Mentoringový program Odyssey pro ženy ve sportu 21-22
V dubnu 2021 byly jednotlivé sportovní svazy osloveny generálním sekretářem ČOV Petrem Graclíkem s nabídkou pilotního mentoringového programu pro ženy ve sportu, trenérky i ženy z exekutivních pozic. Tento program byl vytvořen na základě spolupráce Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru, České trenérské akademie a neziskové organizace Odyssey (www.myodyssey.eu), která se již přes deset let věnuje mentorování žen v byznysovém prostředí. Její zakladatelkou je Muriel Anton, bývalá velmi úspěšná CEO Oskaru/Vodafonu. Odyssey má nastavené potřebné systémy pro párování mentorů se zájemkyněmi a mnoho spolupracujících mentorů a mentorek. Mentoringový program zahrnuje online propojení či osobní setkání mentor–mentee každý měsíc. Během jednoho roku mají účastnice projektu také možnost zapojit se i do webinářů, popřípadě přednášek a schůzek členek Odyssey.
Pro přijetí do tohoto programu bylo nutné být nominována vlastním sportovním svazem, vyplnit delší dotazník v angličtině, popsat své dosavadní zkušenosti s prací ve sportovním prostředí a definovat své ambice do budoucna, osobní cíle pro svůj profesní rozvoj.
O přijetí do programu se na základě svazových nominací ucházelo více jak třicet žen, přijato bylo deset. Mně se podařilo být jednou z nich a společně s kolegyněmi ze sportů jako je rugby, kickbox, hokej, cheerleading, jachting, florbal, jezdectví, softbal a basketbal jsme mohly strávit zajímavý rok s našimi osobními mentorkami a mentory, kteří nám pomáhali ve čtyřech hlavních oblastech pracovního života. Pěkně tuto náplň mentoringu popsala Ilona Burgrová, předsedkyně KRP ČOV,: „Jde o firemní kulturu, práci mimo komfortní zónu, sebevědomí a budování vztahů. To jsou oblasti obsahující věci jako je organizace jejich času, práce v mužském prostředí, jak uspět v konkurenčním prostředí, rychlost rozhodování, autentický vývoj stylu vedení nebo jak být schopná prodat sebe sama a svou vlastní práci.“
Mentoringový program byl zahájen na zoom konferenci za účasti všech mentorů, mentorek a mentees 29. dubna 2021, kde nám popřál hodně štěstí v programu mimo jiné i předseda ČOV Jiří Kejval. První zajímavá přednáška byla vedena Janem Muhlfeitem, úspěšným koučem a mentorem mnoha úspěšných sportovců.
Mou mentorkou se stala na doporučení Odyssey Mgr. Bc. Ilona Hapková, Ph.D., která působí jako lektorka Trenérsko-metodické komise Mezinárodní (IHF), kde se věnuje školením trenérů a učitelů po celém světě (např. USA, Kanada, Čína, Polsko, Guinea, DR Kongo apod.). Jako předsedkyně pracovní skupiny programu „Házená ve škole“ má na starost sbor lektorů tohoto programu IHF. Jako výkonná sportovní ředitelka působí v projektu “Campus ECOWAS” (ECOWAS = Hospodářské společenství západoafrických států), který se zaměřuje na přípravu sportovců v propojení se vzděláváním, výzkumem a s kompletním zdravotním zázemím.
Během jednoho roku jsme se setkávaly na online i osobních schůzkách, na kterých jsme diskutovaly o konkrétních postupech, jak zlepšit efektivitu práce, sladit různé pracovní oblasti (projektu Šachy do škol versus běžná administrativa svazu), získávat zpětnou vazbu od spolupracovníků a stanovovat konkrétní úkoly a cíle pro sebe i projekt. Každé setkání, rozhovory a analýzy mé práce mi velmi pomáhaly s rozhodováním v mnoha situacích, se zdravým sebehodnocením i stanovováním priorit v bližší i vzdálenější budoucnosti.
Při příležitosti Olympijských her a pořádání Olympijského festivalu v Brně jsme se setkaly v zázemí olympijského parku jak s Ilonou Hapkovou, tak i s Ilonou Burgrovou. Využila jsem toto milé setkání k pozvání Ilony Burgrové, jakožto předsedkyně KRP ČOV, na Pražský mezinárodní šachový festival, protože hlavní idea projektu Rok ženského šachu pro rok 2022 plně souzní i s ideami a cíli Komise rovných příležitostí ČOV. Byla jsem ráda, že pozvání přijala a společně s dalšími významnými hosty festivalu i zahájila 2. kolo turnaje Masters svým prvním tahem na šachovnici.
foto Petr Vrabec (fotogalerie PICF)
Komise KRP ČOV a Odyssey uspořádaly během roku několik vzdělávacích a společenských akcí, jednalo se o přednášky, webináře či diskuze s inspirativními lidmi ze zajímavých oborů.
Mentoringový program pro období 2021-2022 v květnu skončil a poslední setkání všech mentees a mentorek proběhlo 16. 6. 2022 v příjemném prostoru White & Case v Praze. Končící mentees obdržely certifikát o absolvování programu, nové mentees zase měly možnost získat odpovědi na své otázky a cenné rady k programu, který je teprve čeká. I toto setkání proběhlo v duchu vzdělávání a profesního rozvoje, absolvovaly jsme zajímavou přednášku na téma Ženské principy v byznysu. Bylo pro mě velmi milé překvapení (bohužel až na konci programu), když mi paní Markéta Čermáková, náš hlavní kontakt na Odyssey, prozradila, že i ona v dětství hrála závodně šachy.
Do programu jsem vstupovala s lehce zvědavým očekáváním. Spolupráce s mou mentorkou Ilonou Hapkovou byla příjemná, vždy v přátelském duchu, měla jsem možnost si probrat mnoho témat z různých úhlů pohledu, zároveň její náplň práce – projekt Házená na školách – je svými cíli velmi blízká té mé. Celkově hodnotím program jako prospěšnou zkušenost, program svým nastavením není časově náročný a zároveň je při úzké spolupráci přínosný.
Ráda bych poděkovala za tuto cennou zkušenost především své mentorce, Iloně Hapkové, Iloně Burgrové z KRP ČOV za navázání spolupráce s Odyssey, koordinátorce programu Markétě Čermákové a v neposlední řadě i ŠSČR za nominaci.
Venuše Souralová