Mistrovství světa juniorů a juniorek je u konce – jak to dopadlo?
Minulý článek jsme ukončili přáním, aby se našim reprezentantům v posledních dvou kolech zadařilo a mohli z turnaje odjíždět spokojení. Oba se pohybovali kolem 50% a dvě výhry by jim nejen pomohly vyskočit v tabulce, ale i dorovnat elovou ztrátu (v případě Michala) nebo navýšit elový zisk (v případě Lady).
Medailisté MS juniorů, foto: web pořadatele
Pojďme se tedy společně podívat, jak poslední dvě kola proběhla.
10. kolo
Abychom dodrželi zavedenou tradici, začneme v tomto článku s Michalem v juniorské části. Ten v 10. kole poprvé čelil silnějšímu soupeři bílými figurami. Los mu přisoudil egyptského IM Hameda Wafu (FIDE 2350). Michal do partie zřejmě vstoupil s poklidnou strategií a úvod partie tomu napovídal. Rozehrála se Rétiho výstavba se dvěma domečky z pohledu bílého a oba hráči v partii nejprve manévrovali, aby našli ideální políčka pro své figurky. Poté se černý rozhodl udeřit a zvolil postup b7-b5 s aktivním plánem na dámském křídle. Ze své zkušenosti vím, že takové pozice se obvykle lépe hrají černému, jelikož má jasný plán, zatímco bílý musí hledat aktivitu v centru nebo na královském křídle. Michal se rozhodl pro moderní postup „h“ pěšce, díky kterému získal trochu prostoru a tlak, současně se ale trochu oslabil. V partii se bohužel projevilo spíše to oslabení a Michal se brzy ocitl v problémech. Ty se mu pak i se značným přispěním soupeře podařilo dočasně vyřešit, ale byl to stále černý, kdo hledal možnosti hry na výhru. Michal se poté rozhodl přejít do koncovky V + 2P proti V + S + P, která ale nebyla tak jasnou remízou, jak se možná z dálky mohlo zdát. Brzy Michal udělal chybu, kterou mu ale soupeř opětoval a Michal byl tak už podruhé v turnaji dva tahy od remízy (poprvé s GM Dardhou). I tentokrát ovšem udělal klíčovou chybu a namísto remízy bylo brzy jasné, že partie už se jen „dohrává“. Soupeř už výhodu nepustil a donutil Michala v 91. tahu kapitulovat.
Ladu v tomto kole čekala partie s filipínskou soupeřkou Lexii Grace Hernandez (FIDE 1892). Soupeřka rozehrála moderní obranu pircovy varianty, ale z mého pohledu až příliš „moderně“. Navíc pak brzy udělala velkou chybu, když Ladě dovolila zahrát průlom e4-e5 s následným e5-e6 a zdálo se, že partie nemůže skončit jinak než výhrou naší reprezentantky. Lada dlouho udržovala velice pěknou a příjemnou pozici a s jednou chybou překonala i časovou tíseň a vypadalo to stále dobře. Pak ale Lada neprohlédla trik soupeřky, kterým pozici výrazně zjednodušila, když došlo k výměně pěšců na dámském křídle. Ladě tak zbyl pěšec navíc pouze na královském křídle a tato pozice už vykazovala více remízových rysů. Přesto pak Lada od soupeřky možnost partii vyhrát dostala, s ubývajícím časem však správný postup nenašla a partie brzy nato skončila remízou. Až po konci 10. kola tedy měli na svém kontě oba naši reprezentanti remízu.
11. kolo
A je to tady – je před námi poslední kolo turnaje. Jedenáctikolový turnaj je velice náročný, obzvlášť hraný bez volného dne. Každý z hráčů je již na pokraji svých fyzických, ale mnohdy hlavně psychických sil. Hráči na předku tabulky jsou nervózní z toho, zda se jim podaří uhrát kýžené body pro udržení pořadí a pro případný životní úspěch, hráči ve středu tabulky se pokusí vylepšit své dosavadní postavení a ti, co mají bodů málo a jsou bez šance na úspěch, se většinou už jen těší domů. Po nepovedeném předposledním kole z pohledu české výpravy už šlo jen o vylepšení pořadí v tabulce. I tak je ale vždy rozdíl, když se z turnaje odjíždí po povedeném posledním kole oproti nějaké nepříjemné prohře. Pojďme se podívat, jak to nakonec dopadlo.
Michal chtěl určitě napravit předchozí nepovedené partie a zakončit turnaj úspěchem. V cestě mu stál Gruzínec FM Akaki Qalichava (FIDE 2180). Oba hráči poměrně rychle odtahali zahájení, zřejmě byli oba na tuto variantu sicilské připraveni. Bílý se nebál a poměrně nebojácně nechal „viset“ pěšce na g4. Ten byl sice dlouho nedotknutelný, ale na jeden tah tomu tak nebylo. Michal své příležitosti ale nevyužil a namísto toho přešel do koncovky. V té se mi zdálo, že nedocenil možnosti bílého a po dalších výměnách už pozice vypadala velmi špatně. Bílý z toho nakonec vytěžil koncovku střelce proti jezdci s pěšcem navíc a o osudu partie již bylo bohužel rozhodnuto. Michal vyvěsil bílý prapor v 71. tahu po marném boji proti bílé dámě.
Ladě v posledním kole los přisoudil opět soupeřku z Filipín, tentokrát jménem Ruelle Canino (FIDE 2179). Oproti minulému kolu byla favoritkou soupeřka. Naše reprezentantka se do partie pustila nebojácně a v pozici s izolovaným pěšcem to byla ona jako černá, která držela iniciativu. Bílá pak udělala hrubou chybu Lada získala čistého pěšce navíc a měla i nadále lepší figury. V kritický moment ovšem Lada začala dle mého zmatkovat a pozici si zbytečně komplikovat a poté, již v prakticky a takticky složitější pozici, celou výhodu ztratila. Ve vzniklé dámské koncovce se ještě pokoušela o zázrak, bylo ale jasné, že partie už musí skončit remízou. Další velice pěkně rozehraná partie, která ke škodě naší reprezentantky skončila pouze remízou.
Závěr:
Dostáváme se do poslední části článku a to ke shrnutí celého turnaje. Skončíme tak, jak jsme začali, tedy pohledem na výsledek dívčí části české výpravy.
Lada skončila jako 65. nasazená na „šachovém“ 64. místě. Uhrála 5 bodů a připsala 28 bodů do ELA. V turnaji střídala lepší a horší chvilky, nestávalo se ale, že by ji soupeřky od počátku partie přehrávaly, prohry měly spíše základ v nějakém špatném taktickém rozhodnutí. Prokázala, že je schopná hrát vyrovnané partie se silnými hráčkami, bohužel často nedokázala dotáhnout lepší pozice do vítězného konce a to zapříčinilo, že její výsledek nebyl mnohem lepší. I tak ale Lada předvedla slušný výkon a drobný nárůst jejího ELA ji jistě potěší.
Michalovi turnaj nevyšel a jako 90. nasazený skončil na 109. místě. Michal též prokázal, že je schopný hrát vyrovnané partie se silnými hráči, koneckonců partie s prvním nasazeným GM Dardhou byla téměř až do konce remízová. Na konci partií jako by mu ale docházel dech a v rozhodujících momentech se partie vždy otočila v jeho neprospěch. Dlouho v turnaji také bojoval s tím, že slabší soupeře bez problémů porážel, ale se silnějšími mu to naopak nevycházelo. Takový turnaj je velice náročný na psychiku a to se nejspíše ukázalo v posledních dvou kolech, kdy už nehrál ten Michal, jakého jsme sledovali do té doby. S konečným výsledkem 4,5/11 určitě Michal spokojený nebude, ale určitě toho využije jako motivaci pro další práci.
Ačkoli se oběma reprezentantům nepodařilo předvést v turnaji to, na co mají, sehráli partie s mnoha hráči ze zemí, se kterými se běžně na turnajích v Česku a Evropě nepotkáme, a měli možnost se srovnat s nejlepšími juniorskými hráči na světě. Oba bojovali, jak se dalo, a konečný výsledek tři remízy z 22 partií je všeříkající.
Nakonec se ještě podívejme, jak mistrovství dopadlo z pohledu celkového pořadí. Turnaj juniorů ovládl indický GM Pranav, kterého následovali Slovinec FM Lavrencic a Nor GM Amar. V turnaji juniorek zvítězila WIM Shukhman hrající pod vlajkou FIDE, kterou na podiu doplnily WIM Allahverdiyeva z Ázerbájdžánu a IM Lu z Číny.
Lado, Michale – děkujeme Vám za reprezentaci České republiky na tomto turnaji a využijte zkušenosti zde získané pro Váš další šachový i nešachový rozvoj!
Autor článků chce poděkovat čtenářům, kteří spolu se s ním sledovali průběh tohoto turnaje a drželi našim reprezentantům palce.
Matyáš Zeman
Odkazy:
- oficiální stránky pořadatelů
- výsledková listina
- článek Mistrovství světa juniorů v šachu 2025: Češi vyráží do boje!
- článek Mistrovství světa juniorů 2025 v Černé Hoře – úvodní tři kola za námi!
- článek Jsme v polovině turnaje a naši reprezentanti stále bez remízy!
- článek Mistrovství světa juniorů a juniorek po 9. kole – stále jako na houpačce