Druhé kolo Wijk ann Zee
MASTERS
Rovněž druhé kolo hlavního turnaje přineslo dva rezultáty. Pojďme však nejprve na partie, které skončily smírem. Všechny byly velmi bojovné a dostaly se až do koncovek. Zcela vyrovnaný souboj odehráli Abdusattorov s Caruanou. Bílý dokázal do koncovky získat pěšce, předtím se však zcela vyčistilo dámské křídlo. Dvojpěšec černého na efku byl v rámci obrany spíše pozitivem a Nodirbek věžovou koncovku 4:3 vyhrát nedokázal, resp. Fabi ji bez problémů ubránil. Velice dlouhou bitvu sehráli Ding a Maghsoodloo. Divoká přestřelka ve střední hře dovedla partii do koncovky, ve které měl černý krásné dva střelce proti věži, avšak tři pěšce méně. Bílý se posléze dvojice střelců zbavil obětí kvality, po které měl dokonce čtyři pěšce za střelce! Čínský drak zkušeně stupňoval tlak. Parham však dokázal odolat, a tak si po 6,5 hodinách hry připsal další cenný půlbod do tabulky. Liren byl minimálně v jeden moment velmi blízko vítězství, a tak ho samozřejmě bude mrzet výsledek utkání. So si udržoval mírné plus skoro celou partii s Erigaisim, černý se však skvěle bránil a svého soupeře vlastně k ničemu nepustil. Po pár přesných tazích se borci rozhodli pro smír.
Zcela vyrovnaný duel předvedli Aronjan s Praggnanandhou. V tomto souboji se jazýček vah ani trochu nepřechýlil na jednu či druhou stranu. Po rozehrané španělské vznikla pozice, na kterou si černý totiž nemohl vůbec stěžovat. Partie po menší bitvě došla do remízovému stavu. Ind tak mohl být spokojen, přeci jen, udržet černými Levona Aroniana není nic lehkého. Van Foreest si s bílými figurami chtěl pohrát s Richardem Rapportem. Nizozemec věděl, že Rapport úvodní kolo prohrál, což hrálo bílému značně do karet. Rumun černými zvolil Ruskou. Rapport získal pěšce, ovšem Holanďan měl plnohodnotnou kompenzaci v podobě silné dvojice střelců. Tu se černému sice podařilo zlikvidovat, záhy však musel odevzdat pěšce zpátky, pročež partie opravdu nemohla skončit jinak než dělbou bodu.
Partií kola bych jednoznačně jmenoval souboj mezi Girim a Gukešem. Aniš velmi přirozeně a jednoduše rozehrál své figury… a začal čarovat! Brutálně a pro černého možná nečekaně obětoval jezdce na g5 a vzápětí ještě věž na e6! Černý musel odevzdat dámu, materiálně na tom sice nebyl špatně, leč jednak měl velmi slabého krále a hlavně dámské křídlo černého si vůbec nezahrálo. Věž na a8 a jezdec na b8 zůstali do konce partie… Druhý rezultát druhého dějství zajistil černými hrající Carlsen, který pozičně velmi pěkně přehrál Keymera. Ve střední hře obětoval kvalitu za volné pěšce na dámském křídle, kteří v podstatě rozhodli partii. Carlsen dokázal přejít do lepší věžovky, což pro mladíka nebylo dvakrát uspokojující… Kvality Nora se potvrdily a Vincent tak po chvíli rezignoval. Carlsen s Girim se tak přidali k čelu tabulky.
CHALLENGERS
Ze čtyř remíz vyzývatelského turnaje byl relativně blízko výhře Ivič, který stál jasně lépe ve střední hře se Sindarovem. Černý však dokázal výhodu neutralizovat a bezpečně remizoval v koncovce. Nejvíce šílenou remízu však sehráli Adhiban s Beerdsenem, kde se partie v časové tísni brutálně otáčela, resp. hodnocení se točilo jako kohoutek ve větru. Za remízu je nakonec určitě raději Adhiban.
Bílými hrající Vaishali přešla do pozice s různobarevnými střelci a snad doufala v brzkou remízu. Její soupeř Dončenko se však dostal k tlaku na královském křídle. Bílá stála nepříjemně, ale objektivně ne o moc hůř. Bílá však při svém 31. tahu překročila čas. Další bojovnou partii sehrál bílými Jerguš Pecháč. Už jen volbou zahájení: slovenský mladík zahrál v duchu šachových romantiků 19. století Královský gambit! Černý obětoval figuru a jal se útočit na bílého krále zadrženého v centru. Objektivně bílý stál dobře, jeho pozici bych však hrát nechtěl. Partie nakonec přešla do koncovky, ve které měl bílý sice dvě figury za věž, ale dva pěšce méně. A právě černí pěšáci nakonec partii rozhodli ve prospěch černými hrajícího Tabatabaeiho.
V partii Luis Paulo Supi – Max Warmerdam se toho moc neodehrálo. Po pár výměnách se hráči vcelku rychle dohodli na remíze. O něco divočejší byla partie Yilmaz vs. Mishra. Ihned od začátku nebylo o jiskření figur nouze. Mladý Američan si však dokázal poradit a zároveň zajistit v rovné koncovce 0,5 bodu.
Partií kola turnaje B se určitě stal duel mezi Roebersovou a l´Amim. Mladičká šestnáctiletá domácí hráčka si vyšlápla na svého zkušenějšího a teoreticky mnohem silnějšího krajana! Navíc s pěknou obětí dámy!
Jak v Masters, tak i v Challengers máme po dvou kolech 4 vedoucí hráče. Bohužel jak přes kopii fungují i poslední místa. Konkrétně Gukesh a Jerguš Pecháč, kteří musejí zabrat v následujících bojích, dokud nebude pozdě…
Užitečné odkazy:
Celá akce je přenášena online.
Pro více informací doporučujeme navštívit přehledný web organizátora.
Články:
Foto: web Tata Steel Chess Tournament 2023; autor Jurriaan Hoefsmit