Červencový Newsletter pro členy ŠSČR

Prague International Chess Festival má za sebou svůj 5. ročník

Ve dnech 20.–30. 6. 2023 se v pražském hotelu Don Giovanni odehrála jedna z největších šachových akcí tuzemské scény. Turnaj, jenž je znám celosvětově, sestával ze čtyř kategorií: Masters, Challengers, Futures a Open.

Všechny turnaje letošního ročníku byly napínané až do posledních tahů. V Masters se po devíti odehraných kolech usadila v čele dvojice Bogdan Deac – Ray Robson. Oba hráči se potkali v tiebreaku, ve kterém prokázal pevnější nervy Ray Robson a stal se tak vítězem hlavního Masters turnaje. Bronz získal obhájce loňského titulu Pentala Harikrishna.

 

(zleva) ředitel festivalu Petr Boleslav, stříbrný GM Bogdan Deac, vítěz Masters turnaje Ray Robson, bronzový Penatala Harikrishna a prezident a majitel 1. Novoborského šachového klubu Roman Mužík

                                                                                                                                                                                                                                                V Challengers promluvilo do konečného pořadí poslední kolo ještě výrazněji. Alexander Motylev vítězstvím zaútočil na nejvyšší příčku, ale Mateusz Bartel (v průběžném vedení) zvládl černými udolat svého soupeře a tím odrazit i útok všech ostatních soupeřů. Polský velmistr ziskem 6,5 bodů samostatně zvítězil a může se těšit na pozvánku do Masters v roce 2024. Na druhé příčce skončil Alexander Motylev a stupně vítězů doplnil mladý litevský talent Paulius Pultinevicius. Z českého tria (Vykouk, Stalmach a Finěk) dosáhl nejlepšího výsledku Jan Vykouk, který v pořadí přeskočil hned tři držitele velmistrovského titulu.

Mezi mladými nadějemi ve Futures potvrdil post nasazené jedničky Patryk Cieslak. Polský mladík zvládl poslední duel s další polskou hvězdou Kamilem Warcholem a samostatným vítězstvím napodobil krajana Bartela. Výhrou v závěrečném kole se na stříbrnou příčku vytáhl domácí Jiří Bouška, který v turnaji taktéž nepoznal hořkost porážky a předvedl tak svou stabilní hru. Bronz díky své bojovnosti převzal již zmiňovaný Kamil Warchol.

Karel Janeček Open se bojovností minimálně vyrovnal hlavním turnajům. Do posledního kola bylo vše otevřené a boj o první místo a místenku do Challengers se měnil každým tahem. Výhrou na druhém stole do boje výrazně promluvil Vojtěch Plát, kterému 7,5 bodů v kombinaci s nejlepším pomocným hodnocení nakonec na celkové vítězství stačilo. Stříbro si s sebou odvezl Jakub Fus z Polska. Bronz zůstal v ČR, a to díky velmistru Tomáši Polákovi.

Cenu Lubomíra Kaválka za nejlepší partii festivalu obdržel teprve třináctiletý Václav Finěk za výhru v 6. kole nad slovenskou jedničkou Jergušem Pecháčem. Novinkou letošního ročníku byla soutěž Grand Prix PICF, do které se hráčům započítávaly všechny nasbírané body z turnajů a aktivit, kterých se zúčastnili. Premiérové vítězství zaznamenal indický šachista Rao Sharan.

Další ročník čím dál více populárního PICF proběhne 27. února – 7. března 2024 opět v hotelu Don Giovanni.

Každému medailistovi gratulujeme!

Níže přikládáme odkazy:

 

MČR škol minulostí

Od pondělí 26. června do středy 28. června se ve Zlíně uskutečnilo MČR školních týmů v kategoriích 1. – 5. třída, 6. – 9. třída a střední školy. Město Tomáše a Antonína Bati, které je nejen proslulé obuvnickým průmyslem a specifickou „baťovou zástavbou“, ale také například filmovými ateliéry, Patem a Matem, spjato s Emilem Zátopkem či se zde nachází známá ZOO Lešná a mnoho dalšího, přivítalo tuto akci přesně po 4 letech. V úterý 27. června proběhlo v hracích prostorech krásného Kongresového centra Zlín slavnostní zahájení za účasti 408 hráčů a dalších více než 150 doprovodů a dalších hostů. Úvodní slovo pronesl k účastníkům ředitel turnaje Rostislav Svoboda, který byl následován hlavním rozhodčím mistrovství Josefem Bednaříkem. V každé kategorii se prezentovalo dle postupových klíčů celkem 30 týmů.

Pohled do hracího sálu

Tempo partií bylo 20+5. V prvním hracím dni bylo v plánu 5 kol s tím, že odpoledne vyplnil bohatý doprovodný program. Účastníci mohli využít městských lázní, zvýhodněnou návštěvu do vyhlášené ZOO Lešná či například navštívit přednášku velmistra Jána Markoše. Druhý den se odehrála poslední 4 kola turnaje, ve kterých díky olympijskému hodnocení v turnaji rozhodovaly o medailích všechny jednotlivé zápasy družstev. Napjatá atmosféra nešla přehlédnout, a to jak v místě dění, tak i v živém přenosu YT kanálu ŠSČR.

V kategorii 1. – 5. třída předával ceny člen pořádajícího klubu ŠK Zlín pan Martin Šenkýř společně s rozhodčím kategorie. Po devíti kolech se přeborníky v nejmladší kategorii stali žáci 28. ZŠ Plzeň před ZŠ u sv. Štěpána a ZŠ Karla Čapka z Prahy.

V kategorii 6. – 9. třída převzali ceny hráči z rukou člena VV ŠSZK a místopředsedy oddílu Šk Zlín pana Miroslava Kociána a rozhodčího této kategorie. Na nejvyšší stupínek famózním výkonem zaslouženě vystoupali hráči Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek, s 9,5 bodovým odstupem skončili na druhém místě hráči Gymnázia Uherské Hradiště a bronzovou medaili převzali reprezentanti Gymnázia Třinec.

V nejstarší kategorii středních škol byla pro hráče připravena velmi zajímavá a hodnotná cena! Pro nejlepší tým si připravila Univerzita Tomáše Bati roční stipendium ve výši 50 000 Kč pro každého člena týmu. Ocenění v této kategorii předal kromě rozhodčího také zástupce univerzity, děkan Fakulty aplikované informatiky pan docent Jiří Vojtěška. Přeborníkem v nejstarší kategorii se stal tým Gymnázium Petra Bezruče Frýdek-Místek „A“, stříbro si vybojoval tým Gymnázium Brno třída Kapitána Jaroše a bronz převzalo Biskupské gymnázium Brno a MŠ.

Všem medailistům srdečně gratulujeme! Pevně věříme, že každý zúčastněný si tuto povedenou akci náležitě užil.

Závěrečný článek k MČR škol obsahující další publikace.

 

MČR družstev mladších žáků ovládl celek Starého Města

Ve dnech 16.-18. 6. 2023 se v harrachovském Fit Fun hotelu pořádalo MČR družstev mladších žáků v rapid tempu. Na celorepublikové klání se sjelo celkem 28 týmů. Šestičlenné týmy byly tvořeny žáky r. 2011 a mladší s povinnou účastí dívky a nejmladšího žáka (r. 2014 a ml.). Systém bodování byl následující: vítězný tým – 3 body, remíza – 1 bod, prohra – 0 bodů. Krom jistého šachového programu byl naplánován i doprovodný, kdy si děti mohly vybrat mezi bobovou dráhou či strávením času u Mumlavských vodopádů.

Po náročných bojích za šachovnicemi nejvýše vystoupalo družstvo ŠK Staré Město, které si při suverénním tažení v celkových devíti kolech dovolilo pouze jednou remizovat (25 b.). Následoval je stříbrný tým Regionu Panda (20 b.) a bronzový tým TJ Bohemians Praha (19 b.).

 

Vítězné družstvo ŠK Staré Město

Hlavní scénu MČR doprovázel i Open turnaj jednotlivců, kterého se zúčastnilo 12 šachistů různé výkonnosti. Zde se nejvíce zadařilo Michalu Kurkovi (8/9 b.). Stříbro převzal Martin Rell (7,5 b.) a bronzovou medaili obdržel Zbyněk Jankovský (6,5 b.).

 

Stupně vítězů doprovodného OPENu

Všem vítězům gratulujeme!

Souhrn dění v Harrachově s užitečnými odkazy naleznete na našem webu.

 

Ze světa

Norway Chess 2023 minulostí

Ve dnech 30. 5.-9. 6. 2023 se v Norsku odehrál jeden z nejprestižnějších světových turnajů. Do čtvrtého největšího města skandinávského státu, Stavangeru, se sjela šachová elita nynější doby: Magnus Carlsen, Alireza Firouzja, Hikaru Nakamura, Anish Giri, Fabiano Caruana, Wesley So, Shakhriyar Mamedyarov, Dommaraju Gukesh, Nodirbek Abdusattorov a Aryan Tari.

Po téměř celou dobu turnaje se nejvíce dařilo Fabianovi Caruanovi, který měl famózní start díky výhře nad Carlsenem. Nebyl však jediným Američanem, kterému se dařilo. Zbylí hráči reprezentace USA – Hikaru Nakamura a Wesley So – také zaznamenávali úspěšný průběh po čas klání.

Trio Američanů tak slibovalo divákům nádhernou podívanou, co se týče bojů o titul. Mnozí také sledovali osobu 16. mistra světa. Magnus Carlsen se po většinu turnaje potýkal, na jeho poměry, s velmi špatnou formou. Do posledního kola vstupoval Caruana s 2,5 bodovým náskokem (16 b.) na druhého Nakamuru, na prozatímní 3. místo poskočil Gukesh Dommaraju (13 b.). Los však přidělil fanouškům nádhernou podívanou. V 9. kole se mělo utkat duo Nakamura – Caruana. Hikaru Nakamura musel vyhrát. To se mu nakonec povedlo a získal tak nejcennější kov. Fabiano Caruana, ač se mu prvních osm kol dařilo, se musel uspokojit se stříbrem. Bronz zaslouženě připadl indické hvězdě Gukeshi Dommarajimu.

Manažerka NC Benedicte Westre Skog, šampión NC 2023 Hikaru Nakamura a zakladatel NC Kjell Madland

Zdroj: Facebook Norway Chess

Pro větší přehled přikládáme odkaz na závěrečný článek.

 

Zápas o titul mistryně světa odstartoval

Ve dnech 5.-25. 7. 2023 se na území Číny, konkrétně města Šanghaj a Čchung-čching, odehraje zápas o titul mistryně světa v klasickém šachu. V každém z velkoměst se uskuteční 6 kol z celkových 12. Duo šachistek má, co se týče přesunu, ztíženou situaci oproti zápasu Nepomniachtchi – Liren. A kdo vlastně svede bitvu o šachovou korunu? Klání se zúčastní současná úřadující mistryně Ju Wenjun a její vyzývatelka Lei Tingjie. Obě velmistryně jsou čínské národnosti a města, kde se jejich zápas odehraje, jsou jejich rodnými.

Jednotlivá kola se vždy sehrají v 15:00 pekingského času (tzn. 9:00 SEČ). Pevně věříme, že si tento zápas dvou shodně silných hráček užijete. Jedno je však jisté, titul mistryně světa v klasickém šachu nadále zůstane v Číně.

Diagram k zapřemýšlení z PCIF Challengers 2023

Gledura, Benjamin (HUN) – Pultinevicius, Paulius (LTU), 8. kolo 

Bílý v této pozici zahrál 39.Vee2. Dokážete najít matovou síť, ze které se bílý monarcha nevymotá?

 

Rubrika jednou větou

A na závěr pro vás máme stručný kalendář blížících se šachových událostí:

3.–25. 7. 2023 Women’s World Championship Match
9. 7. 2023 O pohár hostince Na Kopečku
11.–21. 7. 2023 European Senior Team Chess Championship
13.–30. 7. 2023 CZECH OPEN Pardubice + jednotlivé turnaje
22.–23. 7. 2023 ŠKOLENÍ rozhodčích R1 a SEMINÁŘ pro R1 a ÚR
22. 7. 2023 Kroměříž Rynek open air
24.–31. 7. 2023 European Youth Team Chess Championship
24.–30. 7. 2023 4. PAUL KERES Memorial Festival
29. 7.–22. 8. 2023 FIDE Women’s World Cup
29. 7.–25. 8. 2023 FIDE World Cup
31. 7.–4. 8. 2023 Bratislavské šachové léto
31. 7.–5. 8. 2023 Open na hradě Seeberg – Memoriál ing. J. Tišera
4.–11. 8. 2023 Open Letní Praha
5.–13. 8. 2023 FIDE Open Staré Město
11.–19. 8. 2023 MČR seniorů 2023

 

Kompletní kalendář naleznete na webu ŠSČR.

Ať se Vám daří na šachovnici i mimo ni,
krásný červenec Vám přeje

Šachový svaz České republiky