Jiří Bouška veze dvě medaile z mistrovství Evropy!

PRAHA, 2. 10. 2023: Od 27. do 30. září 2023 se ve slovinském lázeňském letovisku Terme Catez konalo Mistrovství Evropy mládeže ve zrychlených formách šachu. V kategoriích do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 let startovalo více než 500 hráčů a hráček z 27 evropských federací. Mezi účastníky měla Česká republika celkem tři zástupce v kategorii chlapců do 12 let. Skvělý výkon předvedl Jiří Bouška, který se stal vicemistrem Evropy v bleskovém šachu a pro ČR získal také bronzovou medaili v rapid šachu.

Jirka znovu ukázal, že rychlejší formy šachu jsou jeho parketa. V devítikolovém rapid turnaji získal celkem 7 bodů, stejně jako stříbrný Polák Radzimski. Mistrem Evropy se stal německý FIDE mistr Gloeckler se ziskem 7,5 bodu. Ještě o stupínek výše vystoupal Jirka v následném bleskovém mistrovství Evropy. V tomto šampionátu hraném na 18 kol tempem 3 minuty + 2 vteřiny za tah připsal náš hráč na konto celkem 15 bodů, což ho vyneslo na druhou příčku. Mistrem Evropy se stal stejně jako v rapid šachu Němec Gloeckler, bronz vybojoval Polák Gigala.

(Medailisté ME v bleskovém šachu v kategorii do 12 let - zleva Jiří Bouška, FM Christian Gloeckler a Adam Gibala, autor fotografie Luka Rifelj.)

Gratulaci Jiříkovi posílá také předseda ŠSČR Martin Petr: „Jirkovi Bouškovi rychlá tempa svědčí, navázal například na svůj titul mistra světa v rapid šachu do osmi let z roku 2019. Gratuluji mu k dalšímu úspěchu a děkuji za skvělou reprezentaci ČR!“

ME se zúčastnili také další dva čeští mládežníci. Jan Bára skončil v rapid ME na pěkném 13. místě, v bleskovém ME na 17. místě. Třetí mušketýr Antonín Sochor v rapidu připsal na konto 23. místo (nasazen jako 33.) a blesku 18. místo. Všichni tři čeští hráči reprezentovali v kategorii chlapců do 12 let.