství Evropské unie mládeže do 14 let. Domácí reprezentace získala jednu zlatou medaili a jednu bronzovou medaili. V kategorii dívek do 12 let získala pro Českou republiku zlatou medaili Tamae Severína Jakubše. Vojtěch Velím získal v kategorii chlapců do 10 let bronzovou medaili.

Poslední kola byla plná bojů a napětí. V kategorii chlapců do 8 let zvítězil Atanas Taskov (BUL), který uhrál 100% bodů. Druhé místo obsadil Jean Desfosses (FRA) a bronzovou medaili získal Kyriakos Skouroupathis (CYP). V kategorii dívek D8 zvítězila Karina Ser (LTU), stříbrná medaile patří Agathe Gastaldo (FRA) a třetí příčku obsadila Melania-Cristina Grigore (ROU).

Mistrem EU v kategorii chlapců do 10 let se stal Vladimir Sofronie (ROU), stříbrnou medaili získal Paul David Peglau (GER) a třetí místo obsadil Vojtěch Velím (CZE). V kategorii D10 zvítězila Aleksandra Pehlivanova (BUL), druhé místo obsadila Aida Paunescu (CYP) a bronzovou medaili získala Milda Alejunaite (LTU).

V kategorii U12 vyhrál Bastien Muller-Moingt (FRA), druhé místo obsadil Alexandru Ioan Constantinoiu (ROU) a bronz vybojoval Filip Ochedzan (POL). V kategorii dívek do 12 let získala titul Mistryně EU Tamae Severína Jakubše (CZE), druhé místo obsadila Levanah Alcantara (FRA) a třetí místo patří Charlene Ge (FRA).

Titul Mistra Evropské unie mládeže do 14 let získal Louis Auribault (FRA), stříbro získal Daniel Ser (LTU)  a třetí místo obsadil Mark Csernyik (HUN). V kategorii dívek do 14 let zvítězila Bianca-Alexandra Ciocirlan (ROU), druhé místo obsadila Olívia Sekova (SVK) a třetí skončila Maria Ioanna Haapsal (EST).

První tři z každé kategorie získali pohár, medaili a diplom. Všichni mistři EU v jednotlivých kategoriích si z Koutů nad Desnou odvezli notebook! I na dalších pět  hráčů a hráček v každé kategorii čekaly hodnotné ceny, mimo jiné šachové digitální hodiny DGT 3000 a velké dřevěné šachové figurky. Každý hráč si ze šampionátu odvezl také dres s logem Mistrovství EU, pamětní medaili Mistrovství EU a pamětní diplom Mistrovství EU. Ceny předal ředitel Mistrovství EU Zdeněk Fiala společně s turnajovým ředitelem ECU Petrem Piskem a předsedou Šachového svazu ČR GM Martinem Petrem.

Mistrovství EU mládeže 2023 uspořádal Šachový klub Světlá nad Sázavou ve spolupráci s Šachovým svazem ČR. Chlapci a děvčata hráli v každé věkové kategorii společný turnaj a následně byli vyhodnoceni zvlášť chlapci a zvlášť dívky. Turnaje se zúčastnilo 100 hráčů a hráček z 15 šachových federací. Všechny partie byly přenášeny on-line.

Potěšením pro mládež bylo každodenní vyhlašování nejlepších partií kola. Ocenění za nejlepší partie v posledních kolech získali Viktoria Lea Štricová (SVK), Vladimir Sofronie (ROU), Adam Rudlof (CZE), Karin Novomeská (SVK), Jean Desfosses (FRA), Vojtěch Velím (CZE), Bastien Muller-Moingt (FRA), Louis Auribault (FRA), Lionel Robin (FRA), Paul David Peglau (GER), Danail Popzafirov (BUL) a Matěj Jaššo (CZE).

Pro účastníky turnajů a jejich doprovody pořadatelé připravili šachový i nešachový doprovodný program (simultánky s IM Petrem Piskem, bleskový turnaj, výlety). V odvetné simultánce hrálo 12 hráčů a IM Petr Pisk vyhrál v poměru 8 : 4. Vyhráli Hana Bartová (CZE), Kyriakos Skouroupathis (CYP) a Oliver Nieminen (FIN). Remizovali Vojtěch Zvolánek a  Petr Brož (oba CZE).

Účastníci turnaje měli v hotelu k dispozici řadu možností k aktivnímu odpočinku – bazén, wellness, saunu, bowling, stolní tenis, kulečník, atd. Na webu mistrovství najdete bohatou fotogalerii z průběhu mistrovství i všechny partie.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům a trenérům za spolupráci, rozhodčím za řízení turnajů a všem spolupracovníkům za jejich práci. Velké díky patří i hotelu za výborné služby a vstřícnost. Účastníci mimo jiné kvitovali možnost, že mohou pokoje předávat až po slavnostním zakončení. Chtěl bych také poděkovat kolegům ze Slovenského šachového svazu za jejich pomoc při zajištění akce. Věříme, že si všichni účastníci mistrovství užili a budeme se těšit na příští ročník Mistrovství EU mládeže, který se uskuteční v první polovině srpna 2024.