Český čtyřlístek odjíždí z mistrovství světa juniorů a juniorek s průměrným výsledkem

Světový šampionát mladých šachistů a šachistek do 20 let jsme opustili po pátém kole, kdy nejlepší z našich byla Natálie Kaňáková. Naty sice prohrála v pátém i šestém kole, ale sérií tří výher včetně porážky silné Indky Mahalakshmi se vrátila do bojů o první desítku. Závěr turnaje se však také příliš nevydařil, na druhou stranu je třeba přiznat, že Natálie měla dvě velice silné soupeřky. Na své konto přidala už pouze půl bodu, což v konečném účtování znamenalo 6,5 bodu a pěkné 19. místo, čímž se Natálie posunula o devět příček nahoru vzhledem ke svému nasazení.

Z trojlístku českých reprezentantek se nejvíce dařilo Natálii Kaňákové, která se v konečném účtování těsně vešla do první dvacítky. (foto: web turnaje)

Nela Pýchová už má za sebou z přeborů Evropy a světa cenné ostruhy včetně bronzové medaile z roku 2013. Mezi juniorkami se jí však letos příliš nedařilo. Se třemi teoreticky silnějšími soupeřkami nezískala ani půl bodu a se slabšími se jí rozhodně nedařilo podle představ. Padesátiprocentní zisk 5,5 bodu není vzhledem k síle Neliných soupeřek nic převratného a znamenal 51. místo, což je o 18 příček dolů vzhledem k jejímu nasazení.

Vůbec nejhorší formu si však do Turecka přivezla Karin Němcová, benjamínek výpravy. Karin možná síla turnaje trochu svázala ruce, po velmi špatném startu sice na své konto nějaké bodíky přidala, přesto 5 bodů a konečné 70. místo, což je jen deset příček za startovním nasazením, nelze hodnotit pozitivně, Karin totiž měla jednu jedinou teoreticky silnější soupeřku, a to hned v prvním kole.

Martin Hollan se po špatném startu 0/2 patřičně probral a třemi výhrami v řadě ve 4.-6. kole včetně vítězství s gruzínským IM Sibashvilim se dostal na silné soupeře. V následujících třech kolech přidal tři remízy s hráči 2400+ a až v 10. kole potřetí na turnaji podlehl. Bohužel ještě jednou prohrál i v posledním kole, a tak turnaj z obou stran orámoval malou rošádou. 5 bodů a 104. místo je mírně za očekáváním, ale Martin může být relativně spokojený už jen z toho důvodu, že hned sedmkrát změřil síly s teoreticky silnějšími soupeři.

Od novopečeného juniorského mistra světa Íránce Parhama Maghsoodlooa můžeme v budoucnu očekávat velké věci. (foto: web turnaje)

Novým juniorským mistrem světa se stal první nasazený Íránec Parham Maghsoodloo. A to doslova a do písmene stylem start-cíl. V deseti kolech ztratil jedinou půlku, a to v šestém kole se svým reprezentačním kolegou. Již kolo před koncem turnaje tak měl jisté zlato, a i když v posledním kole prohrál, zvítězil s parádním náskokem celého bodu! Navíc je mu teprve 18 let a už v tuto chvíli se pomalu ale jistě blíží metě 2700. O tomto Íránci tak zcela jistě  ještě hodně uslyšíme. Zlato mezi juniorkami vydobyla výhrou v posledním kole překvapivě až devatenáctá Ruska Alexandra Maltsevskaya.

Juniorskou mistryní světa se stala až devatenáctá nasazená hráčka turnaje Alexandra Maltsevskaya. (foto: web turnaje)