Květnový Newsletter pro členy ŠSČR

Mistry ČR Navara a Movsesianová

Ve dnech 27. 4.—5. 5. 2024 se v Ostravě v rámci festivalu Ostravský koník odehrálo MČR mužů a žen. MČR mužů bylo sehráno jako uzavřený turnaj pro 10 účastníků. MČR žen se hrálo rovněž jako uzavřený turnaj, ale speciálním vyřazovacím způsobem s účastí 12 hráček. Tempo turnajů sestávalo z 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce partie s přídavkem 30 sekund od počátku hry. Přičemž bylo uplatňováno tzv. „Sofijské pravidlo“.

Během šampionátů byly k vidění překvapivé výsledky. Největším z nich je výhra Richarda Stalmacha nad Davidem Navarou ve 3. kole. Pro zajímavost, David Navara držel na MČR neporazitelnost neuvěřitelných 7 let!

Po prohře ve 3. kole se Navarovi podařilo vyhrát 6 partií v řadě a tím si zajistit již třináctý titul mistra ČR se 7,5 body. Na druhé příčce stanul po skvělém výkonu teprve osmnáctiletý Richard Stalmach (6 b.). Ještě překvapivější je však z hlediska věku bronzový medailista letošního přeboru, kterým se stal benjamínek turnaje čtrnáctiletý Václav Finěk (5,5 b.)!

V ženské kategorii slavila titul mistryně ČR Julia Movsesianová, která zvládla uhájit 1. příčku před Martinou Kořenovou. V druhém duelu, jenž rozhodoval o bronzové medaili, zvítězila zkušená Olga Sikorová. Nutno dodat, že Lucie Rybáčková byla velmi nebezpečnou soupeřkou, což předvedla během vyřazovacích bojů.

Zleva: vicemistr ČR Richard Stalmach, mistr ČR David Navara, Václav Finěk, vicemistryně ČR Martina Kořenová, mistryně ČR Julia Movsesian a Olga Sikorová

Šampionáty tedy nabídly skvělou podívanou, kdy zkušení šachisté museli čelit talentovaným juniorům, kteří byli ve famózní formě.

Všem medailistům gratulujeme!

Obsáhlé resumé naleznete v TZ z MČR.

ME žen ovládla Ulviyya Fataliyeva

Ve dnech 18. – 30. 4. 2024 se na řeckém ostrově Rhodos uskutečnilo ME žen v klasickém šachu. Turnaj byl hrán na 10 kol při účasti 182 šachistek. Tempo partie činilo 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce partie včetně přídavku 30 sekund od prvního tahu.

Ženský šampionát byl zároveň kvalifikačním turnajem na Světový pohár žen, kdy nejméně 10 nejlepších šachistek bylo zde dle regulí kvalifikováno.

Česká republika měla v turnaji jedinou zástupkyni, a to Julii Movsesian se startovním č. 61, která však bohužel šampionát nedohrála.

Celkovou vítězkou se po dramatickém průběhu turnaje stala Ulviyya Fataliyeva, která získala celkem 8,5 bodu a na své soupeřky měla náskok celého bodu. O dalších medailových příčkách však muselo rozhodnout až pomocné hodnocení, neboť hned osm šachistek získalo shodně 7,5 bodu. Na druhém místě se nakonec umístila Nataliya Buksa a díky výhře v posledním kole se na třetí místo vyhoupla Lela Javakhishvili.

Zleva: Lela Javakhishvili, mistryně Evropy Ulviyya Fataliyeva a vicemistryně Nataliya Buksa

Zdroj: Facebook European Chess Union

Pro podrobnější resumé s komentovanými partiemi navštivte naše stránky.

Mistrem ČR družstev mládeže je KOBEX Říčany B

O víkendu od 19. do 21. dubna 2024 se hrálo Mistrovství České republiky družstev mládeže, které je završením extraligy mládeže. Hrálo se v Hotelu Pavla ve Vlachovicích u Nového Města na Moravě. Loňský titul obhajoval KŠ Říčany 1925. Šestičlenná družstva hrála 4 rozhodující partie tempem 2x 90 minut + 30 sekund na tah. První kolo se hrálo v pátek odpoledne, druhé a třetí v sobotu a čtvrté v neděli dopoledne. Do výsledků se započítávaly vzájemné výsledky ze skupin východ a západ. Družstvo KOBEX Říčany B, vítěz skupiny východ, si přineslo plný počet 9 bodů. Vítěz západní skupiny, TJ Kobylisy, si přinesl 6 bodů. Ve finále B měly nejlepší výchozí pozici celky ŠK Zlín-Malenovice a ŠK DDM Ústí nad Labem. Oba týmy si přinesly plný počet 9 bodů.

Během prvních kol se týmu KOBEX Říčany B podařilo nasbírat nejvyšší možný počet bodů, díky čemuž odskočil svým konkurentům o 4 body a zaručil si kolo před koncem mistrovský titul.

Mistr ČR: KOBEX Říčany „B“

A jak se dařilo dalším týmům? To zjistíte v námi publikovaném článku.

Ze světa

Turnaje kandidátů znají své vítěze

Letošní turnaj kandidátů 2024 se konal v kanadském Torontu od 3. do 23. dubna 2024. Bylo to vůbec poprvé, co se turnaj kandidátů konal na území Severní Ameriky. Zároveň byly oba turnaje organizovány poprvé společně na jednom místě.

Tento ročník turnaje kandidátů byl jedním z nejvíce napínavých turnajů v historii, a to až do samotného konce, kdy čtyři hráči (Gukesh, Nakamura, Caruana a Nepomniachtchi) bojovali o nejvyšší příčku. Nejlepší formu zúročenou na zisk 9 bodů předvedla indická hvězda Gukesh Dommaraju. Z hráčů dělených na druhém místě se umístil nejvýše Hikaru Nakamura, třetí místo bral Ian Nepomniachtchi, Fabiano Caruana skončil čtvrtý (všichni s 8,5 body).

V ženské kategorii s větším odstupem zvítězila Tan Zhongyi (9 b.). Na děleném druhém místě opět skončila trojice pronásledovatelek se 7,5 body. Dle pomocného hodnocení se hráčky umístily následovně: 2. Koneru Humpy, 3. Lei Tingjie a 4. Rameshbabu Vaishali.

Vyzyvatelé Tan Zhongyi a Gukesh Dommaraju

Zdroj: FIDE Candidates 2024

17letý indický šachista Gukesh Dommaraju je nejmladším vyzyvatelem v zápase o mistra světa v historii. V zápase na konci tohoto roku se utká s úřadujícím mistrem světa Ding Lirenem, zatímco Tan Zhongyi se v zápase ženského šampionátu utká se svou krajankou Ju Wenjun.

Více informací naleznete zde.

Soutěž o knihu “Šach a mat”

Jaké máte šachové znalosti? To prověří naše další soutěž. Stačí, abyste do 18. 5. 2024 zodpověděli čtyři otázky, jež naleznete v článku.

Pozvánka

Ve středu 29. května 2024 od 18:30 uspořádá ŠSČR úvodní online seminář na téma marketingu a chybějících komerčních partnerů ŠSČR, což je téma, které je součástí plánu rozvoje ŠSČR na roky 2023 až 2026. Zveme k účasti všechny zájemce, které zajímá PR úsek ŠSČR, mohou do tohoto odvětví přinést poznatky, ale také zkušenosti se získáváním sponzorů ve sportovním prostředí.