Gukesh slaví: stal se historicky nejmladším mistrem světa v šachu všech dob!!!
Neuvěřitelné se stalo skutkem! Rapidový, resp. bleskový rozstřel se nakonec přece jen nekoná: Gukesh vítězí nad Dingem poměrem 7,5:6,5 a stává se po Viši Anandovi historicky teprve druhým indickým mistrem světa. Ale hlavně historicky jasně nejmladším mistrem světa!
Čtrnáctá, tedy poslední vážná partie zápasu se zcela jistě zapíše do dějin. Ať už bílým či černým písmem. Ding se o nic extra nesnažil a už od tahu 14.b3 bylo nad slunce jasné, že chce v první řadě zamířit do remízy. Nakonec si pro tuto cestu vybral oběť pěšce (přičemž ale měl řadu jiných možností!) s přechodem do prakticky jasně remízové koncovky dvou pěšců proti třem na jednom křídle (konkrétně královském). Po časové tísni tak bylo skoro jisté, že zápas zamíří do rozstřelu.
Jenomže Ding nadále ztrácel čas, začal se pomalu jistě dostávat do druhé časovky a Gukesh si byl samozřejmě moc dobře vědom toho, že nemá co ztratit, prohrát opravdu nemohl.
A co se nestalo: Ding v jasně remízové pozici udělal strašlivé 55.Vf2???, což ho stálo titul mistra světa!
Výměna věží by byla v pořádku nebýt toho, že bílý měl zrovna střelce na a8. Tím, že černý po výměně věží zahrál Sd5, vynutil právě i výměnu střelců a pěšcová koncovka už byla jasně a zcela prohraná.
Jaký nešťastný konec zápasu pro Dinga! Liren si svou chybu samozřejmě uvědomil hned po tahu věží na f2. Začal vypadat u online přenosu ještě nervózněji, pročesával si vlasy… Stejně tak Gukesh: okamžitě zbystřil, chvíli zřejmě nevěřil svým očím. Minutu či dvě se díval na šachovnici, pak se v klidu napil. Měl ještě spoustu času. Znovu si svůj „propočet“ zkontroloval a věže vyměnil. Poté bleskově zahrál střelcem na d5 a šel se projít. V tu chvíli už musel věřit tomu, že se ve svých osmnácti letech stal osmnáctým mistrem světa…
Určitě se podívejte na video z „indického štábu“: je tam klid, pohoda, najednou se stane 55.Vf2… a všichni propuknou v obrovský řev!! Nějakou chvíli ani nemohou uvěřit tomu, že se to opravdu stalo…
Gukesh po svém vítězství mimo jiné zmínil, že velkou inspirací pro něj byly Carlsen a Anand, konkrétně jejich zápas v roce 2013:
„Když jsem sledoval v roce 2013 zápas mezi Anandem a Carlsenem, říkal jsem si, že by bylo skvělé jednou sedět na jejich místě. A právě to, že jsem na jejich místě nakonec skutečně seděl s indickou vlajkou vedle sebe, byl ten nejlepší moment.“
Je fajn, že Gukesh zůstává „na zemi“ a nepasuje se do role krále šachového světa. Mistrem světa samozřejmě je a to mu už nikdo nevezme. Nicméně na otázku možného zápasu s Carlsenem v roce 2026 (za předpokladu, že by se Magnus chtěl do bojů o světovou korunu vrátit, což je ale málo pravděpodobné) řekl:
„Byla by to ta nejtěžší zkouška v šachu, jakou člověk může podstoupit. Moc rád bych otestoval své kvality proti nejlepšímu hráči světa.“
Ding se musel jistě cítit velice špatně po závěrečné partii zápasu. Přesto na tiskové konferenci prohlásil:
„Budu dále hrát. Když vezmu v potaz, že jsem ve třinácté partii unikl jen o vlásek, tak je to vlastně zasloužené. Ničeho nelituji.“
Rovněž Gukesh svého soupeře chválil:
„Ding Liren je pro mne velkou inspirací. Naučil jsem se od něj zejména to, jak velkým bojovníkem může šachista být.“
Je Gukesh zaslouženým mistrem světa? Myslím, že ano. Během celého zápasu to byl rozhodně spíše on, kdo chtěl bojovat, hrát na výhru, často snad i nepřiměřeně riskovat. Bylo prostě znát, že CHTĚL. A to je zásadní. Tím nechci říct, že by Ding nechtěl. Ale u něj bylo daleko víc znát, že chce hrát v první řadě v klidu, na jistotu. A zřejmě nejvíc právě v závěrečné čtrnácté partii. Kde to se svou snahou remizovat prostě tak trochu přehnal a šachová bohyně Caissa byla myslím spravedlivá v tomto směru. Ne nadarmo se říká, že takto se bílými na remízu opravdu hrát nemá…
Bude Ding v závodním šachu pokračovat? Nejsem si tak jistý. Přece jen zápas ukázal, že jeho psychické problémy zdaleka nejsou vyřešené. Dokázal sehrát několik velice pěkných partií, ale možná to byly jen určité „záblesky“ jeho slávy. Ale o tom samozřejmě můžeme v tuto chvíli pouze a jen spekulovat.
Každopádně sečteno a podtrženo: zápas divácky rozhodně nebyl nezajímavý a přinesl spoustu nabitých partií a šachových momentů. A to je to nejdůležitější! Plus samozřejmě to, že šachový svět má nového mistra světa. Věřme, že Gukesh bude v dalších měsících šachově mnohem aktivnější než byl Ding po svém vítězství nad Nepem!
foto: https://worldchampionship.fide.com/
Odkazy:
- Oficiální stránky zápasu: https://worldchampionship.fide.com/
- Článek Stane se Gukeš nejmladším světovým šampiónem historie?
- Článek Fanoušci Gukeshe v šoku! (1. partie)
- Článek Klidná remíza aneb je třeba šetřit síly (2. partie)
- Článek Gukesh srovnává! (3. partie)
- Článek Nuda a šeď v Singapuru (4. partie)
- Článek Stav zápasu vyrovnaný, ale co sebevědomí obou hráčů? (5. a 6. partie)
- Článek Gukesh minul prázdnou bránu! (7. partie)
- Článek Velké boje v Singapuru (8. partie)
- Článek V Singapuru volný den a klid před bouří? (9. partie)
- Článek Gukesh jde do vedení aneb celá Indie slaví! (10. a 11. partie)
- Článek Ding vrací úder a máme znovu vyrovnáno! (12. partie)
- Článek Ding udržel nervy na uzdě! (13. partie)
David Kaňovský