Letní turnaje očima mládežníků 1
Adam Frank – Open Teplice 2024
Ve dnech 15.-23.6. jsem měl možnost se zúčastnit silně obsazeného turnaje v Teplicích. Z Frýdku-Místku to úplně blízko není, takže jsem musel vyrazit, spolu s mými dlouholetými oddílovými kolegy, již v brzkých ranních hodinách, abychom se včas stihli ubytovat i zvládnout první kolo. Bydleli jsme chytře v blízkosti hracího sálu z minulých let, bohužel se tento rok hrálo jinde (hrací místnost byla na poslední chvíli změněna)😊. Mně teda procházky nevadí, takže to na můj výkon nemělo vliv.
Hned v prvním kole jsem dostal fide mistryni z Indie. Říkal jsem si, jakou mám smůlu na los, ale nakonec se ukázalo, že obavy byly zbytečné. Nechtěl jsem chodit do žádných teoretických variant, tak jsem zahrál jednoduše Královskou indickou v útoku, soupeřka se v pozici nezorientovala dobře, a bod byl na světě. Již ve druhém kole jsem ztratil půlbod s o něco slabším soupeřem, ale nějak moc jsem si to nevyčítal. V zahájení jsem spadl do přípravy, navíc soupeř hrál celou dobu slušně. Podařilo se mi akorát vytěžit remízovou koncovku 3 na 2, kterou jsem však v bod nepřetavil. Ve třetí partii mi byl nalosován opět o něco slabší soupeř. V rovné koncovce jsem si dokázal vytvořit obrovskou šanci, kterou jsem ale samozřejmě nevyužil. Poté už jsem byl smířený s remízou, ale soupeř naštěstí pro mě chyboval a druhou možnost jsem si již ujít nenechal.
Dál už jsem se dostal bodově na silnější hráče a prvním z nich byl Izraelský velmistr Smirin. Rozehráli jsme anglickou, já proti ní postavil KIDa. Soupeř toho na mě moc nezkusil a partie skončila po vyrovnaném průběhu remízou. Páté kolo mi los nadělil GM Donchenka, který si se mnou moc nebral servítky. Soupeř již v zahájení celkem dlouho přemýšlel, a to mě dovedlo k myšlence, že vůbec neví, co dělá. Dokonce jsem si chvíli myslel, že stojím i líp. Ale zhruba v 20. tahu jsem si začal uvědomovat, že má pozice není tak dobrá, jak jsem si myslel. To se taky naplnilo, když jsem se už v 25. tahu dostal do téměř beznadějné koncovky. Při popartiovém rozhovoru se soupeřem jsem zjistil, že on úplně přesně věděl, co dělá a zahájení, které na šachovnici stálo, má obehrané skrz na skrz. Takže celá partie byla z mé strany jedno velké nedorozumění. V šestém kole jsem si zase spravil náladu na někom slabším, a se čtyřmi body z šesti jsem byl v lehkém plusu na elo.
V sedmé partii nám po zahájení vznikla totálně remízová pozice ve struktuře výměnné francouzské. Snažil jsem se misky vah otočit na mou stranu tak moc, že jsem se dostal pod tlak, a na konci jsem byl za remízu ještě rád. Osmé kolo jsem si v Najdorfovi smlsnul na soupeři, který první čtyři kola porážel silné hráče, ale pak už se mu přestalo tolik dařit. Miniaturku je možné si přehrát v příloze. No a v posledním kole jsem tupě odremizoval indického velmistra Visakha. V Tarraschovi jsem znal teorii dál než on, což vedlo k výrazné časové výhodě. Nakonec jsme většinu materiálu poměnili a vznikla věžovka, kterou jsem bez problému udržel. Padesátiminutovou časovou výhodu jsem si dokázal udržet až do holých králů. S 6 body z 9 a +7 na elo hodnotím svůj výkon jako lehce nadprůměrný.
A na závěr bych chtěl již tradičně poděkovat ŠSČR za poskytnutou podporu a svým spolubojovníkům za skvělou atmosféru během turnaje.
Anna Lhotská – Šachový festival České Budějovice
Od 29. června do 7. července jsem se zúčastnila turnaje v Českých Budějovicích. Tenhle letní open jsem ještě nikdy nehrála, takže jsem se velmi těšila.
Hrálo se v hotelu Clarion. Kola začínala vždy ve čtyři hodiny, krom posledního kola, které začínalo ráno v deset. Hrací prostory byly příjemné a všichni jsme ocenili, že byly klimatizované, takže nás uchránily před vedry venku. Turnaje se zúčastnilo přes 100 hráčů. S elem kolem 2100 jsem byla nasazená 22., takže relativně vysoko.
Ubytovaná jsem byla asi 15 minut autem od Budějovic v Hluboké nad Vltavou společně s Luckou Fizerovou a Matyášem Markem.
Po šachové stránce turnaj nezačal podle mých představ. Hned první partie se mi úplně nepovedla. Před turnajem jsem byla nemocná, což se na tom asi trochu podepsalo. Naštěstí jsem se zvládla rychle oklepat. Některé partie se mi povedly více, některé méně. S celkovým výsledkem určitě nejsem spokojená, ale mohlo být hůř. Jako největší úspěch beru, že jsem v některých partiích dokázala hrát strategicky relativně dobře, i když to není moje silná stránka. Zkušeností, které dále využiji, jsem získala nad hlavu.
Celkově mám z turnaje dobrý pocit, protože mě partie bavily a skončila jsem trochu lépe než nasazená.
S trenérem jsem byla celý turnaj v kontaktu a chtěla bych mu poděkovat za jeho šachovou i nešachovou podporu.
Závěrem bych chtěla poděkovat šachovému svazu za podporu za výkon.
Emma Dobsa – Šachový festival České Budějovice
Na festival do Českých Budějovic jezdím ráda už od svých 7 let. Je tam vždycky výborná šachová atmosféra a zvlášť od té doby, co se turnaj přemístil do hotelu Clarion, se tam hraje velice příjemně. Letos jsem byla nasazená ve dvou třetinách turnaje, ale začátek vyšel skvěle. V první partii můj soupeř po chybě ztratil pěšce a po dlouhé bitvě se mi podařilo v koncovce vyhrát. V druhé partii můj soupeř v královském gambitu bílými nekorektně obětoval figuru za dva pěšce a po výměně dam jsem docela rychle vyhrála. Třetí soupeř byl už zcela nad moje síly. Kritická pro mě byla čtvrtá partie, kdy jsem po dlouhém boji se silným soupeřem v remízové koncovce přehlédla figuru. Po tom následovaly ještě další dvě prohry a po 6 kolech jsem měla jen 2 body, což bylo vzhledem k hezkému začátku dost smutné. Naštěstí se mi podařilo poslední 3 partie vyhrát, a tak jsem z turnaje odjížděla s dobrým pocitem a připsanými 76 elo body.
Jakub Kůsa – Open Teplice 2024
jsem se účastnil již pošesté a velmi jsem se na něj těšil. Hrací místnost byla letos jinde než v minulých ročnících, ale hrací sál byl velký a klimatizovaný. V turnaji hrálo celkem 240 hráčů z celého světa. Já jsem byl nasazen jako č. 31, tudíž mé ambice byly poměrně vysoké.
- kolo:V prvním kole jsem se utkal s Yurijem Tykhonovem (2010). Partie se mi poměrně vydařila. Po zahájení jsem získal výhodu, kterou jsem postupně zvyšoval a partii jsem nakonec dotáhl do vítězného konce.
- kolo:Ve druhém kole na mě čekal Alfred Nemitz (2177) z Německa. Tato partie se mi naopak moc nepovedla. Ze zahájení jsem sice dostal dobrou pozici, ale soupeř zajímavě obětoval figuru a od té chvíle jsem se nebránil dobře. Ani soupeř však nepokračoval úplně nejpřesněji, ale v nejasné pozici jsem jednotahově přehlédl ztrátu věže a partii jsem zaslouženě prohrál.
- kolo:Ve třetím kole jsem hrál s Timem Jakslandem (2082) z Dánska. V zahájení mi výborně vyšla příprava, i soupeř ale hrál dobře a pozice byla dlouho vyrovnaná. Později jsem však získal dvojici střelců a pěšcovou převahu na dámském křídle a díky tomu jsem dokázal soupeře udolat.
- kolo:Ve čtvrtém kole byl mým soupeřem Piotr Kejna (2210) z Polska. Soupeř mě překvapil volbou zahájení, já jsem však odbočil variantou, kterou jsem tolikrát nehrál a hned bylo vidět, že si soupeř moc neví rady. Později jsem obětoval pěšce, ale soupeř přišel o rošádu a jeho figury nebyly vyvinuté. Výhodu jsem postupně zvětšoval a partii jsem zakončil vítězně.
- kolo:V pátém kole na mě čekal S Aswath (2352) z Indie. K partii jsem přistupoval s respektem, protože soupeř hrál do této doby na turnaji výborně. Po zahájení jsme dostali vyrovnanou pozici, ale později jsem začal soupeři předkládat drobné problémy a on si se všemi nástrahami nedokázal poradit. Ve vyhrané koncovce jsem jednou zopakoval tahy, abych překročil 40. tah a poté v klidu spočítat vyhrávající variantu. V koncovce s dvěma pěšci méně se soupeř vzdal.
- kolo:V šestém kole jsem se utkal s českým velmistrem Jiřím Štočkem (2524). Po zahájení jsem podle mě nedostal špatnou pozici, ale pak jsem nepokračoval přesně a dostal jsem se pod tlak. V klíčové pozici však Jirka udělal chybu, po které jsem mohl získat výhodu. Správnou cestu jsem viděl, ale špatně jsem ji v partii spočítal. Zvolil jsem proto bezpečný tah a partie skončila remízou věčným šachem.
- kolo:V sedmém kole na mě čekal Zhandos Agmanov (2464) z Kazachstánu. Tato partie se mi velice povedla a podle mě jsem soupeře pěkně přehrál. Díky mým aktivním figurám jsem získal kvalitu. Aby se však soupeř nedmohl rozehrát, tak jsem ji vrátil a přešel jsem do vyhrané dámské koncovky, kterou jsem bez problémů vyhrál.
- kolo:V osmém kole jsem hrál s velmistrem Alexandrem Motylevem (2590). Po zahájení vznikla velmi ostrá pozice, kde jsme se oba snažili útočit. Já jsem se rozhodl obětovat pěšce u krále za zisk času, ale soupeř hrál velmi dobře a všechny mé útočné choutky odrazil. Později po několika výměnách vznikla těžká koncovka, která za mě šla bránit. Místo toho jsem ale udělal pár nepřesností a soupeř mi pak už nedal šanci.
- kolo:Mým posledním soupeřem v turnaji byl Atilla Kuru (2314) z Turecka. Před partií jsem věděl, že na zisk IM normy potřebuji zvítězit. Soupeř hrál na začátku velice rychle, ale ne nejlépe a získal jsem slušnou výhodu. Později jsem však přehlédl jeden skrytý taktický úder, po kterém jsem všechnu výhodu ztratil. Sice jsem se ještě snažil něco vytvořit, ale soupeř byl pozorný a tak partie skončila remízou.
V turnaji se mi nakonec podařilo uhrát 6 bodů a skončil jsem na 31. místě, tedy na stejném místě, na jakém jsem byl nasazen. Z celkového výsledku jsem trochu zklamaný, protože IM norma mi utekla opravdu o malý kousek. Na druhou stranu s předvedenou hrou jsem spokojený. Myslím, že jsem hrál dobře a hlavně agresivněji, než je u mě zvykem.
Závěrem děkuji organizátorům za dobře zorganizovaný turnaj, Lukáši Vlasákovi za pomoc s přípravou a ŠSČR za podporu.
Tamae Severína Jakubše – Open Teplice 2024
Ve dnech 15.-23. 6. 2024 jsem se zúčastnila turnaje TEPLICE OPEN 2024. Turnaj se hrál ve sportovní hale v Teplicích, hrálo ho celkem 240 hráčů a rating turnaje byl 2117. Každý den se hrálo jen jedno kolo a kol bylo celkově 9.
Hrací prostor se mi líbil, bylo příjemné, že měl každý šachista dost místa na partiář.
Organizace turnaje mi přišla super, všechno probíhalo hladce.
Uhrála jsem 4,5 bodu a s výsledkem jsem velmi spokojená. Největší radost mám ze své poslední partie, kde jsem porazila hráče s Elo 2111 a měla jsem velkou míru přesnosti. Líto je mi partie s WIM Ninou Hoiberg, kde jsem na konci v remízové pozici úplně bezdůvodně odevzdala figuru. Nejnapínavější byla předposlední partie s Alexandrem Gregorem, kde soupeř zezačátku získal značnou výhodu, ale povedlo se mi přejít do koncovky, ve které jsem ho přehrála. Kromě toho jsem měla možnost si zahrát se dvěma hráči s Elo nad 2300, což pro mě byla skvělá zkušenost.
K rozboru jsem si vybrala partii s Piotrem Kondysem z posledního kola.
Lucie Fizerová – Šachový festival České Budějovice
Od 29.6. do 7.7. jsem se spolu s Aničkou Lhotskou a mým trenérem zúčastnila festivalu v Českých Budějovicích. Tento turnaj jsem hrála již podruhé a opět byl skvěle zorganizován.
1.kolo V prvním kole jsem docela rychle porazila Radnaeva Nomina (2060). Radost z výhry se mi zdvojnásobila, když jsem po turnaji zjistila, že jsem byla jeho jediná prohra v turnaji. (1/1)
2.kolo V druhém kole jsem usedla proti Steineru Brunovi (2087). V téhle partii mě soupeř v celku bez problémů přehrál, takže jsem utrpěla první prohru. (1/2)
3.kolo Ve třetím kole jsem poměrně rychle remízovala s Rahmanem Md. Taiburem (1996). Ze zahájení jsem černýma nestála špatně, jelikož mi vyšla příprava, ale soupeř mi v celku jednoduše otevřel krále a partie skončila věčným šachem. (1,5/3)
4.kolo Ve čtvrtém kole jsem hrála s Rybáčkem Martinem (2018). Podobně jako ve třetím kole, i v tomto mi vyšla příprava, a tak jsem se cítila dost sebevědomě. Navíc jsem již v 15. tahu měla bezmála půl hodiny více než soupeř. Ačkoliv jsem zvolila přinejmenším pochybný plán, soupeř také nehrál přesně a jakmile se dostal do časové tísně, ztratil malou výhodu, kterou do té doby měl a pár tahů na to jsem vyhrála. (2,5/4)
5.kolo V pátém kole jsem hrála černýma proti Glimbrantu Torbjnornovi (2011). V této partii se mi zahájení naopak vůbec nepovedlo. Hned od začátku jsem tedy stála dost podezřele a soupeř pomalu zvyšoval výhodu. Kolem dvacátého tahu ale udělal hrubou chybu, po které nejen ztratil veškerou výhodu, ale v podstatě musel dát věčný šach – stejný jako v mé partii ze třetího kola. Páté kolo tedy skončilo dříve, než začalo a já měla další remízu. (3/5)
6.kolo Šesté kolo jsem docela rychle prohrála s Václavíkem Janem (2104). Ve Španělce jsem přehlédla taktiku a vzala pořádně jedovatého pěšce. (3/6)
7.kolo V sedmém kole jsem se proti Fucimanovi Ondřeji (1937) rozhodla hned v zahájení pro podle počítače ne úplně korektní oběť pěšce. U partie jsem však věřila, že mám dostatečnou kompenzaci v podobě slabých soupeřových pěšců. Nakonec jsem získala i malou výhodu, ale jelikož jsem si nebyla svou pozicí úplně jista, spokojila jsem se s věčným šachem. (3,5/7)
8.kolo Partie z 8.kola proti Píchovi Lukáši (1944) byla asi má nejpovedenější. Bylo v ní pár zajímavých momentů, proto jsem ji vybrala jako ukázku. (4,5/8)
9.kolo V devátém kole jsem hrála s Chválem Zdeňkem (2043). Jelikož jsem se už druhý den necítila moc dobře, rozhodla jsem se černýma pro klidnou ruskou, ve které jsme se brzo dohodli se soupeřem na remíze. (5/9)
Konečných pět bodů hodnotím v celku pozitivně. Ve všech kolech jsem hrála proti papírově silnějším soupeřům, a i díky tomu jsem připsala 100 bodů na elo. Skončila jsem o více než 50 míst nad svým nasazením, a proto jsem se svým výsledkem spokojena. Rozhodně to však nebylo bez chyby, proto teď máme s trenérem docela jasný obrázek o tom, na čem přes léto nejvíce zapracovat. Tímto bych mu chtěla poděkovat za veškerý turnajový servis a dále také Šachovému svazu za podporu na tomto turnaji.
foto: Ladislav Nagy
Marek Miča – Open Teplice 2024
Ve dnech od 15. do 23. června se v Teplicích uskutečnil již 17. ročník mezinárodního turnaje Teplice Open. Tento rok se však z tradičního kulturního domu přesunula akce do prostornějších a pro mě příjemnějších prostor stadionu Na Stínadlech.
Z Frýdku-Místku jsme v brzkých ranních hodinách vyjeli ve složení já (Marek Miča), Petr Gnojek, Adam Frank, Ondřej Nytra a Stanislav Jasný, takže poměrně silná skupinka. Cestu jsme si zpříjemnili odpočinkem a karetní hrou Bang.
Kolem jedné hodiny jsme už byli v Teplicích a mohli jsme se ubytovat v penzionu Saraya, který mohu jen doporučit – dobrá cena, skvělé služby a příjemný majitel. Po vybalení, nákupu a oddechu nám nezbývalo nic jiného než jít na první kolo. To mě přesvědčilo o tom, že na tomto turnaji nebude jednoduché partie. Los mi přidělil černé figury proti mladému Stoimenidovi z Řecka. Jeho solidní hra byla pro mě celkem oříšek a už jsem se smiřoval s remízou, zkusil jsem přijít do trochu zákeřné pěšcové koncovky, která by však měla po správném průběhu skončit remízou. Jak už to ale chodí, tak se projevila únava (na obou stranách) a soupeř udělal chybu, která ho stála celý bod.
Druhé kolo vyšlo až na jedno zaváhání podle představ. A ve třetím kole jsem už seděl na předních stolech a proti mně silný český velmistr Peter Michalík. V partii mě soupeř trochu překvapil pořadím tahů v jedné z variant Sicilské hry a z mé strany přišlo pár nepřesností, které byli následně oplaceny i ze strany velmistra, a tak jsem se dostal do příjemné pozici, která se ale nedala ani z jedné strany vylepšit, což vedlo k nabídce a přijetí remízy.
První třetina vyšla skvěle a další na řadě byl indický velmistr Visakh, soupeř mě překvapil variantou, kterou jsem si už přesně nepamatoval, můj propočet taky nebyl ideální a s postupnou ztrátou času jsem ztrácel i půdu pod nohama, což vedlo k první nule v turnaji.
Prohra bílými zabolí, přesto jsem se snažil, aby to neovlivnilo můj další výkon. Nicméně další den mě zastihla taková spavá nálada, a přesto, že jsem byl favorit, tak mi úplně nevadila remíza, na druhou stranu jsem ji nechtěl dát zadarmo. Partie se brzo dostala do vyrovnané koncovky, kde jsem vycítil, že soupeř úplně není ve své kůži a opět jsem ožil a soupeře doslova usmažil.
Los šestého kola mi nemilosrdně naservíroval prvního nasazeného Gabriela Sargissiana, arménského velmistra s ratingem 2660, což ho řadí do TOP 100 na světě. Už v zahájení jsem byl překvapen, přesto jsem hrál celkem přesnou a vyrovnanou partii, důležitá však byla pozice po 21. tahu, kdy jsem se rozhodl špatně a má pozice se úplně rozpadla. Sargissian pak ještě ukázkově vyhrál věžovou koncovku.
V 7. a 8. kole jsem byl favorit a partie jsem hezky vyhrál. S Štěpánem Tichým to byla drsná dynamická partie, kde jsem soupeřova krále prohnal přes půl šachovnice. Partie s Danielou Movileanu by se zase každému labužníkovi poziční hry. Mám teda za sebou 8 kol ve kterých jsem získal hezkých 5½ bodů a s výkonem 2449 pomýšlím po své první normě mezinárodního mistra.
V posledním kole jsem měl norského mezinárodního mistra Frederika Tor Kaasena s ratingem 2465 (stačila mi teda remíza k zisku normy). Po zahájení jsem dostal v celku normální pozici, bohužel ve střední hře jsem zahrál pár nepřesných tahů a soupeř mě pak už ani nenechal nadechnout se.
Norma bohužel nevyšla, ale přesto jsem spokojený se svou hrou. Stále je prostor pro zlepšení, ale vím, na čem pracovat a kde mám největší slabiny.
Na závěr děkuji všem za podporu a klukům z Frýdku a Říčan za skvělou přátelskou atmosféru po celou dobu turnaje.
Martina Šťastná – Šachový festival České Budějovice
Na začátku prázdnin jsem se zúčastnila FIDE Openu v Českých Budějovicích v rámci 11. ročníku Šachového festivalu. Na turnaj jsem se těšila, ale věděla jsem, že bude náročný jak kvůli silným soupeřům, tak kvůli mé nerozehranosti. Naposledy jsem vážnou partii hrála v půlce dubna, poté jsem šachy upozadila kvůli maturitě.
V prvním kole jsem dostala podle očekávání CM Jakuba Oceláka (2206). Partie byla vyrovnaná až do střední hry, kdy jsem udělala chybu v propočtu a ztratila pěšce. Soupeř v koncovce nenašel nejlepší možnost a partie tak skončila remízou. V druhém kole jsem hrála s ještě silnějším soupeřem FM Patrikem Števíkem (2262) ze Slovenska. Při samotné hře jsem z pozic na šachovnici moc radost neměla, ale doma jsem zjistila, že jsem partii hrála poměrně přesně. A remíza tak byla zasloužená. Ze třetího kola jsem si odnesla remízu s Filipem Zedníčkem (2006). V následujícím kole jsem neviděla taktiku a ztratila pěšce, můj soupeř Daniel Chlpek (2053) si ale oslabil krále a přehlédl taktiku. Já díky tomu získala kvalitu a vyhrála. V pátém kole jsem hrála s Vladimírem Vltavským (2086). Moc mi nesedlo zahájení a já se dostala do pasivní pozice. Soupeřovu útoku jsem se ale dokázala ubránit a partie tak opět skončila remízou. Další den mě čekala Lucie Rybáčková (2134). Přestože jsem získala pěšce, mé figury nestály moc dobře a soupeřka tak měla po celou partii malou výhodu. Nakonec jsme se dostaly do rovné věžové koncovky a dohodly se na remíze. Sedmé kolo mi vůbec nevyšlo podle představ. Hned v zahájení jsem ztratila pěšce a stála špatně. Nakonec partie dopadla naprosto nečekaně, když soupeři spadnul praporek. Pozice v tu chvíli už byla rovná. V předposledním kole byl mým soupeřem IM Josef Juřek (2200). Partii jsem pokazila v koncovce a můj soupeř díky svým zkušenostem neměl problém partii vyhrát. V posledním kole mě čekal Tobiáš Svačina (2127). Tato partie se mi vůbec nepovedla a já velmi rychle prohrála.
Turnaj se mi líbil. Umístění mi pokazily prohry v posledních dvou kolech. Se svým výkonem na turnaji jsem přesto spokojená. Všichni soupeři měli elo přes 2000 a já uhrála 4,5/9.
Tobiáš Barták – Šachový festival České Budějovice
Ve dnech 29.6. – 7.7.2024 se v Českých Budějovicích konal Šachový festival. Jednalo se celkem o pět turnajů, z toho tři uzavřené (GM A, GM B a IM) a dva otevřené (FIDE Open České Budějovice – Open A a FIDE Open Šachové univerzity QCC ČB – Open B).
Velké plus bylo, že všechny šachovnice byly online a přenášeny na Lichess – https://lichess.org/broadcast/ceske-budejovice-chess-festival-2024–open-b/round-1/BB5Hbzba#boards
Já jsem se zúčastnil kategorie Open B, poprvé v Českých Budějovicích. Na startovní listině bylo 52 hráčů z různých zemí.
V prvním kole jsem byl na první šachovnici proti prvnímu nasazenému, Filipovi Hlavsovi z Písku, kdy jeho ELO bylo větší o více než 400 bodů oproti mému. Partie to byla z mého pohledu povedená ač skončila mojí prohrou. Pak následovaly tři výhry, z toho dvě se silnějšími soupeři. Následovala prohra a poté dvě remízy, z toho jedna v šestém kole se soupeřem z Ázerbájdžánu. Následně jsem si v 8. kole spravil chuť opět se silnějším soupeřem, kdy jsem měl od zahájení figuru navíc a partie trvala hodinu. Do posledního, devátého, kola jsem nastupoval na průběžné 12. pozici, což pro mě byl skvělý výsledek. V posledním kole jsem chytil opět silnějšího soupeře a bohužel po náročném týdnu a téměř třech hodinách hry jsem kapituloval a turnaj zakončil s krásnými 5 body z 9.
Tento turnaj byl tedy z mého pohledu velmi vydařený, ať už s konečným umístěním (15. místo z 52) či nově připsanými ELO body.
Pokud se příští rok zadaří, určitě se na tento turnaj vrátím. Jestli do silnější kategorie A nebo stále B se ještě uvidí 🙂
Přehled jednotlivých partií, které jsem odehrál:
- kolo – Hlavsa Filip (Rtg. 1948), CZE – prohra
- kolo – Dvořák Tomáš (Rtg. 0), CZE – výhra
- kolo – Weiss Petr (Rtg. 1679), CZE – výhra
- kolo – Matlocha Lubomír (Rtg. 1742), CZE – výhra
- kolo – Šlajs Vlastimil (Rtg. 1796), CZE – prohra
- kolo – Naghiyev Ali (Rtg. 1744), AZE – remíza
- kolo – Vítek Vojta (Rtg. 1582), CZE – remíza
- kolo – Trčka Bohdan (1626), CZE – výhra
- kolo – Bárta David (1704), CZE – prohra
Sofiia Markina – Open Teplice 2024
Od 15. do 23. června se v Teplicích konal 17. ročník mezinárodního šachového turnaje „Teplice Open 2024“. Turnaj byl organizován a veden GM Vladimírem Tallou (IA) a Milanem Maščákem (National Arbiter) na velmi vysoké úrovni. Při vysílání prvních 4 desek se vyskytly drobné závady, ale to je drobný nedostatek. V letošním roce došlo ke změně místa konání. Hrálo se ve SPORTOVNÍ Teplici. Velmi světlý sál, určený pro velký počet hráčů. Soutěž probíhala bez rozdělení do skupin A a B, složení turnaje bylo velmi působivé (https://chess-results.com/tnr845316.aspx?lan=11&zeilen=99999).
Na tomto turnaji se sešli nejen talentovaní šachisté, amatéři a šachoví fanoušci, ale i velmistři světové úrovně, jako např: GM Sargissian Gabriel (trojnásobný vítěz mistrovství Evropy družstev, vítěz mistrovství světa družstev a trojnásobný vítěz šachových olympiád v rámci arménské reprezentace), GM Warmerdam Max (v červenci 2021 vyhrál turnaj Ikaros v Řecku, v srpnu 2021 vyhrál otevřený turnaj Guimarães v Portugalsku, v srpnu 2022 vyhrál otevřený turnaj Sparkassen Chess Trophy A v Dortmundu. Tento mladý a velmi talentovaný šachista vyhrál 17. mezinárodní šachový turnaj „Teplice Open 2024“), GM Motylev Alexander (mistr Evropy (2014). Mistr Evropy v rapid šachu (2021)). Po devět dní vřely šachové bitvy.
Každý šachový turnaj této úrovně není jen šachovou hrou, ale rozvojem paměti a pozornosti, důvtipu a matematických schopností, logiky a představivosti. Všechny tyto vlastnosti mohli účastníci turnaje „Teplice Open 2024“ předvést, zejména mladí šachisté. Bylo velmi zajímavé vidět naživo, jak hrají nejslavnější světoví šachisté a jaké emoce prožívají.
V sále panovalo vzrušení, atmosféra soupeření a napětí, které se přenášelo i na fanoušky, protože na každém tahu závisel výsledek partie i celého turnaje. Účastníci se snažili předvést své schopnosti, touhu po vítězství a nejlepší kombinace.
V šestém kole se na první šachovnici utkali GM Tin Jingyao a IM Martin Julian. Po celou partii až do 34. tahu se ani jednomu ze soupeřů nepodařilo získat výhodu. Ve 34. tahu černý udělal jednu hrubou chybu, ve 35. tahu druhou a ve 36. tahu dostal jednotahovej mat.
34. … f6 35. Kf3 Ke8 36. Ke4 Nf8 37. Re7#
Na příkladu této partie se opět přesvědčíme o hodnotě jediného tahu. Velmi objevná partie.
Na tomto turnaji jsem měla partii s WFM Dwilewicz Katarzynou, kde jsem prohrála o jeden tah, hrající černými. Ve 25. tahu +- 1, ve 26. tahu prohrála. Jeden tah g6 a partie skončila po třech tazích mou totální porážkou. Po celou partii musíte udržovat napětí, nesmíte ani na minutu polevit, jinak vás ta minuta může stát vítězství.
Byl to můj třetí turnaj v Teplicích, doufám, že budu hrát každý rok. Mám toto město a tento turnaj, který mi přináší tolik emocí a dodává energii do dalších bojů, opravdu ráda.