Čtrnáctiletý Václav Finěk vítězem festivalu Czech Open 2024

Sobotní boje v pardubickém Ideonu rozhodly o vítězích hlavních festivalových turnajů.

Největší talent českého šachu, čtrnáctiletý IM Václav Finěk (ŠK ZIKUDA Turnov, z.s., 2452), ovládl hlavní velmistrovský turnaj a stal se tak mezi 721 šachisty a šachistkami z 37 zemí světa nejúspěšnějším účastníkem festivalu Czech Open 2024!

A – PARDUBICE OPEN

Dramatické poslední kolo rozhodlo o vítězi hlavního velmistrovského turnaje. Velmi rychle zvítězil na druhé šachovnici hrající indický IM Audi, který tak dostal své soupeře pod tlak a byl velmi blízko celkovému prvenství. Izraelský velmistr Zanan remizoval na třetí šachovnici s německým IM Noem a tak o vítězi festivalu rozhodl souboj na první šachovnici. Domácí mladíček IM Václav Finěk se utkal s dvojnásobným vítězem pardubického festivalu GM Liviu-Dieterem Nisipeanem z Rumunska. Bílými hrající český mládežnický reprezentant podal vynikající výkon a nedal zkušenému soupeři šanci – získal malou převahu, kterou stupňoval a přesvědčivě realizoval.  Václav Finěk se tak se 7,5 body stal zaslouženým vítězem. Druhé místo obsadil indický IM Audi (7,5b), bronz si z Pardubic odváží český reprezentant GM Jiří Štoček (7b). Výborně se na Czech Openu prezentoval i další český mládežnický reprezentant, IM Štěpán Hrbek, který se ziskem sedmi bodů obsadil páté místo. Nejlepší ženou turnaje se stala skvěle hrající polská reprezentantka IM Klaudia Kulon, která obsadila celkové šesté místo. Na turnaji byly splněny čtyři normy mezinárodních titulů. Normu mezinárodního mistra získali Petr Gnojek (CZE), Valentyn Prokofiev a Vladyslav Fishchuk (UKR). Normu ženské mezinárodní mistryně získala Noga Orian (ISR).

B – MOTORGAS OPEN

Roman Tyshniuk z Ukrajiny se stal jediným zahraničním vítězem letošních hlavních turnajů, Motorgas Open ovládl se ziskem 7,5 bodů z 9 kol. Jen kvůli horšímu pomocnému hodnocení skončil na druhém místě výborně hrající Jáchym Hrbek (7,5b).  Bronz patří jihokorejskému Inchan Parkovi (7b).

C – GASCO OPEN

V turnaji pro hráče s ELO do 1700, GASCO OPEN, zvítězil s osmi body z devíti kol další český mladíček, jedenáctiletý Jan Kožušník (Beskydská šachová škola z.s.), těsně před jihokorejským Hyunbin Choi, který získal taktéž 8 bodů. Sedm bodů a třetí místo vybojoval Oskar Gřešek ze Slezanu Opava.

30+ STAPRO OPEN

Turnaji určenému hráčům nad třicet let vévodili čeští zástupci, kteří obsadili veškeré medailové pozice. Vítězem se s půlbodovým náskokem stal Miroslav Muroň (Šachový oddíl TJ DUKLA Praha, 7,5 bodů z 9 kol) před Vítem Žemličkou (TJ Kobylisy, 7b) a domácím Tomášem Veselým (Šachový klub Rapid Pardubice, z.s., 7b).

Výsledky doprovodných turnajů:

Bleskový turnaj Q3 AQUACENTRUM PARDUBICE OPEN ovládli čeští hráči. Se ziskem 9 bodů z 11 kol mezi 74 účastníky z 15 zemí zvítězil velmistr Petr Neuman. Druhé místo obsadil Jakub Vaculík (8,5b) a třetí skončil FM David Gloser (8b). Celé sérii bleskových turnajů AQUACENTRUM PARDUBICE OPEN kraloval český velmistr Petr Neuman, který si ze tří turnajů odváží dvě vítězství a jedno druhé místo, skvělý výkon!

Bleskový turnaj družstev AVE CHESS OPEN

Celkem 25 týmů z devíti zemí se zúčastnilo oblíbeného bleskového turnaje družstev. Vítězství vybojoval první nasazený tým Píšťalky, složený z rozhodčích a organizátorů festivalu! Druhé místo obsadil další domácí tým, ŠK Lípa A a bronz si z Pardubic odváží Latvian dudes. Nejlepším hráčem turnaje byl Jakub Ocelák.

Otevřený turnaj v Raindropchess, ZÁLOŽNA RESTAURANT OPEN

Dvacet osm účastníků se zúčastnilo bojů ve speciální disciplíně, Raindropchess. Zvítězil Tomáš Vrzal před obhájcem loňského prvenství, Janem Rusnákem, třetí skončil Jakub Nešpůrek.

IM Václav Finěk, vítěz hlavního velmistrovského turnaje PARDUBICE OPEN

Gratuluji ke krásnému výsledku. Jaké máš pocity?

Myslím, že jsem odehrál skvělý turnaj a obzvláště stoprocentní bilance bílými figurami mě velmi potěšila.

Rozhovor děláme bezprostředně po Tvém vítězství nad vynikajícím rumunským velmistrem Nisipeanem…

Důležitá byla volba zahájení, která soupeře překvapila.  Vypadalo to, že se bál přípravy, zahrál pasivně a nabídl remízu. Stál jsem dobře a chtěl jsem hrát, což se mi vyplatilo a z výhry mám velkou radost.

Jaké jsou Tvé další plány na léto?

S rodinou jedeme k vodě, takže se těším, že si odpočinu a věřím, že mi forma vydrží i na srpnové Mistrovství Evropy mládeže v Praze, kde bych rád zvítězil!

IM Klaudia Kulon, nejlepší žena velmistrovského turnaje PARDUBICE OPEN

Blahopřeji ke skvělému výkonu. Můžete zhodnotit turnaj?

Jsem velmi šťastná. Před turnajem jsem měla základní cíl získat rating, protože jsem se po osmi letech chtěla vrátit přes 2400. Můj dosavadní rekord byl 2401, k 1. 8. bych měla mít rekordních 2415, z čehož mám velkou radost. Je to můj třetí klasický turnaj v řadě, jsem už dost unavená, takže výsledek je úžasný.

Které byly nejdůležitější momenty turnaje?

Dobrá partie byla v 6. kole s IM Pantzarem, kterou jsem zakončila efektní obětí dámy s následujícím matem a samozřejmě po takovéto partii se člověk cítí dobře, má více energie, sebevědomí…To pomohlo k výbornému finiši – po prohře s GM Jiřím Štočkem jsem poslední dvě kola hrála solidně s plánem, že remíza by byla v pořádku a možná to soupeři přepálí…To se nakonec opravdu stalo, podařilo se mi toho využít a obě partie vyhrát. Mám obrovskou radost!

Na Czech Openu je možné vás vidět každým rokem, co vás tu láká?

Je to obrovský festival, kde si můžu zahrát více turnajů – takové Las Vegas pro šachisty! Letos jsem hrála kromě hlavního turnaje i rapid turnaj a bleskový maratón Michala Vávry. Mám ráda šachový stan, kde si mohu s kamarády zanalyzovat partii, uvolnit se. Velmi si užívám zdejší přátelskou atmosféru a těším se, že za rok přijedu znovu 🙂

Jáchym Hrbek, stříbrný z turnaje B – MOTORGAS OPEN

Jáchyme, gratuluji ke krásnému úspěchu, jak hodnotíš turnaj?

Jsem spokojený, ale ne úplně všechny partie byly korektní, občas jsem měl štěstí. Přesto jde o dobrý výsledek. V Pardubicích se mi líbilo a užil jsem si to.

Fanoušci znají spíše Tvého bratra, Štěpána, můžeš sám sebe trochu představit?

Šachy hraji od sedmi let a se Štěpánem a rodinou jsem odmala jezdil po turnajích. Hra samotná mě zaujala a začal jsem se tomu více věnovat. Stále mě to baví a rád v tom budu pokračovat.

Jaké jsou Tvé další cíle?

Jednou bych rád následoval svého bratra a chtěl bych dosáhnout titulu velmistra.

Jan Kožušník, vítěz turnaje C – GASCO OPEN

Honzo, gratuluji Ti k obrovskému úspěchu. Jaké jsou Tvé první pocity po vítězství na tak velikém openu?

Jsem šťastný, že se mi podařilo tento turnaj vyhrát, ale je potřeba říci, že jsem měl i trochu štěstí. V 5. kole v partii s Ladislavem Králem jsem měl věž méně, za kterou jsem měl pár volných pěšců. Věžka byla lepší, ale nakonec pěšci utekli…

Máš jedenáct roků, tudíž jsi na začátku své šachové kariéry. Jak ses k šachům dostal?

V zimě 2017 jsme se s tátou nudili u deskových her a tak se rozhodl, že mě naučí hrát šachy. Začalo mě to bavit a mamka mě přihlásila do šachového kroužku Beskydské šachové školy vedeného Tondou Surmou. Od té doby se mnou táta nechce hrát, protože už ho nebaví se mnou prohrávat… 🙂

Ve Frýdku-Místku se jistě chystá velká oslava…?!

Určitě to budu chtít doma oslavit se svou rodinou, kamarády a trenérem Kubou Rabatinem, kterému vděčím za výborné přípravy během Czech Openu a za vše, co mě naučil.

Jan Mazuch, ředitel festivalu Czech Open 2024

Honzo, máme za sebou další úspěšný ročník festivalu Czech Open, jak jsi spokojený?

Jsme velmi potěšeni, že festival probíhal bez větších potíží. Rekordní účast jsme zaznamenali v turnaji 4členných družstev RAWACO RECYCLING OPEN, kterého se zúčastnilo 147 týmů a celkem včetně náhradníků 710 hráčů. Roste také obliba turnaje pro hráče 30 let a starší, kterého se letos zúčastnilo rekordních 108 hráčů.

Obrovskou radost mi udělali čeští hráči, kteří vyhráli tři ze čtyř hlavních turnajů, což nevím, jestli se stalo někdy v historii. Vyzdvihnul bych vítězství čtrnáctiletého Václava Fiňka v hlavním velmistrovském turnaji PARDUBICE OPEN. Velkým příslibem je taktéž výhra jedenáctiletého Jana Kožušníka v turnaji GASCO OPEN.

Hlavním cílem pro příští rok je zkvalitnit a rozšířit startovní pole hlavního velmistrovského turnaje PARDUBICE OPEN.