Mistrem ČR družstev mládeže je KOBEX Říčany B

O víkendu od 19. do 21. dubna 2024 se hrálo Mistrovství České republiky družstev mládeže, které je završením extraligy mládeže. Hrálo se v Hotelu Pavla ve Vlachovicích u Nového Města na Moravě. Loňský titul obhajoval KŠ Říčany 1925. Šestičlenná družstva hrála 4 rozhodující partie tempem 2x 90 minut + 30 sekund na tah. První kolo se hrálo v pátek odpoledne, druhé a třetí v sobotu a čtvrté v neděli dopoledne.

Pohled do hracího sálu

Poháry a medaile pro nejlepší týmy MČR

Do výsledků se započítávaly vzájemné výsledky ze skupin východ a západ. Družstvo KOBEX Říčany B, vítěz skupiny východ, si přineslo plný počet 9 bodů. Vítěz západní skupiny, TJ Kobylisy, si přinesl 6 bodů. Ostatní týmy měly v tabulce 3 až 4 body, což předznamenávalo vyrovnané boje. Ve finále B měly nejlepší výchozí pozici ŠK Zlín-Malenovice a ŠK DDM Ústí nad Labem. Oba týmy si přinesly plný počet 9 bodů.

Mistr ČR: KOBEX Říčany „B“

Páteční zápasy finále A byly hodně vyrovnané a nepřinesly nic zásadního v boji o medaile. V sobotu dopoledne i odpoledne vyhrály týmy východu všechny své zápasy proti týmům západu. Tým KOBEX Říčany B tak odskočil svým konkurentům o 4 body a kolo před koncem si zajistil mistrovský titul. V neděli týmy východu opět dominovaly nad týmy západu a rozdělily si zbývající medaile. Tým KOBEX Říčany A vybojoval stříbrné medaile a Beskydská šachová škola ohájila loňské bronzové medaile.

2. místo: KOBEX Říčany „A“

3. místo: Beskydská šachová škola

Ve finále B nebylo zase tak důležité vyhrát, hlavním cílem bylo umístění v první čtveřici, neboť poslední čtveřice sestupuje. Nejlepší výchozí pozici měly týmy ŠK Zlín-Malenovice a ŠK DDM Ústí nad Labem. Oba týmy si přinesly plný počet 9 bodů. Družstva Malenovic a Starého Města vyhrály všechny zápasy a obsadila 9. a 10. místo v celkovém pořadí. Družstvo Ústí uhrálo ve finále 4 body, což mu stačilo na 11. místo. V pátek Náměšť porazila Jičín a Duras remízoval s Ústím. V sobotu dopoledne Duras porazil Jičín a Náměšť prohrála s Ústím. Šance Durasu na záchranu výrazně stouply. Odpoledne týmy Durasu i Náměště bodovaly naplno a čtvrtém sestupujícím muselo rozhodnout poslední kolo. Prohra Durasu s Teplicemi znamenala záchranu pro Náměšť.

S extraligou se pro příští sezónu loučí ŠK Duras BVK Brno, ŠK AD Jičín, Desko Liberec a ŠK Teplice. Do extraligy 2024/2025 postoupily družstva JOLY Lysá nad Labem, TJ Bohemians Praha, ŠK Světlá nad Sázavou a SK Prostějov.

Vítěz 1. ligy C: ŠK Světlá nad Sázavou

Mistrovství ČR družstev mládeže 2024 uspořádalo Krajské šachové centrum talentované mládeže Vysočiny, z. s. ve spolupráci s Beskydskou šachovou školou. Hlavním rozhodčím byl IA Jiří Siebenbürger. Pořadatel zajistil on-line přenos 30 šachovnic.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu akce. Děkujeme hráčům za jejich výkony a hru fair play. Poděkování patří hotelu Pavla za všechny poskytnuté služby. Velké poděkování patří Kraji Vysočina za finanční podporu mistrovství.