Mistrovství Evropy v řešení šachových skladeb

Historie soutěžního řešení šachových skladeb

Zatímco první mistrovství světa  v řešení šachových skladeb se konalo v roce 1977, je historie mistrovství Evropy mnohem kratší – první ročník se konal až roku 2005 v polské Legnici. Uspořádáním letošního 16. mistrovství Evropy byla pověřena Slovenská organizace kompozičního šachu a soutěž se odehrála ve dnech 2. – 4. června 2023 v Bratislavě. Díky příznivé destinaci i termínu se tentokrát zúčastnila početná česká výprava, čítající celkem sedm soutěžících. Setkání evropských příznivců skladebního šachu probíhalo v příjemném prostředí bratislavského hotelu Falkensteiner, pohodu nenarušila ani současná přítomnost několika desítek členů kontroverzní mezinárodní motorkářské skupiny Hells Angels, ubytovaných ve stejném hotelu. Rovněž celková atmosféra soutěží byla, jako obvykle, velmi příjemná a korektní.

Dnešní řešitelské soutěže jsou pořádány ve dvou nejobvyklejších formátech. V jednodenních soutěžích typu open se řeší společně diagramy všech žánrů a soutěžící si sami volí jejich pořadí. Hlavní soutěže mistrovství světa či Evropy, stejně jako velká část ostatních řešitelských turnajů, jsou dvoudenní a skládají se z šesti oddělení. V každém oddělení se řeší tři diagramy stejného typu: první den jsou to dvojtažky (časový limit 20 minut), trojtažky (60 minut) a studie (100 minut), druhý den pak pomocné maty (50 minut), vícetažky (80 minut) a samomaty (50 minut). Při hodnocení se boduje správnost a úplnost řešení, při rovnosti bodů pak rozhoduje o pořadí spotřebovaný čas

V Bratislavě byl první soutěží open, ve kterém se řešilo 2 x 6 diagramů všech žánrů, s časovým limitem 2 x 90 minut. Za účasti 71 soutěžících zvítězil favorizovaný Piotr Murdzia před Jonathanem Mestelem a Eddy van Beersem, z českých účastníků byl nejlepší Vanka na 30. místě.

Hlavní soutěže mistrovství Evropy, konané v obvyklém dvoudenním formátu, se zúčastnilo 73 řešitelů, resp. 14 většinou čtyřčlenných družstev. V soutěži družstev se v každém kole do výsledku započítávaly tři nejlepší individuální výsledky.

V hodnocení jednotlivců si to favorité opět rozdali mezi sebou a nepřipustili žádné překvapení. Zatímco mezi vítězným Kacperem Piorunem a stříbrným Piotrem Murdziou rozhodlo až poslední kolo – pomocné maty, bronzový Eddy van Beers si vůbec neporadil s první studií, kde nezískal ani bod – jinak byl stoprocentní a tudíž velmi blízko k životnímu úspěchu. Výborný výsledek zaznamenal slovenský IM Tomáš Peitl, který osmým místem potvrdil svou příslušnost k širší evropské špičce. Za pozornost stojí i 17. místo Richarda Dobiáše.

V soutěži národních reprezentací bylo už po prvním dnu zřejmé, že o medaile bude bojovat nanejvýš šest družstev, přičemž při neúčasti Ruska byli vysokými favority zejména Poláci, v sestavě se dvěma několikanásobnými mistry světa. Tento předpoklad se také potvrdil, ovšem za bezkonkurenčními Poláky a ambiciózními Litevci dosáhlo skvělého úspěchu velmi dobře se doplňující družstvo Slovenska, které rozhodně k nejužšímu okruhu favoritů nepatřilo.

Z českého družstva dosáhl výtečného výsledku Mirek Voráček. Navzdory nepříliš časté účasti v soutěžích  jeho 15. místo ukazuje, že své možnosti zdaleka nevyčerpal. Ostatní členové našeho družstva však tentokrát svého lídra příliš nepodpořili a jejich výsledky, stejně jako celkové umístění české reprezentace, je nutno označit za zklamání.

Obtížnost problémů jak v openu, tak i v hlavní soutěži, nebyla nijak extrémní. Jak bývá pravidlem, do konečného pořadí výrazně promluvil zejména výsledek v oddělení studií a vícetažek, která jsou všeobecně považována za nejobtížnější.

Přehled výsledků:

Open: 1. P. Murdzia (POL) 55 bodu, 2. J. Mestel (GBR) 54 b., 3. E. van Beers (BEL) 52 b., 4. M. Mladenovič (SRB) 51,5 b., 5.-6. P. Górski (POL) a D. Hodge (GBR) 51 b., … 30. M. Vanka (CZE) 36 b., 31. Z. Libiš (CZE) 35,5 b., … 53. J. Burda (CZE) 21 b., atd.

ME – jednotlivci: 1. K. Piorun (POL) 87,5 b., 2. P. Murdzia (POL) 86 b., 3. E. van Beers (BEL) 85 b., 4. U. Voigt (GER) 81,5 b., 5. V. Satkus (LTU)  80 b., … 15. M. Voráček (CZE) 69,75 b., … 51. M. Vanka (CZE) 43,5 b., … 56. V. Markovcij (CZE) 34,75 b., 57. Z. Libiš (CZE) 31,25 b., atd.

ME – družstva: 1. Polsko 260 b., 2. Litva 237 b., 3. Slovensko A 227,75 b., 4. Srbsko 221,5 b., 5. Německo 221 b., 6. Velká Británie 215,5 b., 7. Izrael 186,25 b., 8. Holandsko 182 b., 9. Ukrajina 175,25 b., 10. Finsko 172,5 b., 11. Rumunsko 167,5 b., 12. Česko 158 b., 13. Řecko 145,5 b., 14. Slovensko B 106 b.

Seniorským mistrem Evropy se stal Jonathan Mestel (GBR) 72 b., soutěž juniorů vyhrál  Kevinas Kuznecovas (LTU) 79,5 b., nejlepší ženou se stala Kamila Hryschenko (GBR) 58  b. Úplné výsledky všech soutěží jsou dostupné na webové stránce  https://ecsc2023.soks.sk/.

Kromě obvyklých dvou hlavních soutěží připravili pořadatelé tentokrát značně originální doplňkový program. Při soutěži v řešení naslepo byly pozice deseti dvojtažek postupně promítány na plátno v notaci, přičemž řešitelé nesměli používat žádné šachové pomůcky (např. prázdnou šachovnici).

Soutěž nazvaná Baltic Combined spojila skladbu a řešení. Každý účastník předem složil pomocný mat 2. tahem s jedním řešením, při vlastní soutěži pak řešil úlohy všech soupeřů.  Body pak získával jednak za každou vyřešenou cizí úlohu, jednak za každého soupeře, který nevyřešil jeho vlastní skladbu.

V rámci mistrovství byly vypsány i dvě soutěže skladatelské – na pomocné maty druhým tahem s určitým předepsaným tématem a na trojtažky podle pravidel šatrandže – starého arabského šachu. Tato poslední soutěž byla vypsána k 90. narozeninám nestora slovenského problémového šachu pana Bedricha Formánka.

A nyní několik ukázek z bratislavských soutěží, na kterých bych chtěl ukázat, s čím se skladatelé a řešitelé musí potýkat.

Dvojtažka č. 1 se řešila v prvním kole hlavní soutěže ME. Při řešitelských soutěžích je sice dovoleno analyzovat pozice na šachovnici a dělat si písemné poznámky, času však opravdu není mnoho – zejména ve dvojtažkovém kole, kde časový limit na řešení tří úloh činí pouhých 20 minut.

1. Jurij A. Suškov
2. č. uzn. British Chess Magazine 1982


#2                                           ( 10 + 9 )

Na této úloze si ukážeme možný postup řešení, a proto se jí budeme zabývat podrobněji. Při předběžném ohledání pozice diagramu rychle zjistíme, že na silnou obranu 1…dxe4 není v pozici připraveno matové pokračování, a dále, že po odtahu tohoto jezdce z pole e4 hrozí 2.Vxd3 mat. Na libovolný odtah, který můžeme znázornit odstraněním jezdce ze šachovnice, se však může černý účinně bránit tahem 1…f5!. Zkusíme tedy odtah jezdce zpřesnit tak, aby 1…f5 nevycházelo. To splňuje například pokus 1.Jf6?, na který ovšem černý zahraje 1…e4! a nejde ve výchozí pozici připravené 2.Sf6 mat. Obdobně na 1.Jec5? přijde 1…Sc3! a nelze 2.Sb6 mat, a pokus 1.Jf2? zase vyvrací 1…Jc3! a nejde 2.Dg1 mat. Správným úvodníkem je překvapivé 1.Jc3!, po kterém hrozí 2.Jb5# a mat 2.Vxd3# vyjde až po sebrání jezdce králem.

Čtyřtažka č. 2 z bratislavského openu je ukázkou úlohy s výrazným námětem, který se několikrát opakuje. Takové diagramy se řeší poměrně snadno, navzdory vyššímu počtu tahů. Zde se čtyřikrát opakuje kombinace s obětí figury, z toho ve třech variantách se další bílá figura v matu vrací na pole, na kterém stála na začátku. Této myšlence se říká téma návratu.

2. Friedrich Chlubna
4. cena Deutsche Schachblätter 1983


#4                                          ( 9 + 12 )

Řešení úlohy: 1.Ke7 hr. 2.Jc5+ Ke5 3.Vxe3+ dxe3 4.Jd7#, 1…Vg5 (blokuje černému králi pole g5) 2.Jf2+ Kf4 3.Vxd4+ Sxd4 4.Jh3#, 1…Sc6 (blokuje pole c6) 2.Sf5+ Kd5 3.Jf4+ Sxf4 4.Se6#, 1…J ~ (přestává krýt pole e4) 2.Sf5+ Kd5 3.Jf4+ Sxf4 4.Se4#

Studie č. 3 zpracovává sice známý, ale velmi efektní patový závěr, navíc obohacený o vynalézavou předehru.

3. Borislav Ilinčić + Mirko Miljanić
4. č. uzn. MatPlus 2010


Bílý remizuje                   ( 6 + 5 )

V pozici je zřejmé, že bílý proměně pěšce f2 nemůže zabránit, může se však pokusit uplatnit vlastního volného pěšce. Po v podstatě jediném 1.Vxf6 přijde 1…Sb2 2.d4! (smysl této oběti uvidíme na konci) 2…Sxd4 3.Kg8 Sxf6 4.gxf6 Jh5! (po 4…f1D 5.f7 bílý snadno remizuje) 5.f7 Jf6+ 6.Kh8! příprava patu 6…Jd7 7.Jc5! Kxc5 8.Sg1! fxg1D 9.f8D+! Jxf8 pat.

A nakonec ukázka úlohy se změněným cílem hry. V pomocném matu platí všechna pravidla šachové hry, cílem hry je dát mat černému králi, ovšem obě strany na vytvoření matové pozice spolupracují. Pokud není stanoveno jinak, začíná v pomocném matu vždy černý a úloha má zpravidla více řešení, jejich počet bývá zapsán pod diagramem. Naše ukázka byla složena pro soutěž Baltic Combined a má proto pouze jedno řešení. To je ale zajímavé a vůbec ne snadné.

4. Ovidiu Craciun (Rumunsko)
Originál pro Baltic Combined


H#2                                 ( 4 + 5 )
1.Kf8 Vcxg7 2.Se8 Sc5#

Miloslav Vanka