Soustředění ženské reprezentace

Od středy 19.6.2024 hostil brněnský hotel Cosmopolitan (Bobycentrum) ženské reprezentační soustředění. A jak to celé probíhalo? To se dozvíme v následujících řádcích očima Martiny Kořenové a Anny Lhotské.

 

 

Repre soustředění po třiceti letech

Vše bylo úplně jinak, a možná také ne.

Účastnit se intenzivního soustředění české reprezentace je svátkem i napětím pro každého sportovce. A je jedno, jestli jde o hokejisty, atlety nebo šachisty. Sešlo se nás jedenáct hráček nominovaných do užšího výběru, ze kterého se vybere výsledný pětičlenný český tým na Šachovou olympiádu v Maďarsku. Konalo se v hotelu Cosmopolitan (Boby centrum), šachovou část řídil Tomáš Polák, sportovní aktivity vedla Lenka Kůsová. Program byl bohatý v obou směrech. Asi nevyjmenuji vše. Svaly dostaly zabrat při protahovacích cvičeních, běhu, různých hrách, fotbalu, bodyformingu, fitnessu i bowlingu. Mozek se potil v šachové části, která se zaměřovala na pozice „Věž proti dvěma figurám“ a kombinační propočet v útočných pozicích. Didaktické metody se střídaly, začínalo se frontální výukou, následovala samostatná analýza, končilo se praktickým procvičením ve dvojicích nebo ve skupině. Kromě toho probíhaly večerní přednášky Terezy Rodshtein (Strava a pohyb), Anny Marie Koubové (Šachy v Indii), Lenky Kůsové (Motivace) a sobotní šachové přednášky Reginy Theissl Pokorné o Time managementu. Vše bylo po stránce technické perfektně zařízené včetně dobrého jídla a pití. Šachově už mám něco za sebou a určitě i před sebou. Nicméně vnímám, že rozdíl 21. století a minulého tisíciletí je v IT podpoře propastný.

Nyní se vrátím o třicet let zpět. Ivan Hausner organizoval soustředění před olympiádou v Moskvě u řeky Sázavy, v blízkosti lesa, kam se chodilo na houby. Program byl jednoduchý: procházky a zahájení. Měli jsme jeden stolní počítač a tiskárnu. Ta pracovala nejvíc. Tiskla na děrované papíry jedno zahájení za druhým. Ivan vycházel hlavně ze svého repertoáru a svých partií. K nahlédnutí byl jeho poklad – katalog zahájení v černých deskách, v té době myslím dvacet let starý. Toho si cenil nejvíc. Není to tak dávno, co mi říkal, ono to pořád funguje!

Repre soustředění může mít, jak je vidno, více podob. Důležité je, že šachy se nezměnily! Učíme se z partií starých mistrů, hráči se techniku vedení partie z počítače nenaučí a zahájení je potřeba rozumět, ne se učit nazpaměť jednotlivé tahy. A pro týmovou soutěž je nesmírně důležité umět sklonit hlavu i hrdost pro tým jako celek. I to je pro sestavení reprezentačního týmu jedno z hledisek, své by mohli vyprávět na posledním MS třeba hokejisté.

Obě soustředění jsem si moc užila. Jeden rozdíl vidím velký. V Brně jsem viděla některé hráčky poprvé, navázala přátelství například s Lenkou Kůsovou, a už teď vím, že budu všem reprezentantkám držet na olympiádě palce, ať se ho budu já osobně účastnit nebo ne. Každopádně děkuji za skvělé chvíle, kdy jsem si připadala jako opravdový sportovec.

Martina Kořenová

——-

Od středy 19. června do neděle 23. června 2024 se konalo každoroční ženské soustředění v Brně v hotelu Cosmopolitan. Už před soustředěním jsme obdržely velmi nabitý program, ve kterém nově přibyly sportovní aktivity.

Organizačně bylo vše zvládnuté na jedničku. Hotel nabízí krásné prostory, které nás uchránily před vedry venku, snídaně ve formě švédských stolů a ostatní stravování bylo také luxusní.

Každý den, kromě příjezdového a odjezdového, jsme se věnovaly 6 hodin šachovým přednáškám pod vedením Tomáše Poláka, kterého v sobotu doplnila Regina Theissl Pokorná. Přednášky byly rozdělené na dopolední a odpolední blok po 3 hodinách. Dopoledne jsme se vždy zabývali koncovkou věž proti dvěma lehkým figurám. Odpoledne nás čekal úplný opak. Rozebírali jsme partie Spielmanna, který hrál ve velmi útočném stylu. Líbilo se mi, že součástí přednášek bylo dohrávání partií nebo třeba hodnocení pozice ve skupinkách. Regina naprosto odbočila od těchto témat. Dopoledne mluvila o své šachové kariéře a okomentovala nám své nejpovedenější partie. Odpoledne se věnovala práci s časem a ukázala nám příklady partií, kde rozhodovala časová tíseň. Ryze šachový program doplnily večerní přednášky na témata, která s šachem úzce souvisí. Terka Rodshtein nám prezentovala o důležitosti pohybu a stravy, Anička Koubová o šachu v Indii a Lenka Kůsová o motivaci.

Kromě šachové části programu jsme každý den sportovali pod vedením Lenky Kůsové. Když to počasí dovolilo, tak jsme šli ven. Ráno jsme začínali půlhodinovou rozcvičkou. Po první šachové části přišla na řadu další pohybová aktivita v podobě protažení. Před večeří pak následoval nejdelší sportovní blok, kdy jsme buď hráli nějaké hry nebo šli do fitness centra.

Další nešachovou částí soustředění byl sobotní společenský večer, který jsme strávili v Bowlingu Brno. Tam proběhla společná večeře a zahráli jsme si bowling. Myslím, že se tento teambuilding velmi povedl a všichni jsme si to užili.

Na závěr bych za všechny chtěla poděkovat všem lektorům, hlavně za trpělivost, protože to s námi někdy neměli jednoduché. Další díky patří panu Vávrovi za pozvání na sobotní společenskou akci.

Anna Lhotská

 

Fotogalerie:

https://eu.zonerama.com/sscr/Album/11664309