Hledáme šachového nadšence pro posudek na knihu od Davida Schenka – The Immortal Game

 

A History of Chess, or How 32 Carved Pieces on a Board Illuminated Our Understanding of War, Art, Science and the Human Brain (Dějiny šachu aneb jak nám třicet dva figurek na hrací desce pomohlo s chápáním války, umění, vědy a lidského mozku)

 

Požadavek:

Knihkupectví požaduje knihu si přečíst a napsat na ni recenzi, odborné zhodnocení knihy. Výhodou je orientace ve světě šachu, je nutná i jazyková orientace. Kniha je psána v anglickém jazyce. Cílem je zjistit, zda-li je kniha vhodná pro český trh.

Zájemce knihu obdrží v pdf formátu na email.

 

Pro bližší informace pište na email: lenka.kusova@centrum.cz

 

Honorář je 2 500,- Kč.

Termín odevzdání je dva týdny, lze ale domluvit i delší termín odevzdání.

 

Info o knize:

David Shenk: The Immortal Game (Nesmrtelná hra)

A History of Chess, or How 32 Carved Pieces on a Board Illuminated Our Understanding of War, Art, Science and the Human Brain (Dějiny šachu aneb jak nám třicet dva figurek na hrací desce pomohlo s chápáním války, umění, vědy a lidského mozku)

 

  • 352 stran, vyšlo v roce 2006 (Doubleday)
  • Prodaná práva: Španělsko, Itálie, Brazílie, UK
  • Hodnocení na GR 4 (dva tisíce hlasů), dobré hodnocení i na Amazonu[1]

 

Anotace[2]

Překvapivá, okouzlující a stále fascinující historie zdánlivě jednoduché hry, která měla hluboký vliv na společnost po celém světě.

Proč jedna hra, jediná z tisíců her vynalezených a hraných v průběhu lidských dějin, nejen přežila, ale i vzkvétala v každé kultuře, které se dotkla? Čím to je, že jejích dvaatřicet figurek, které se pohybují po šedesáti čtyřech černobílých čtvercích podle velmi jednoduchých pravidel, uchvacuje lidi už téměř 1 500 let? Proč některé z jejích největších hráčů přivedla k paranoie a šílenství, a přesto je oslavována jako pozoruhodně mocný vzdělávací nástroj?

Téměř každý někdy v životě hrál šachy. Jejich pravidla a figurky slouží jako metafora pro společnost, včetně vojenské strategie, matematiky, umělé inteligence, literatury a umění. Papežové, rabíni a imámové šachy odsuzovali jako ďáblovu hru, jiní papežové, rabíni a imámové je naopak chválili jako návod ke správnému životu.

David Shenk ve svém rozsáhlém a fascinujícím zkoumání šachů odhaluje skrytou historii hry, která se zdá být tak jednoduchá, a přitom v sobě skrývá nekonečno. Šachy jsou pozoruhodně všudypřítomným faktorem ve vývoji civilizace: od vynálezu hry kdesi v Indii kolem roku 500 n. l., přes její nadšené přijetí Peršany a rozšíření islámskými válečníky, pozoruhodné využití jako morálního vodítka ve středověku a politickou užitečnost v osvícenství, zásadní význam při zrodu kognitivní vědy a klíčovou roli v nové estetice modernismu v umění 20. století až po význam pro rozvoj umělé inteligence v 21. století a využití jako učební pomůcky.

Jak Shenk ukazuje, někteří neurovědci se skutečně domnívají, že hraní šachů může skutečně změnit strukturu mozku, že pro jednotlivce mohou být tím, čím byly pro civilizaci: virem, který nás činí chytřejšími.

 

David Shenk (nar. 1966) je americký spisovatel nonfiction, publicista (National Geographic, The Atlantic, The New York Times, Wired, The New Yorker a další) a filmař.

 

[1] https://www.amazon.com/Immortal-Game-History-Chess-ebook/dp/B000VSW7V6

[2] Z GR https://www.goodreads.com/book/show/85083.The_Immortal_Game