Jsme v polovině turnaje a naši reprezentanti stále bez remízy!
V tomto článku se vracíme k probíhajícímu mistrovství světa juniorů a juniorek v Černé Hoře, a to konkrétně po třetím kole, v němž oba naši reprezentanti svým soupeřům podlehli. V tomto článku se podíváme, jak se jim dařilo ve čtvrtém, pátém a šestém kole.
Lada Zelbová, foto: web pořadatele
4. kolo
Pro změnu tentokrát začneme v juniorské části. Michal, který byl jistě plný zlosti po nešťastné prohře se silným soupeřem v třetím kole, čelil domácímu hráči, Mihailo Pusarovi (FIDE 2041). Černohorský soupeř kladl jen velmi slabý odpor, dopustil se několika nepřesností a chyb, a Michal ho po kvalitním výkonu donutil kapitulovat již ve 20. tahu.
Lada, jistě taktéž motivovaná po prohře v třetím kole, nastoupila proti kolumbijské soupeřce Ghisell Morales Perez (FIDE 1902). Naše reprezentantka zvolila velmi ambiciózní zahájení, které bohužel teoreticky nezvládla a soupeřka využila její neznalosti v zahájení a brzy získala vyhranou pozici. Tu se Ladě bohužel již nepodařilo zvrátit a v 37. tahu se těsně před matem vzdala.
5. kolo
Abychom drželi konzistenci, podíváme se opět nejprve, jak se v pátém kole dařilo Michalovi. Na toho čekal čínský, sice netitulovaný, ale velmi silný hráč Xiangrui Kong (FIDE 2452). Oba se do toho pustili hned od počátku, a tak z Caro-Kannu, který bývá často pomalý a poziční, vznikla divoká taktická přestřelka s opačnými rošádami. Ve vzniklých pozicích měl ovšem vždy navrch čínský soupeř a Michalův útok se zastavil pouze na otevření „g“ sloupce. Michal přes něj pak sice vhodně obětoval kvalitu a lidským okem se zdálo, že je stále v partii a není vše ztraceno. Opak byl ale pravdou a bylo znát, že zkušený soupeř měl vše pod kontrolou a partii dovedl k nelibosti Michalových fanoušků do vítězného konce.
Pro Ladu bylo v tomto kole důležité, aby se dostala zpět do turnaje, jelikož měla za sebou tzv. „velkou rošádu“. Zvolila proto raději poklidný londýnský systém, který se ale brzy zvrtl a Lada se dostala pod velký tlak. Ladě se však podařilo výměnou dam nebezpečí eliminovat. V koncovce pak prokázalo to, v čem vyniká – technika a preciznost. Velice pěkně uplatnila svou materiální převahu a zapsala velice důležité vítězství, které ji pomůže se dále odrazit.
6. kolo
V šestém kole se Michal utkal s Artturi Pitkanenem (FIDE 2041) z Finska. Michal se zatím musí potýkat s tím, že bílými dostává slabší soupeře, které přehrává, a černými naopak silné soupeře, se kterými zatím nedokáže uhrát body. Ne jinak tomu bylo i v této partii. Michal se do soupeře opět pustil a opět velice agresivně udělal dlouhou rošádu. Dnes to byl však jiný příběh a byl to naopak král soupeře, který se musel být o své bezpečí. Michal pak nakonec ve fischerovském stylu proměnil svou aktivitu a útok na krále v materiální výhodu a vyhranou koncovku. V té už ho jeho soupeř ani nezkoušel a brzy partii vzdal. Snad tato výhra Michala nakopne a v další partii, nejspíše se silnějším hráčem, svou smůlu prolomí, aby si poté mohl užít bílé figury se silnějšími soupeři.
Michal Jareš – Arturri Pitkanen (uprostřed) , foto: web pořadatele
V šestém kole byla Ladě nalosována soupeřka z Ázerbájdžánu, Narmin Abdinova (FIDE 2165). Lada navíc měl černé, takže bylo jasné, že jí čeká pěkně těžký oříšek. Nijak se ale soupeřky nezalekla a velice brzy dosáhla vyrovnané pozice. Soupeřka pak možná pod tlakem ratingového rozdílu trochu přepnula strunu, a byla to česká reprezentantka, kdo začal určovat tempo hry. Bílé se stal osudný 27. tah, kdy se po hrubé chybě dostala do prohrané pozice. Partie přešla do věžové koncovky s pěšcem navíc pro naši hráčku. Jak ale říká staré známé přísloví „všechny věžovky jsou remis“. Ladu však ještě čekal nelehký úkol uplatnit převahu. V jeden moment udělala chybu, ale soupeřka ji hned opětovala. Poté už to byl z pohledu černé téměř bezchybný technický výkon a v nelehké koncovce nedala soupeřce šanci. Lada si tak na svůj účet připsala velice cenné vítězství!
Turnaj se tedy přehoupl do své druhé poloviny. Jelikož hráči a hráčky přišli o svůj volný den, čeká je bez přestávky dalších pět těžkých partií. Naši reprezentanti stále bojují srdnatě a do svých partií dávají (alespoň z mého pohledu) 100% svých sil. Je úctyhodné, že ani jeden z nich zatím nezapsal ani jednu remízu. Svědčí to tedy o jejich bojovnosti a o touze dosáhnout dobrého výsledku.
Přejme jim, ať se jim to podaří a v dalším „trojkole“ zapíšou co nejvíce bodů!
Matyáš Zeman
Odkazy:
- oficiální stránky pořadatelů
- výsledková listina
- článek Mistrovství světa juniorů v šachu 2025: Češi vyráží do boje!
- článek Mistrovství světa juniorů 2025 v Černé Hoře – úvodní tři kola za námi!