Cílem je turnaj kandidátů
Poslední vítěz prestižního Tata Steel Chess turnaje v nizozemském Wijk aan Zee potvrdil svou účast v pražském turnaji Masters. Dnes pětadvacetiletý Wei Yi měl přitom do Prahy namířeno již dvakrát. V roce 2019 musel však svou účast na poslední chvíli zrušit kvůli reprezentačním povinnostem na Mistrovství světa týmů v Astaně, o rok později zmařil dohodu nástup covidu.
Přesto příští rok v únoru nepůjde o Weiho první návštěvu naší země. „Českou republiku jsem již navštívil, ale je to opravdu hodně dávno. Byl to dokonce můj první výlet na šachový turnaj za hranice. Tehdy, v roce 2008, jsem se se svými spoluhráči a trenérem účastnil turnaje školních týmů.“ O rok později již Wei Yi vyhrál zlato v kategorii do 11 let v rámci 5. ročníku Mistrovství světa škol v Soluni a skvělými výsledky, na svůj věk až neuvěřitelnými, nepřestal překvapovat šachový svět i nadále. Čínský zázrak trvale triumfoval ve všech kategoriích a často předčil soupeře mnohem starší než on. Ve třinácti letech obsadil 11. místo na mistrovství světa hráčů do 20 let!
foto: Dirk Jan ten Geuzendam
Lámání rekordů nebralo konce, až si vydobyl titul „nejmladší“ v různých kategoriích. Ve Světovém poháru 2013, kde porazil Nepomniachtchiho a Širova, se stal nejmladším hráčem v historii, který dosáhl ratingu 2600. O rok později, v patnácti letech, byl součástí zlatého čínského olympijského týmu. Rok 2015 startuje výhrou Challengeru v rámci Tata Steel Chess turnaje, dále vyhrává národní šampionát před Ding Lirenem, Wang Haem, Yu Yangyim nebo postupuje až do čtvrtfinále Světového poháru. Hlavním úspěchem roku 2015 ale bylo prolomení hranice 2700 a překonání dosavadního Carlsenova rekordu. Tehdy budoucí mistr světa Ding Liren na adresu svého kolegy prohlásil: „Jsem jen malý potůček, malý kopec v jeho cestě. Kdy předčí mě a všechny ostatní, je pro něj jen otázkou času!“
V té době je již Wei Yi plně etablován ve světové TOP-50 a sbírá další cenné kovy. K dalšímu zlatu z národního šampionátu přidává i zlato z Asijského šampionátu, v roce 2019 se probojovává do finále FIDE Grand Prix. To už má za sebou ale rok studia ekonomie a managementu na Univerzitě Čching-chua . Škola, ale hlavně „uzávěrka světa“ kvůli covidu, odsouvá Weiho z přímého dohledu šachových fanoušků. Letos se však současná světová devítka vrací v plné síle. Jak jsme již uvedli, získává titul ve Wijk aan Zee, v Superbet Rapid & Blitz v Polsku bere stříbro a v červnu zdárně dokončuje školu. Není snad lepší čas na to se zeptat, jaký je hlavní cíl šachové kariéry stále jen pětadvacetiletého velmistra. „Nyní je mým dalším hlavním cílem postup do turnaje kandidátů. To však není vůbec jednoduché. Proto se musím ještě předtím hodně snažit vyhrávat turnaje vysoké úrovně a usilovat o více příležitostí se jich účastnit.“ Jak známo, Prague Masters je pravidelně zařazován do FIDE Circuit, který je jednou z možných cest, jak se kvalifikovat do turnaje kandidátů. Jaká jsou tedy očekávání čínského velmistra ohledně Pražského šachového festivalu? „Vím, že to bude akce na vysoké úrovni a moji soupeři budou silní a zkušení. Nicméně i tak, pokud to bude možné, stále doufám, že se pokusím vybojovat titul pro vítěze.“
Ať v pátek 7. března 2025 zvedne nad hlavu trofej pro vítěze Masters turnaje kdokoliv, jedno je téměř jasné. Vše nasvědčuje tomu, že se Wei Yi zapíše do historie Pražského mezinárodního šachového festivalu jako první hráč, který bude aktuálně v TOP 10 světového žebříčku. Fanoušci se mají rozhodně na co těšit.
Do startu 7. ročníku Prague International Chess Festivalu (25. února – 7. března 2025) zbývají necelé tři měsíce. Fanoušky srdečně zveme k návštěvě Don Giovanni Hotel Prague a těm, kteří uvažují o účasti, připomínáme, že registrace do Open turnaje a ratingových turnajů je již v plném proudu.
Kompletní propozice festivalu
Registrační formulář
Petr Boleslav
ředitel festivalu