Mistrovství světa juniorů 2025 v Černé Hoře – úvodní tři kola za námi!
Jak už jsme Vás v předchozím článku na našem webu informovali, dva naši reprezentanti – FM Michal Jareš a WFM Lada Zelbová – se vydali zastupovat Českou republiku do těžkých mezinárodních bojů proti nejlepším světovým hráčům a hráčkám do 20 let. O vysoké úrovni obou turnajů svědčí i skutečnost, že ve startovních listinách obou turnajů najdeme bývalé účastníky prestižního turnaje Tata Steel „B“. Mezi juniory se jedná o GM Daniela Dardhu, a mezi juniorkami o dokonce 15letou IM Yu Miayoi, která v letošním ročníku turnaje změřila síly s naším mužským reprezentantem GM Nguyenem. Konkurence je tedy více než nabitá a naše reprezentanty čeká jistě spoustu zajímavých partií.
Úvod turnaje byl komplikovanější, než se očekávalo. Pořadatelé byli nepříznivými okolnostmi donuceni posunout první kolo, a tak turnaj místo plánovaného pondělí 24.2. začal až v úterý 25.2. Účastníci tak přišli o volný den v průběhu turnaje, místo toho ale měli příležitost užít si volného dne již na začátku turnaje. Jak ho využili naši reprezentanti a další zajímavé informace z místa dění se dozvíte z jejich zprávy na konci článku.
1. kolo
Jelikož oba naši reprezentanti byli do turnaje nasazeni v druhé polovině tabulky, bylo jasné, že už v prvním kole je nečeká nic jednoduchého. Dámy mají přednost, začneme tedy s Ladou Zelbovou.
Ladu v prvním kole čekala WFM Zarina Nurgaliyeva (FIDE 2265) z Kazachstánu. Lada, v partii hrající bílými figurami, do partie vstoupila od počátku aktivně, tak jak se sluší a patří. V přechodu zahájení – střední hra již disponovala velmi příjemnou pozicí, zejména díky potenciálu její dvojice střelců. Pak ovšem přišlo několik nepřesných rozhodnutí a pozice byla poté dlouho v rovnováze. Ve vzniklé koncovce to byla ale stále naše reprezentantka, která se snažila z pozice něco získat. To se jí pak díky pečlivé a přesné hře nakonec podařilo a soupeřka byla donucena vyvěsit bílý prapor.
Michal v prvním kole čelil mexickému IM, jehož jméno si dovolím zkrátit na Sion Medina (FIDE 2501). Takový los na první kolo černými jistě úplně nepotěšil, ale Michal se s tím popral více než se ctí. Silného soupeře dlouho trápil a dokonce to chvíli vypadalo, že by získaný pěšec mohl zajistit dobré remízové šance. Opak se ale ukázal pravdou a Michalův soupeř bravurně využil aktivity svých figur a slabých polí v pozici černého a spustil útok, kterému Michal nedokázal čelit. Po zisku figury to již byla jen otázka prosté techniky.
2. kolo
V druhém kole se Lada černými utkala s WIM Umidou Omonovovou (FIDE 2228). Hráčky rozehrály zajímavou variantu sicilské obrany se 3. Sb5+ a později vznikla struktura „ježka“ se střelcem na g7. V těchto pozicích bývá klíčové, komu se podaří získat iniciativu na rozhodující části šachovnice. Zdánlivě se iniciativy ujala Lada, když se jí podařilo prosadit postup b7-b5 a dokonce získat pěšce. Pak se ale ukázalo, že tou rozhodující částí šachovnice bude královské křídlo, kde zůstala uvíznutá Ladina dáma. Tu se Ladě nepodařilo zachránit a tak partie v 28. tahu skončila prohrou naší reprezentantky.
Michal se určitě těšil, že napraví neúspěch z prvního kola. Los mu přidělil bílými kosovského Alaudina Shtavica (FIDE 1984) a bylo jasné, že k reparátu jsou vhodné podmínky. Myslím, že partie se vyvíjela, jak si Michal při přípravě představoval a precizním technickým výkonem nedal soupeři šanci. Velice poučně obětoval kvalitu, kterou byl soupeř nucen záhy vrátit zpátky spolu s dalším materiálem. Následnou technickou fázi zvládl Michal, byť s mírnými problémy, v pořádku a zapsal důležitý bod. Velmi pěkný výkon, jen tak dál!
3. kolo
Po dvou kolech měli čeští reprezentanti na svém kontě shodně jeden bod. V takto těžkém turnaji je ale i s 50% možné narazit na silné hráče, což se jak u Lady tak i u Michala potvrdilo
Ladě byla nalosována portugalská hráčka Filipa Fortuna Pipiras (FIDE 2200), která zatím dvakrát remizovala se slabšími soupeřkami. Zpočátku to vypadalo, že Lada naváže na pěkný výkon bílými figurami z prvního kola a soupeřku bude postupně trápit v pozici s izolovaným pěšcem na „d5“. Pak ale udělala nešťastné rozhodnutí, když soupeřce vyměnila věž na c4 a z slabého pěšce na d5 se stal silný volný pěšec. Toho už pak Lada neukázala ubránit a jakmile pěšec došel na pole proměny, nezbylo jí než se vzdát.
Na Michala čekal hráč toho největšího kalibru – první nasazení belgický GM Daniel Dardha (FIDE 2652). Michala čekal od počátku velice těžký boj a musel předvést mimořádné obranné schopnosti. GM Dardha tlačil, co mu síly stačily, ale Michal byl trpělivý a nepolevoval ani ve velmi těžké pozici. Když bílý vymyslel, jak získat černého pěšce na e4, zdálo se, že už se mu podařilo Michala konečně přelstít. Bílý ovšem po sérii nepřesností o většinu výhody přišel a už to vypadalo, že partie v poklidu dopluje do remízového přístavu. Šachy ale nejsou hrou jednoduchou a chyby se dělají i v méně složitých pozicích. Oba soupeři si vyměnili po jedné hrubé chybě, ale k nelibosti českých fanoušků přidal Michal bohužel ještě jednu a ta již byla v partii tou poslední…
Na závěr si můžete přečíst slíbené postřehy naší výpravy z cesty a prvních dnů v dějišti turnaje z pera Adély Zelbové:
Do Petrovacu jsme se dostali bez obtíží, když nepočítám drobný incident na vídeňském letišti. Během čekání na navazující let jsme se uvelebili do sedadel proti staršímu pánovi, z něhož se vyklubal zloděj. Odvedli ho čtyři ozbrojení policisté. Po přistání v Podgorici předvedli organizátoři MS dobrou práci. Nasměrovali nás k blízkému autobusu, který nás bez čekání vezl necelou hodinu přes pár hor a řek, třemi tunely do naší zátoky, kde se na úzkém pruhu mezi horami a mořem tísní městečko Petrovac.
Ubytování a registrace v hotelu Palas proběhly také hladce. Večer jsme stihli obejít pláž pod hotelem. Šli jsme po promenádě táhnoucí se podél pláže ve tvaru půlměsíce. Na jednom konci se nachází pozůstatek kamenné pevnosti. Po křivolakých schodech bez zábradlí lze vystoupat na plošinu zpestřenou masivním dělem. Dělo míří k další dominantě Petrovacu – ke dvěma ostrůvkům ležícím uprostřed naší zátoky. Na vrcholku bližšího z nich stojí kamenný kostelík Svatá Neděle.
Po neděli měl následovat první hrací den, ale kvůli odloženým letům přes Istanbul měla polovina účastníků den zpoždění, takže bylo vynucené volno. Lada a Michal využili volný čas k aklimatizaci a aktivnímu odpočinku. Mnoho možností k procházkám tu není, a tak každý vyrazil na jednu stranu po útesech podél pobřeží. Na hotelu si zaplavali ve vnitřním bazénu, který většina hostů ještě neobjevila, takže zatím máme téměř privátní bazén se saunou. Večer proběhl technical meeting.
Jeden z hlavních organizátorů s uklidňujícím jménem Nebojsa podal informace o průběhu a pravidlech mistrovství. Dalším bodem byla úprava posunutého programu. Organizátoři nabídli k výběru dva termíny pro dvoukolo. Většina hráčů se chtěla dvoukolu vyhnout a raději si odhlasovali zrušení volného dne.
Přejeme našim reprezentantům, ať se jim v následujících kolech podaří najet na vítěznou vlnu a jsou se svými výkony spokojení!
Matyáš Zeman