Mistrovství světa juniorů po 5. kole
Po šesti dnech cestování na trase Praha-Mnichov-Denver-Cancún-Ciudad de México (CDMX) jsme dorazili do cíle. Pětidenní zastávce na Yucatánu se budu věnovat snad jindy. Pořádat MS ve 20 milionové magapoli zaslouží pořádnou dávku odvahy. Žádné velké město není zcela bezpečné, o CDMX to platí obzvlášť. Pochopitelně jsou místa bezpečnější a jiná, kam je lepší nevkročit. Po setmění a brzy ráno platí výše zmíněné dvojnásob. Na druhou stranu by byla škoda se bát přehnaně a město si neprohlédnout. Takže s respektem, ale bez přehnaného strachu.
Přiletěli jsme těsně před soumrakem. Vzhledem k tomu, že jsme letěli vnitrostátní linkou, nečekaly nás již žádné formality a jediné co nás zdrželo, bylo čekání na zavazadla. Bohužel nás na letišti (přes slib zajištěného transferu) nikdo nečekal. Nakonec ale vše dobře dopadlo. Transfer pro nás přijel, jen čekal úplně jinde. Na hotel jsme dorazili okolo deváté večer.
Registrace již proběhla bez problémů. Naši československou skupinu doplnila ještě Ema Walter, která přicestovala po vlastní ose do CDMX již v sobotu. Večeři jsme nakonec také pohodlně stihli, vzhledem k jejímu podávání až do 23. hodiny. Na nic dalšího jsme nečekali a šli spát.
Další den byla na programu v 11:00 hod. (podle propozic) technická schůzka. Již večer jsme se ale dozvěděli, že ta bude přesunuta na 15. hodinu a dopoledne bude zahájení. Zahájení bylo krátké, působivé leč i tady byla znát nepřipravenost a lehká improvizace. Největšími šachovými hvězdami ceremoniálu byl Hans Moke Niemann a Susan Polgar. Těmi nešachovými pak mariachi (mexičtí hudebníci) a aztéčtí tanečníci, kteří spolu s maďarsko-americkou velmistryní mistrovství zahájili.
Technická schůzka přinesla důležité informace. Hráči budou před každým kolem kontrolováni skenery. Do místnosti si nesmí donést ani vlastní tužku nebo vodu. Namátkově budou vybíráni hráči na kontrolu také po partii. Pro zmírnění stresu vybraných hráčů je v místnosti k této činnosti vyhrazené vyvěšené oznámení, že výzva ke kontrole neznamená, že je hráč z něčeho podezírán.
Co je zvláštní, je startovní listina na jejímž konci je několik desítek domácích hráčů s Elem pod 1600 a dokonce 17 hráčů bez jakéhokoli ratingu. Pořadatelé do 1. kola nasadili několik hráčů, kteří vůbec nedorazili. To, že je nasadili ještě i do kola druhého, už bylo zcela nepochopitelné.
První kolo bylo tradičně nervózní a plné překvapivého vývoje. Téměř vždy ale nakonec nervózní favorit dokázal vyhrát. Své si ve svých partiích užili nejen oba slovenští hráči, ale především Štěpán. Že první kolo není jednoduché ani pro velmistry se zdánlivě převelikým sebevědomím ukázal i 1. nasazený Američan Niemann. Českoslovenští reprezentanté (Štěpán, Filip Haring, Samir Sahidi, Jana Šošovičková a Ema Walter) nakonec ovšem 1. kolo přežili bez ztráty kytičky a získali 5/5.
Hned na další (tedy teprve druhý) hrací den bylo naplánované dvojkolo. Možná již v této fázi turnaje hráči zúročili svou několika denní aklimatizaci. Vždyť bez ní by to bylo jako by hráli od 18:00 hod. a pak ještě noční partii od jedné hodiny po půlnoci. Hodně vypovídající byla poloha Štěpánova soupeře těsně před partií, kterou Štěpán vyhrál.
3. kolo tak zastihlo československou mužskou trojici na 3.; 5. a 7. šachovnici. Zcela však zaskočilo nasazenou jedničku, která prohrála s 20. nasazeným s elem 2480. První a o to větší překvapení se tedy zrodilo ve 3. kole. Prohrál i Štěpán.
4. kolo přineslo Štěpánovi soupeře, kterého o dvě kola dříve porazil Filip Haring. Soupeř hrál rychle a povrchně a výhru tak mohl Štěpán slavit již po dvou a půl hodinách. Poslední kolo přede dnem volna posadilo Štěpána vedle Hanse Niemanna. I hráč sedící naproti Štěpánovi byl silný soupeř. Ivan Schitco je moldavský velmistr, který na olympiádě remizoval s Magnusem Carlsenem. Na nakonec remízovou partii se můžete podívat. V pondělí je volný den. Šestým kolem bude jedenáctikolový turnaj pokračovat v úterý. V hlavním městě Mexika je o osm hodin méně.
Přemysl Hrbek
Odkazy:
- Web pořadatele
- Výsledky
- Online přenosy
- Úvodní článek na chess.cz