David Navara mistrem Evropy v bleskovém šachu!
Aktualizace 17.12.2022:
PRAHA, 17. 12. 2022: V pátek 16. prosince 2022 se v polských Katovicích odehrálo Mistrovství Evropy v bleskovém šachu. Do šampionátu se registrovalo přes 800 hráčů z 38 federací. Naši vlast přijelo reprezentovat hned 13 šachistů. Po 22. kolech stanul na nejvyšším stupínku velmistr David Navara a stal se tak mistrem Evropy.
Česká šachová jednička neměla zisk titulu vůbec jednoduchý. Až do posledního kola byl turnaj velmi vyrovnaný a nakonec rozhodovalo pomocné hodnocení, a hlavně také poslední partie celého mistrovství, kdy náš velmistr porazil velmistra Kazakovského. Česká šachová hvězda hodnotí výkon stroze a následovně: ,,V poslední partii jsem měl více štěstí než rozumu, ale prvních dvacet kol jsem hrál dobře.“
GM David Navara, zdroj fb European Blitz Championship by Rafał Oleksiewicz
Právě v poslední partii, kterou potřeboval David Navara vyhrát, by každý zkušenější šachista usoudil, že se jedná o remízovou pozici. Mladý velmistr však v pravou chvíli zahrál hrubou chybu a nechal si dát od nejlepšího českého velmistra jednotahový mat! ,,I takové hrubé chyby se dějí na nejvyšších evropských šachových polích. Každopádně to nic nemění na tom, že velmistr Navara dosáhl obrovského úspěchu a v těžké konkurenci se stal evropským šampionem v této rychlé variantě šachu. Jménem svým, ale hlavně také jménem celé šachové komunity u nás v ČR, posílám české jedničce velkou gratulaci do polských Katovic a přeji hodně štěstí v právě probíhajícím ME v rapid šachu!“ dodává PR manažer svazu Ing. Josef Bednařík.
Partii je možné si přehrát na webu chess24.
Z českých hráčů se poté dařilo hlavně mladým zástupcům. Například Daniel Pražák v konečném součtu vybojoval v těžké evropské konkurenci posun o bezmála 245 příček nahoru a skončil na 170. místě. Za zmínku stojí také připsání 264 elo bodů do jeho ELO hodnocení!
Dnes, tedy v sobotu 17. prosince 2022 a v neděli 18. prosince 2022, se v polských Katowicích odehrává mistrovství Evropy v rapid šachu. I zde ČR reprezentuje česká jednička GM David Navara a dalších 11 hráčů z tuzemska.
Výsledky ME v bleskovém šachu můžete zhlédnout zde.
Fotogalerii a další informace poté na webu pořadatele. Facebook pořadatele zde.
——–
V pátek 16. prosince zaznamenal obrovský úspěch nejlepší český hráč David Navara. Mezi více než 800 účastníky mistrovství Evropy v polských Katovicích nasbíral nejvíce bodů společně s Polákem Klekowskim, o jeho zlatu rozhodlo lepší pomocné hodnocení.
Mistryní Evropy žen se stala Alexandra Kostenjuková, hrající pod vlajkou FIDE.
(více informací připravujeme)
Odkaz na výsledky turnaje.
Živý přenos z turnaje najdete zde.
Oficiální stránky turnaje zde.
(David Navara během turnaje, zdroj: oficiální stránky organizátorů.)