Online formulář pro „Povolení k hostování“

V uplynulých dnech byl na webu ŠSČR spuštěn formulář pro online vyřízení povolení hostování, který pevně věříme usnadní a zrychlí tento proces. ŠSČR prozatím představil přehlednou pilotní verzi, přičemž lze pro nadcházející sezónu stále využít tradičního vyřizování lístků k hostování.

Více o této novince se dozvíte v článku s jednotlivými kroky postupu.

Thomapex MČR školních týmů ve Zlíně úspěšně zakončeno

Ve dnech 24.—26. 6. 2024 se v Kongresovém centru Zlín odehrálo Thomapex MČR školních týmů. Město Tomáše Bati je v poslední dekádě velmi oblíbenou destinací školáků, na konci června se totiž jednalo již o 6. ročník v této lokalitě! Celkový počet 94 týmů nabízel napínavou podívanou. Pro odreagování se od turnaje byl pro zájemce nabízen doprovodný program pro všechny věkové kategorie. Děti mohly z široké nabídky například navštívit mrakodrap s proslulou kanceláří či vyzvat GM Martina Petra a FM Jakuba Kůsu v simultánce. A jak vše dopadlo?

Vítězové kategorie 1.—5. stupeň

V kategorii 1.—5. třída zvítězilo družstvo PORG – gymnázium, ZŠ a MŠ (25 bodů). Na druhý stupínek vítězů stanuli reprezentanti základní školy Kamenka Čelákovice (24 b.). Nejlepší trojici uzavřel tým ZŠ Datyňská Vratimov (23,5 b.).

Ve skupině 6.—9. třída získalo titul mistra Gymnázium a SOŠPg Liberec (26 b.) s nejmenším možným bodovým rozdílem. Stříbro převzali hráči ze ZŠ u sv. Štěpána (25,5 b.). Bronz si vybojovaly děti hrající za Gymnázium Nymburk (24,5 b.).
U nejstarší kategorie dominovaly celky z Frýdku-Místku. Na nejvyšší stupínek stanuli hráči Gymnázia P. Bezruče Frýdek-Místek A (28 b.). Druhou příčku obsadilo Gymnázium Teplice (23 b.). Pro třetí místo si došli reprezentanti Gymnázia P. Bezruče Frýdek-Místek B (22 b.).
Pořadatelé děkují všem za hladký průběh šampionátu a věří, že si všichni pobyt v městě Tomáše Bati užili!
Ohlédnutí se za šampionátem zde.

Bronz z MS v Ugandě!

V posledním červnovém týdnu, 24.—30. 6. 2024, se v ugandském Entebbe odehrálo MS univerzit. Česká výprava v této exotické destinaci nechyběla. Reprezentační tým ve složení Natálie Kaňáková, Anna Marie Koubová, Richard Mládek a Martin Horák sehrál 9 kol v klasickém a také v bleskovém šachu. Do následného celkového pořadí se počítali tři hráči či hráčky s nejvyšším bodovým ziskem.

Česká výprava s tamější dobrovolnicí

V sekci Blitz – muži se zadařilo Richardu Mládkovi, který se sedmi body obsadil 2. příčku. Martin Horák se ziskem 5 bodů skončil na 11. místě. U žen se českým reprezentantkám podařilo umístit do top 10.

V klasickém šachu bylo pořadí Čechů dle skupin následovné: M. Horák (6 b.) – 4. místo, R. Mládek (6 b.) – 6. místo, N. Kaňáková (5,5 b.) – 8. místo a A. M. Koubová (5 b.) – 12. místo.

Díky kvalitním výkonům se po součtu bodů podařilo České republice získat krásné 3. místo za družstvy Polska a Francie.

Našim reprezentantům gratulujeme k úspěchu!

Podrobné ohlédnutí se za šampionátem sepsal Richard Mládek. Článek kromě šachu pojednává i o nevšedních příbězích.

Taťána Polnarová vicemistryní Evropy nevidomých

Ve dnech 16.—24. 6. 2024 se v rumunské Ploiesti odehrálo ME nevidomých šachistů a šachistek. Šampionátu se zúčastnilo 63 hráčů a hráček z 22 států. Turnaj, hrán tempem 2 hodiny + 30 sekund za tah, sestával z 9 kol. Českou republiku reprezentovali manželé Taťána a Josef Polnarovi. Po náročných partiích se umístili s 4,5 body na 37., respektive 39. příčce. Taťána Polnarová při vyhlášení žen převzala stříbrnou medaili!

Manželům Polnarovým děkujeme za reprezentaci!

Ze světa

GCT v Rumunsku pod americkou taktovkou

Ve dnech 26. 6.—6. 7. 2024 se v Bukurešti odehrálo druhé kolo Grand Chess Tour. Do hlavního města Rumunska dorazila desítka hráčů z úzké špičky: Fabiano Caruana, Ian Nepomniachtchi, Nodirbek Abdusattorov, Gukesh Dommaraju, Wesley So, Praggnanandhaa Rameshbabu, Anish Giri, Alireza Firouzja, Maxime Vachier-Lagrave a Bogdan-Daniel Deac. Velmistři mezi sebou sehráli 9 kol klasickým tempem systémem každý s každým. Kromě štědrého cenového fondu se rovněž bojovalo o body do GCT tabulky. A kdo byl nejúspěšnější?

Po čas turnaje šlo jasně vidět Caruanovo umění v klasickém šachu. Američan byl povětšinou ve vedení, avšak poslední kolo představovalo stopku vítězným oslavám. Hrstka pronásledovatelů – Alireza Firouzja, Dommaraju Gukesh a Rameshbabu Praggnanandhaa – jej dostihla, což znamenalo, že rozklíčování šampiona proběhlo pomocí tiebreaku. V tiebreakovém tempu 10+5 zcela exceloval Fabiano Caruana. Stupně vítězů doplnil druhý Alireza Firouzja a třetí Dommaraju Gukesh.