Hodnocení Olympiády od kapitána mužů Petra Boleslava
45. šachová olympiáda proběhla v hlavním městě Maďarska za velké pozornosti médií jak šachových, tak i mainstreamových. Na významu celé akce ještě přidaly oslavy 100 let od založení FIDE, kvůli čemuž přijela do Budapešti celá řada významných postav a legend šachového světa. Domácí mega stár Judit Polgárová se svým Global chess festivalem ještě podtrhla až neskutečnou šachovou atmosféru celých čtrnácti dní.
Česká výprava dorazila do Budapešti 10. září a zamířila na hotel Continental, kde bylo všech dvanáct členů ubytováno. Hotel nabídl příjemné zázemí a dobrý servis, škoda, že blízké okolí hotelu nebylo zcela přívětivé pro relaxační procházky a odreagování.
Z hotelu dojíždíme autobusem do hrací haly každý den zhruba čtyři kilometry. Po počátečních zmatcích se stanoviště pro odjezd autobusu přesouvá z hotelu na nedalekou stanici hromadné dopravy, pravidelný odjezd máme ve 14:00 hodin. Bok Sport centrum sousedí s národním fotbalovým stadionem Ference Puskáse, který působí velkolepě. Naproti tomu hlavní vstup do „šachové arény“ není zas tak zřetelně, a co by se na olympiádu slušelo, naaranžován a nebýt každodenního průběžně rostoucího shluku šachových fanoušků, mnohý kolemjdoucí by mohl projít bez povšimnutí.
Poprvé procházíme branou a následným bezpečnostním sítem ve středu 11. září. Na úvodní zahřátí jsme byli nasazení a zasedli proti týmu Kypru. Na střídačce zůstal Van Nguyen a přesvědčivě jsme zvítězili 4:0. S týmem, který je téměř o sto míst nasazen níže nemůžeme ani jiný výsledek brát.
Možná již druhé kolo nám nastavuje zrcadlo, jak připraveni jsme na letošní olympiádu přijeli. Narážíme na mladý ambiciózní tým Mongolska, který zasedá k zápasu s odhodláním nechat na šachovnici všechno. Pauzu nyní dostal David Navara a po chvíli na něj mnozí myslíme. Štěpán Žilka na druhé šachovnici nejprve svého soupeře naláká na oběť figury a dostává v zásadě vyhranou pozici. Za několik tahů však dovolí komplikace a v pozici s jedinými tahy nakonec chybuje a partii prohrává. Remízu po časové kontrole zaknihuje Honza Krejčí bílými na třetí šachovnici, a přestože tušíme Vanovo brzké vyrovnání nepříznivého stavu, na poslední šachovnici se Honza Vykouk několika nepřesnostmi dostal do svízelné situace. Van srovnává na 1,5:1,5 a Honza Vykouk po téměř sto tahovém maratónu studiově odvrátí pohromu. 2:2.
Třetí den olympiády a my nastupujeme proti Kanadě. Excelentní výkon předvede David Navara a je škoda, že jeho svižná výhra nemůže uklidnit celý tým, jelikož na čtvrté desce Honza Krejčí již řeší velké problémy. Záhy Štěpán zopakuje taktický blikanec z předchozího dne a opět je tu pokus o záchranu alespoň jednoho bodu za remízu, který zůstává tentokrát na Vanovi. Ten předvádí v partii skvělý výkon, stejně tak jeho soupeř. Téměř šestihodinový boj končí nabídkou remízy (po Jh5), kterou Van na pár vteřinách bohužel přijímá. Co jsme vzali Mongolům, odevzdáváme Kanadě. Prohráváme těsně 1,5:2,5.
Splněná povinnost ve 4. kole pro Srí Lance. Tým nasazený na 131. místě nám ale nedal nic zadarmo a sami hráči poznamenali, už i takoví soupeři jako Srí Lanka umí udělat velmi precizní přípravu. Následující páté kolo nám byl opět přidělen soupeř na konci první stovky Maroko. Dvě výhry (Navara, Krejčí) jsme nasbírali již před první časovou kontrolou, na konečných 4:0 dotáhli zápas Van Nguyen a Honza Vykouk.
Den před volným dnem přišla konečně výzva v podobě Dánska. Opět jsme papírově favoriti, ale v průměrech sestav už je rozdíl jen 50 bodů. Na všech deskách nám vyšel vstup do zápasu, celkově jsme měli iniciativu a hlavně Vanova pozice nás uklidňovala. Na první šachovnici čelil David Navara černými dánské jedničce Jonasovi Buhl Bjerreovi a jako první podepsali smírný výsledek. Na druhé šachovnici dostal Van Nguyen svého soupeře pod tlak již po zahájení a pomalu svou výhodu zvyšoval. Cítili jsme, že přijde na naše konto celý bod a také že ano, díky Vanovi jsme se dostali do vedení. Radost však netrvala dlouho. Na třetí šachovnici se Štěpánu Žilkovi povede příprava a za obětovanou kvalitu má značnou kompenzaci. S blížící se časovou kontrolou se pozice začala poněkud komplikovat a Štěpán Žilka musel začít hledat cesty, které vedou alespoň do remízového přístavu. V mezích rovnováhy probíhala partie Honzy Krejčího a dánského IM Olsena na poslední desce. Patrně ale pohled na nepříjemné postavení Štěpána Žilky vedl Honzu Krejčího k pokračování, kdy mohl již opakovat, a o pár tahů později přišlo fatální přehlédnutí tahu Vxe5. Dánský šachista převzal otěže a dotáhl partii do vítězného konce. Štěpán Žilka dovedl nakonec divokou partii do remízy a utkání skončilo dělbou bodů 2:2.
V úterý po šestém kole je volný den, který trávíme procházkou do centra Budapešti a návštěvou šachové akce Judit Polgárové. První polovina turnaje se nám nevydařila. Mínus čtyři zápasové body ze šesti utkání, kde jsme byli vždy nasazeným týmem, není dobrý výsledek. V důležitých zápasech se nám nepodařilo na třetí a čtvrté desce podržet skvělé výkony Davida a Vana.
Téměř osmačtyřicetihodinová pauza nám poskytla potřebný prostor naladit se. Do 7. kola proti Kolumbii jsme šli s předsevzetím, že už musíme zahrát solidně a dobře odstartovat druhou půli turnaje. A to se povedlo. Neprohráli jsme partii a bílými dokázali dvakrát skórovat. Vedení na naši stranu strhl Honza Vykouk, který bílými nátlakovou hrou přehrál IM Valderrama Quiceno. Poslední opouštěl hrací sál Van Nguyen, který v padesáti tahové bitvě udolal GM Cardosa. S celkovým 3:1 rozhodně spokojenost.
Ani v 8. kole nepotkáváme výše nasazeného soupeře, avšak nejen 6. místo na předchozí olympiádě budí z Moldávie respekt. Tým s mladíky na předních šachovnicích a s velezkušenými velmistry Bologanem a Iordachescem zatím prohrál jen s Azerbajdžánem a Uzbekistánem a rozhodně pomýšlel na plné dva body z našeho vzájemného zápasu. Start se našim soupeřům opravdu vyvedl. Štěpán Žilka se bílými dostal brzy do problémů, když neodstranit černého pěšce, daleko postouplého do vlastního tábora, nebyla dobrá volba. Pak již následovala taktika, která černému vynesla celý bod. Těžkou partii měl Honza Vykouk, který musel černými na čtvrté desce čelit právě GM Bologanovi. Hrála se sicilská a v průběhu, kdy bílý udržoval malou výhodu, přišly dva momenty, kdy mohl Honza vyrovnat hru. Zvolil však jiné pokračování a když se bílému podařilo získat pěšce, byla to již hra jen na jednu branku. Za stavu 0:2 byla situace samozřejmě již velmi kritická. Van Nguyen však předvedl opět perfektní výkon. V dosti uzavřené pozici, která vyšla z Italské, překvapil svého soupeře rychlým přepadem na královském křídle. Matová síť sklapla a bylo sníženo na 1:2. Hodinářskou práci předvedl v koncovce jezdce proti střelci David Navara a výhrou nad GM Ivanem Schitco zachránil celý zápas.
Až v pátečním 9. kole dostáváme za soupeře výše nasazený tým. Poláci jako jedenáctý tým startovní listiny začali turnaj suverénně čtyřmi výhrami v řadě, pak ale nepotvrdili roli favoritů v následujících třech kolech a těsná výhra nad Makedonií je mohla před zápasem s námi uklidnit je stěží. Nasazení Kacpera Pioruna bylo pro nás trochu překvapením, jelikož prohrál v předchozím kole, ale polská strategie byla jasná – za bílé figury na čtvrté šachovnici posadit údernou sílu Mateusze Bartela.
Na první šachovnici rozehraná dlouhá teoretická varianta Davidem Navarou a J.K. Dudou směřující při přesné hře obou stran do smírných vod byla plně v souladu s naší strategií pro zápas. Než byla zpečetěna dělba bodu na druhé šachovnici se dostal do trochu ošemetné pozice Van Nguyen, na čtvrté naopak Honza Vykouk suverénně odrážel snahy o iniciativu Mateusze Bartela.
Rána přišla opět ze třetí šachovnice. Honza Krejčí dosáhl ze zahájení velice příjemné pozice proti GM Piorunovi a mohl v klidu zvyšovat tlak. Přišel však pokus o vniknutí do černého tábora s vidinou obsazení sedmé řady, na což měl černý připravený protihák f5. Je až neskutečné, že po něm se celá bílá pozice zhroutí. Opět se tedy necháváme soupeře jít do vedení, které ale tentokrát již nesrovnáme. Honza Vykouk svůj skvělý výkon v partii bohužel nekorunuje doražením svého soupeře a před časovou kontrolou dovoluje Bartelovi zachránit půl bod obětí dámy a následným věčným šachem. Smírně končí i partie Vana s Radoslawem Wojtaszkem.
V předposledním kole se hrálo na prvním stole již o zlatou medaili a Indie uspěla, my jsme po prohře s Polskem nastoupili proti Kyrgystánu s vidinou, že po výhře můžeme ještě v posledním kole bojovat o umístění odpovídající alespoň našemu nasazení.
Soupeři opět nechybělo sebevědomí a dával to znát od prvních tahů. David Navara se v sicilské s c3 dostál záhy pod útok a patrně jen nezkušenost jeho soupeře nechala partii vyústit v trojí opakování pozice. Na druhé šachovnici Van Nguyen rychle dostal svého protivníka do nesnází a nabytou výhodu konvertoval v koncovce. Vedení v zápase přišlo v okamžik, kdy Honza Vykouk na 4. šachovnici postupně přehrával FM Sezdbekova a další průběh byl jen na dva výsledky. Mezitím Štěpán Žilka prošel s velmi svižně hrajícím IM Abdyzhaparem všechny tři fáze partie a v koncovce získal dokonce šance na výhru. Matovým hrozbám nejstarší z Kyrgystánců nakonec o vlásek unikl a s věží proti věži a jezdci se již bránil bezpečně. Konečnou výhru 3:1 stvrdil celým bodem Honza Vykouk.
Los nám pro poslední kolo přál. Okolo našeho stolu se to jen hemžilo suverénnějšími celky jako Anglie, Nizozemsko nebo Norsko, ale z třináctibodového koše nám byl přidělen tým Faerských ostrovů. David Navara po nastudování svého soupeř zvolil Berlínskou obranu a trochu překvapivě se jeho soupeř spokojil s opakováním tahů. Na druhé šachovnici nastoupil Van Nguyen s úsilím vyhrát nejen pro tým, ale i pro svou individuální statistiku. V případě celého bodu měl velkou šanci na zisk zlaté medaile za nejlepší výkon na druhé šachovnici. Do nesnází se tentokráte nečekaně dostal Honza Vykouk. Pár nepřesností v Najdorfovi umožnilo jeho soupeři rozpoutat silný útok po otevřeném a-sloupci a již se nespletl. Prohra na 4. šachovnici přišla v momentě, kdy Štěpán Žilka dorážel svého soupeře ve věžové koncovce a brzy bylo vyrovnáno. Van Nguyen svého soupeře přehrál a po časové kontrole zúročil výhody své pozice. Poslední zápas olympiády zakončujeme výhrou 2,5:1,5.
Jedenáctikolové snažení české mužské reprezentace na Olympiádě 2024 vyústilo v konečné 18. místo. Zlepšení o jedno místo oproti nasazení můžeme vyhodnotit jako normální výsledek. Z hlediska herního lze najít určitě slabá místa, která vedla k tomu, že jsme se nedostali k soubojům s více kvalitními soupeři. Více níže.
Hodnocení jednotlivých hráčů sestavy
Na první šachovnici odehrál deset kol David Navara. Odvedl stabilní a spolehlivý výkon, pro tým získal celkem 7,5 bodu při pěti výhrách, pěti remízách bez prohry. Do turnaje vstoupil čtyřmi výhrami v řadě, v osmém kole důležitou výhrou v zápase s Moldávií zajistil českému týmu bod za celkovou remízu. V náročné soutěži ke konci již docházely síly, přesto turnaj zakončil třemi remízami. Kvalitní výkon, bez kterého bychom se neobešli.
Van Nguyen byl nejlepším hráčem olympiády na druhé šachovnici a veze si zlatou medaili. To už samo mluví za sebe. Do týmové kasy přinesl devět bodů z deseti partií, když zaznamenal osm výher a dvě remízy. Klíčový hráč českého týmu, jehož přístup jak k přípravě, tak během zápasů měl být inspirující.
Štěpán Žilka vstoupil do turnaje nesprávnou nohou. Po výhře přišly dvě prohry s ratingově slabšími hráči, což vůbec nepřispělo k potřebné pohodě do dalšího průběhu. Ještě do volného dne se Štěpán vrátil na 50%, ale v osmém kole přišla prohra bílými v důležitém zápase s Moldávií. Smírný výsledek v desátém kole, a hlavně důležitá výhra v posledním kole, která přispěla k celkové výhře nad Faerskými ostrovy, nakonec zakotvila výkon českého reprezentanta na 50%. Očekávání byla rozhodně větší a při průměru soupeřů kolem 2300 elo bodů je zisk 4,5/9 slabým výkonem.
Honza Krejčí odehrál v první části turnaje pět partií, ve kterých dvakrát skóroval, jednou remizoval a dvakrát prohrál. Bylo jasné, že něco není v pořádku. Po dvou dnech volna na oddych a relaxaci přišel zápas s Polskem, ve kterém Honza Krejčí utrpěl další porážku. Bylo jasné, že potřebnou jistotu již do konce turnaje nezíská a poslední dvě kola pauzíroval. Celkový 2,5/6 je zklamáním.
Honza Vykouk v první fázi turnaje odehrál (6 kol) odehrál čtyři partie se ziskem 3,5 bodu. S přihlédnutím k výkonům Štěpána Žilky a Honzy Krejčího bylo jasné, že po dni volna odehraje na 4. šachovnici všech zbývajících pět kol. K celkovému velmi povedenému výsledku chyběl krůček v podobě nedotažené pěkně hrané partii proti Bartelovi v zápase s Polskem a nenadálá prohra v posledním kole s Faerskými ostrovy. Nicméně zisk 6/9 při pěti výhrách, dvou remízách a dvou prohrách lze hodnotit jako dobrý.
Sestava družstev s výsledky jednotlivců – Open
Petr Boleslav
Užitečné odkazy:
- Chess.com
- chess-results
- web pořadatele
- fotogalerie ŠSČR
- Výsledky – open – web pořadatele
- Výsledky – ženy – web pořadatele
- Online přenos – open
- Online přenos – ženy
- Šachová Olympiáda je tady!
- Šachová olympiáda zahájena!
- Start Olympiády aneb zahřívací rozcvička (1. kolo)
- Druhé kolo a skřípění zubů
- Ve třetím kole Olympiády prohra s Kanadou a výhra s Tádžikistánem
- Ve čtvrtém kole oba týmy vítězné
- Páté kolo Olympiády podle předpokladů
- V šestém kole výhra nad Alžírskem a remíza s Dánskem
- Rozhovor s kapitány našich týmů na Olympiádě
- Sedmé kolo bez překvapení
- V osmém kole mírně za očekáváním
- Černý pátek v devátém kole Olympiády
- Olympiáda před finišem
- Na Olympiádě dobojováno
- Thai Dai Van Nguyen získal individuální zlato na Šachové olympiádě