Druhý ročník šachového okresního přeboru škol

Akce podpořená v grantu na popularizaci šachu 2024

—————–

V roce 2023 vznikl ve spolupráci gymnázia a šachového oddílu TJ ČZ Strakonice turnaj O pohár ředitele Gymnázia Strakonice, jehož druhý ročník se konal 26. a 27. února 2024 v gymnáziu v prostorách jeho školního klubu. Zájem byl opět velký, nakonec hrálo celkem 90 účastníků ze Strakonic, Vodňan, Blatné a Volyně, z toho 6 šachistek. V loňském roce bylo hráčů 94, z toho 16 dívek.

Hrací místnost – školní klub gymnázia

Opět se hrálo na sedm kol na dvakrát patnáct minut bez přidávání času na tah. Potvrdilo se, že ani naprostým nováčkům nedělá žádné problémy používat šachové hodiny, ani osvojit si nejnutnější základní šachová pravidla, aby byl turnaj zcela regulérní podle pravidel mezinárodní šachové federace FIDE. Průběh obou kategorií byl bezproblémový a rozhodčí Stanislav Trita neměl moc práce.

Hrálo se opět o velký putovní pohár a tentokrát o šachové hodiny, navíc první tři dvojice dostaly medaile, byl vyhlášen nejlepší hráč a hráčka a každý účastník dostal diplom a malou sladkost.

Spolupořádající místní šachový oddíl – veden snahou ještě více turnaj zatraktivnit – vždy po posledním kole přidává doplňkovou akci. V kategorii 2. stupeň ZŠ a nižší gymnázia to byla časově omezená simultánka Martina Klicnara, hráče Chessclubu Písek, proti hráčům dvou nejlepších družstev (výsledek 3:1).

V kategorii střední školy to byla návštěva české šachové legendy velmistra Vlastimila Jansy, mistra světa do 65 let z roku 2018 a člena československého družstva, které v roce 1982 skončilo druhé na světě za Sovětským svazem a před USA. Pan Jansa přijel z Prahy, krátce pobesedoval s účastníky a přes svůj pokročilý věk sehrál naslepo dvě partie. Velký potlesk si vysloužil za bravurní vítězství proti Vítovi Kotálovi, který již nastupuje za Strakonice ve druhé české lize, takže je to relativně zkušený a kvalitní hráč. Pan Jansa pak při vyhlášení výsledků všem gratuloval a vyjádřil své příjemné překvapení z počtu hráčů i svoji celkovou spokojenost s průběhem turnaje.

Potlesk patří velmistrovi Jansovi za fenomenálně zvládnutou partii naslepo proti Vítovi Kotálovi, na fotografii konečná pozice této partie.

Žádné družstvo neobhájilo své loňské prvenství. Ve věkově nižší kategorii zvítězili Jan Valášek a Jakub Frýzek, nejlepšími hráči se stali Jan Valášek a Adéla Vrzalová. V kategorii střední školy zvítězilo družstvo Petr Novák a Joseph Cottier, nejlepším hráčem byl Vít Kotál a nejlepší hráčkou Veronika Táborová (všichni Gymnázium Strakonice).

Závěrečná společná fotografie hráčů a vedení turnaje s velmistrem Jansou.

Ve strakonickém okrese neexistuje větší turnaj určený pro mládež a pomineme-li další aktivity členů oddílu, jako je vedení šachových kroužků například při ZŠ Dukelská nebo v Rodinném centru Beruška, slouží jako nejdůležitější náborová akce do místního šachového oddílu. Dosavadní zkušenosti nasvědčují tomu, že pokud tento turnaj vydrží, bude to znamenat neustálý příliv nových zájemců o šachovou hru, a proto i zajištěnou budoucnost šachového oddílu TJ ČZ Strakonice.