Grand Chess Tour 2024 zakončeno v Saint Louis

Ve dnech 10.—29. 8. 2024 hostilo Saint Louis poslední 2 turnaje série Grand Chess Tour. V předešlých článcích o GCT jsme psali převážně o Fabianu Caruanovi, který si šachově podmanil Rumunsko. Podobný scénář se naplnil i v americké metropoli, avšak hlavní postavou byl někdo jiný.

Je již zvykem, že se v Saint Louis, jež je velice populární šachové místo v USA, odehrává jak turnaj ve zrychlených formátech, tak i ve formátu klasickém. Letos tomu nebylo jinak. Od 10. do 17. 8. 2024 byl na programu rapid a blitz. Desítka velmistrů tak sehrála dle regulí 9 kol každý s každým v rapidu a 18 kol stejným systémem v blesku. Veškeré získané body se sčítaly. Nejlépe se dařilo Alirezovi Firouzjovi z Francie, který si dvě kola před koncem bleskové části zajistil triumf (23/36 bodů). Po velmi vyrovnaných bojích až do posledních partií se k němu na stupně vítězů přidali domácí hráči, Wesley So (20/36) a Hikaru Nakamura (19,5/36).

Alireza Firouzja držící trofej sekce Rapid a Blitz, zdroj: Grand Chess Tour

Po jednodenní pauze se hráči, v mírně pozměněném složení, opět sešli v The World Chess Hall of Fame. Od 19. 8. 2024 byl na programu klasický šach. Hned v prvním kole mohli diváci zhlédnout pikantní souboj mezi Gukeshem Dommaraju a Ding Lirenem. Lze říci, že se jednalo o ochutnávku zápasu o titul mistra světa, který nás čeká letos na přelomu listopadu a prosince. Ve stejném kole se také utkali Fabiano Caruana a Alireza Firouzja, hráči, kteří spolu soupeřili o celkové vítězství v letošním ročníku GCT. Po silných zaváháních se podařilo mladému Francouzovi vstoupit do turnaje nejlepším možným způsobem. Po čas zápolení se nedařilo Anishi Girimu a Ianu Nepomniachtchimu. Jejich vzájemná partie však patřila mezi ty nejhezčí odehrané v Saint Louis.

Již kolo před koncem znala šachová veřejnost vítěze Sinquefield Cupu, stal se jím Alireza Firouzja (6 bodů)! Francouz tak v USA získal double, vlastně triple – výhra celého seriálu Grand Chess Tour. Stříbro vybojoval Fabiano Caruana (5,5 b.) a bronz získal Maxime Vachier-Lagrave (5 b.).

Alireza Firouzja slavící zisk další trofeje – Sinquefield Cupu, zdroj: ChessBase News

Neskutečné počínání, které se snad řídilo předem sepsaným scénářem. Firouzja totiž před dvěma lety obdobně ovládl oba turnaje a následně seriál GCT! Jedná se tak o příjemné déjà vu.

Kompletní výsledky naleznete na stránkách organizátorů.