Mitropa Cup Apolda 2024 – hodnocení českých týmů

 

Letošní turnaj reprezentačních družstev středoevropských zemí se uskutečnil ve dnech 14. – 23. února 2024. Němečtí organizátoři vybrali pro tuto akci malebné durynské městečko Apolda, ležící nedaleko Erfurtu. Čtyřhvězdičkový Hotel am Schloss splňoval veškeré individuální požadavky, městská hala (Stadthalle) nabídla velmi slušné hráčské zázemí. Pokud trochu vázla komunikace na lince národní svazy – asociace Mitropa Cup – organizátoři před samotnou akcí, tak přímo na místě se již nedalo vůbec nic vytknout.

Mužskou reprezentaci měl koučovat Petr Boleslav – úspěšný kapitán z nedávného ME v Budvě – ale kvůli zdravotním komplikacím byl nucen setrvat v Praze. Roli jeho zástupce (a vedoucího výpravy) tedy provizorně převzal kapitán ženské reprezentace, ale samozřejmě jsme s Petrem byli v každodenním kontaktu ohledně sestavy na další zápas apod. Naše výprava využila dopravu několika auty po trase Brno-Praha-Drážďany-Jena-Apolda.

Ženský tým tvořily reprezentantky Kristýna Novosadová, Anna Marie Koubová, Anna Lhotská, Lucie Rybáčková a Lucie Fizerová. Cílem bylo dobře si zahrát a případně vylepšit předturnajové nasazení na devátém místě.

České mužstvo hrálo ve složení Jan Vykouk, Tomáš Kraus, Richard Stalmach, Petr Gnojek a Jáchym Němec. Zde byly ambice o něco vyšší a chtěli jsme atakovat jednu z medailí.

V prvním kole nás čekaly celky Slovinska. V zápase žen nejprve skóruje Anna Koubová – po taktickém obratu získává pěšce a v koncovce jej nezadržitelně proměňuje. Přidává se Anna Lhotská, která nejasnou pozici přetáčí ve svůj prospěch a brzy láme soupeřčin odpor. Zahanbit se nenechává ani Kristýna Novosadová – ve velmi divoké partii ovlivněné i časovou tísní zamotává sokyni hlavu a ta nakonec překračuje čas. Výhru s čistým štítem má na lopatě Lucie Rybáčková, která ve velmi dobře hrané partii tlačí od samého začátku, přechází do výhodné věžovky, kterou však bohužel mírně kazí a dává soupeřce šanci se vysmeknout – přesto jsme na úvod silné soupeřky doslova „smázli“ 3,5:0,5! Ani naši muži nezůstávají pozadu. Nejprve ale prohrává Petr Gnojek, který pojal mírumilovný Carokann až příliš agresivně a jeho král se ocitl pod mohutným útokem. Těsně po časovce kontruje Jáchym Němec – v divoké partii prokazuje sílu svých figur a inkasuje materiál. Richard Stalmach pozičně obětoval dámu, soupeř se ale brání vynalézavě a víc než remíza z toho nekápne. Borcem na konec se stává Jan Vykouk, který v nakloněné pozici přebírá taktické otěže a zdolává soupeře v poučné koncovce – vítězíme 2,5:1,5!

Druhý hrací den nás čekal dvojzápas proti Maďarsku. Utkání žen bylo vyrovnané a napínavé, všechny partie končily až po časovkách. Nejprve vyvinula velký poziční tlak Anna Koubová, z něhož se soupeřka již nedokázala vymanit. Kristýna Novosadová tentokrát spíše sbírala materiál a přenechala iniciativu v rukou soupeřky a byla postupně utlačena. V divoké přestřelce kontruje Anna Lhotská, která se z pozičně nedobré situace dokázala dostat přímým útokem na soupeřčina krále. Po výhře v zápase sahá Lucie Fizerová, jejíž partie je dlouho v přibližné rovnováze, v koncovce však začíná mít sokyně navrch a nakonec naši hráčku udolává – remizujeme 2:2. U mužů se nejprve s trochu štěstí zachraňuje Tomáš Kraus, jehož soupeř při útoku naštěstí nepokračuje úplně přesně. Korektní remízu přidává Jan Vykouk. Vytoužený bod přidává Jáchym Němec, který soupeře profesorsky vyučuje poziční obětí kvality a postupu spojených pěšců. Divokou partii sehrává Richard Stalmach, výhoda se přelévá ze strany na stranu a partie končí spravedlivým smírem – připisujeme si další těsnou výhru 2,5:1,5!

Ve třetím kole čelíme tradičně silným výběrům Itálie. V ženském zápase končí překvapivě brzo naše dosavadní tahounka Anna Koubová – při přechodu do střední hry se něco nepovedlo a zkušená Zimina nemilosrdně trestá. Ani Lucii Rybáčkové se partie nedaří, má sice pěšce navíc, ale kromě nepříjemného útoku Lucie musí čelit i časové tísni, což se ukazuje být nad její síly a prohrává. Záhy končí partie na první desce, kde favorizovaná Brunello postupně přehrává naši Kristýnu Novosadovou a definitivně láme náš odpor. Čest zachraňuje zatím stoprocentní Anna Lhotská, která krouží figurami nad králem sokyně, ta nakonec chybuje a tím je zápas ukončen naší porážkou 1:3. Ani u mužů se nejedná o žádnou procházku růžovým sadem. Nejprve končí partie Petra Gnojka, který zkušeného Itala těžce svírá, ten se z tlaku vymaňuje obětí kvality a pak namísto korektní remízy vše končí Petrovým hrubým přehlédnutím a zbytečnou prohrou. Vzápětí končí smírně souboj Tomáše Krause na druhé šachovnici, a brzy ho napodobuje i Jáchym Němec. Osud zápasu má v rukou Jan Vykouk, který na soupeře dotírá ze všech stran, tlak mu vynese pěšce navíc, partie je ale stále komplikovaná, nakonec však chybuje soupeř a jeho odpor je zlomen – remizujeme 2:2.

V obou utkáních čtvrtého kola proti Rakousku jsme mírnými favority. Kristýna Novosadová je při chuti a brzy konzumuje pěšce. Pak ale soupeřčina kompenzace nečekaně vyústí do mohutné aktivity figur a nezbývá než odevzdat dámu a záhy i partii. Brzy na to končí i Lucie Fizerová, jejíž jezdci se marně snaží čelit dvojici střelců. Stále doufáme a věříme v zázrak. Ten se ale nekoná – Anna Koubová se snaží ze všech sil prolomit obranu houževnaté soupeřky, partie přechází do mrtvé věžovky a končí remízou. Borkyní na konec se stává Anna Lhotská, která v maratonské partii učebnicově vítězí v dámské koncovce a vyhrává i svou čtvrtou partii. Zápas ovšem těsně ztrácíme 1,5:2,5. V utkání mužů jako první dohrává Petr Gnojek, který bohužel přehlíží taktický obrat a již není záchrany. V souboji lídrů korektně remizuje Jan Vykouk. Bílými kameny tlačí Richard Stalmach, získává kvalitu za pěšce a v koncovce rozhoduje pochodem krále. Vše leží v rukou Jáchyma Němce, jehož partie se nejprve mírně naklání v náš neprospěch, po soupeřově nepřesnosti ale vzniká nestandardní a přibližně vyrovnaná koncovka. Jáchymovo koňské duo zle dotírá na soupeřova krále, který se brzy ocitá v matové síti – vítězíme 2,5:1,5!

V polovině turnaje jde do tuhého, čekají nás duel se silným Švýcarskem, které má v obou soutěžích medailové ambice, což se později ostatně potvrdilo. V ženském utkání končí nejdříve trochu nečekaně partie naší doposud stoprocentní Anny Lhotské – únava předchozích dní si vybírá svou daň a soupeřce neklade velký odpor. Kristýna Novosadová je opět ve svém živlu, polokorektně obětuje hned po zahájení jezdce a vytváří typický chaos. Sokyně nemá na tento způsob boje nervy, vrací materiál, mění dámy a přechází do remízové věžovky. Vzápětí končí francouzsky naladěná Anna Koubová, která čelí nepříjemné iniciativě. Sérií přesných obranných tahů se však dokáže vymanit a nakonec je to spíše soupeřka, kdo raději vynucuje remízu. Osud zápasu leží na bedrech Lucie Rybáčkové, která dobře tlumí agresivitu své sokyně, v závěru partie ale v objektivně vyrovnané pozici nenachází způsob, jak udržet partii v chodu – odcházíme těsně poraženi 1,5:2,5. Rovněž naši muži čelí nepříjemnému protivníku. Jako první remizuje Richard Stalmach, který soupeři spadl do přípravy a za dělbu bodu je spíše rád. Typický tlak předvádí Jan Vykouk – hraje rychle a agresivně, zamotává soupeři hlavu a ten v časové tísni nezvládá situaci a kolabuje. Zápasovou výhru máme v tu chvíli na dosah, ale…Tomáš Kraus drží dobrou pozici s nejlepším hráčem celé Mitropy Bognerem, v časovce se ale zbytečně zamotává a dovoluje soupeři zvítězit. Jáchym Němec nemá úplně svůj den, poziční hra dnes trochu dostává na frak a zkušený soupeř se nenechává pobízet dvakrát – bohužel těsně prohráváme 1,5:2,5.

Derby je derby – zápasy proti Slovensku bývají vždy vyhecované. České reprezentantky mají svůj zápas rozehraný na vysoké vítězství, ale před časovkami se vše začíná otáčet. Kristýně Novosadové proti silné soupeřce snadno vyrovnala hru, dokonce má kromě časové převahy i šachově trochu navrch, ale nečekaně přehlíží hrozby svému králi a ocitá se v matové síti. Anna Koubová promarňuje jasnou poziční výhodu, postupně ztrácí terén pod nohama a prohrává. Nezbývá než doufat. Anna Lhotská hraje dnes ve velkém stylu, přehrává svou sokyni v zápletkách, získává materiál a dává gól. Lucie Rybáčková brzy získává kvalitu, dalším pěšcem však pohrdne a ve vzniklé koncovce to zpočátku nevypadá tak jasně. Lucie ale prokazuje velmi dobrou techniku a nutí soupeřku ke kapitulaci – remizujeme 2:2. Českým mužům se daří ještě lépe. V souboji lídrů korektně remizuje Jan Vykouk. Konečně se naplno zapojuje Petr Gnojek, který převádí hru bezpečně do koncovky, v níž se uplatňují jeho technické dovednosti, zejména jemná práce s věží – ne náhodou si právě po této partii vysloužil přezdívku „Akiba“. Další bodík přidává Jáchym Němec, který svého soupeře přehrává spíše technicky. A jako poslední vyhrává Tomáš Kraus – získal výhodu již po zahájení, ale soupeř se houževnatě bránil, vše rozhoduje až lavina bílých pěšců. Tím je dílo dokonáno a vítězíme jednoznačně 3,5:0,5.

V sedmém kole svádíme boje s Chorvatskem. V mači proti nejsilnějšímu ženskému chorvatskému výběru Lucie Fizerová promarňuje možnost včas vyměnit dámy a pak se její monarcha ocitá pod křížovou palbou. Anna Lhotská soupeřku přehrává, kromě pěšce navíc má i lepší čas a několik cest k výhře. Ty však nevyužívá a ouha, karta se nečekaně obrací a hlavní tahounka našeho týmu musí sklonit svého krále. Šanci vykřesává Anna Koubová, která ve složitém pozici správně volí cestu materiální nerovnováhy, aktivizuje své těžké figury a láme další odpor. Kristýna Novosadová ve střední hře balancuje na hraně nože, pak ale soupeřku přehrává a získává velkou výhodu v koncovce. Soupeřka nechce svou kůži prodat lacino, dobře se brání a vynucuje koncovku věže a střelce proti věži. Kristýna bojuje až do konce, ale pravidlo padesáti tahů je neúprosné – tato těsná prohra 1,5:2,5 dost zamrzí. Čeští muži jsou sice papírovými favority, ale jen na papíře se nic nevyhrává. Jako první se do problémů dostává Richard Stalmach – při přechodu do koncovky ztrácí pěšce a soupeř ho již nenechá vydechnout. Naštěstí brzy vyrovnává Jáchym Němec, v časové tísni jeho sok postupně ztrácí balanc a dostává mat. Pro Jáchyma to znamená jistotu splnění normy IM již po sedmi kolech! Na jedničce tlačí Jan Vykouk, jeho výhoda se ale bohužel rozplývá a koncovka je už mrtvá. Nezbývá než doufat v kouzla Petra Akiby Gnojka. Ten jde do koncovky záměrně a hned po zahájení, nakonec vzniká i vytoužená věžovka, soupeř se ale nevzdává bez hry a bezpečně remizuje. Nedá se nic dělat – dělíme body 2:2.

Předposlední hrací den nám přináší zápas proti Francii. Kristýně Novosadové se zahájení příliš nepovede, záhy se dostává pod velký tlak a musí kapitulovat. Anna Lhotská bojuje i s rostoucí únavou, nevyužívá zdaleka všechny své šance a ocitá se v bezperspektivní koncovce. Lucie Rybáčková hraje pěkně technicky, snaží se dokázat, že ne všechny věžovky mají být remízové, dokonce získává pěšce, ale soupeřka aktivní obranou drží nerozhodný stav. Jako poslední mohykánka dohrává Anna Koubová partii s mírně nesympatickou a věčně kašlající Schippke (viz zprávy z Mitropa Cupu loni a předloni), nevyužívá značnou šachovou výhodu už po zahájení, převaha se někam vytrácí a v časovce Anna zcela ztrácí orientaci. Věžovku již hraje soupeřka přesně, čímž vypíjíme kalich hořkosti až do dna a prohráváme vysoko 0,5:3,5. U našich mužů dnes vládne o něco smířlivější nálada. Jako první remizuje Jáchym Němec – kde nic není, ani Jáša nebere. Petr Gnojek má zálibu v holandském ementálu, protihru ale nachází v pravý čas. Jan Vykouk překvapuje nefiančetováním černého královského střelce, jde bezpečně po remíze a dosahuje svého cíle. Tomáš Kraus je borcem na konec – v plné nahotě odhaluje soupeřovy slabiny a následně jen sbírá sladké plody – vítězíme 2,5:1,5 a medaile nás už nemůže minout!

V posledním kole nás čekají velmi silné výběry Německa. Zatímco ženy hrají proti velmistryním o čest a nabírají zkušenosti, muži již mají jistotu cenného kovu a chtějí sbírat individuální normy. Anna Lhotská na partii nastupuje v růžovém kovbojském klobouku, soupeřka ji však zkušeně „vytrikuje“ v zahájení a smrtelně zaútočí jako první. Lucie Fizerová i její monarcha jsou od začátku partie pod ostrou palbou, výhra soupeřky je jen otázkou času. Anna Koubová překvapuje již prvním tahem, solidně hrající sokyně nepřipouští žádné komplikace a pozice nezadržitelně směřuje do remízového přístavu. Lucie Rybáčková hraje partii bez bázně a hany, drží se zkušenou velmistryní krok technicky i v propočtu a vše končí opakováním tahů – čestná porážka s vítězkami ženské Mitropy 1:3. U mužů končí nejprve souboj lídrů, Jan Vykouk je naladěn smířlivě a ani soupeř po 30. tahu nic nenamítá proti remíze – Jan Vykouk tím zaslouženě plní velmistrovskou normu! Na ostatních šachovnicích přituhuje. Jáchym Němec trpí pod útlakem a těsně po časovce kapituluje. Velké věci se dějí v partii Richarda Stalmacha, v komplikované pozici natlačil soupeře do časovky a nemilosrdně jej trestá. Bohužel se mezitím Petr Gnojek ocitl v těžkém pozičním sevření, z něhož již není žádného úniku – těsně a čestně prohráváme s vítězi mužské Mitropy 1,5:2,5.

Na prvním místě v ženské části Mitropa Cupu skončila zaslouženě domácí reprezentace Německa (16 bodů), další medaile získala Francie (14 bodů) a Švýcarsko (12 bodů) Naše ženská reprezentace podala statečný výkon a soupeřkám zle zatápěla hlavně v úvodu turnaje. Několik těsných a dobře rozehraných zápasů se bohužel nepodařilo dotáhnout do lepšího konce. Většinu turnaje se ženský tým pohyboval uprostřed tabulky, proto je konečné předposlední místo trochu kruté. Tři z pěti českých reprezentantek připsaly rating, celkový výsledek hodnotím jako průměrný.

 

 

V open sekci Mitropa Cupu dominovala reprezentace domácího Německa, která získala plný počet bodů. Na stříbrné příčce se umístilo Švýcarsko (14 bodů) a bronzovou medaili k naší velké radosti vybojovala Česká republika (12 bodů). Mužská reprezentace okupovala přední příčky již od začátku turnaje a nebýt zaváhání proti Švýcarsku a Chorvatsku, mohl mít cenný kov ještě hezčí barvu. Muži prožili turnaj splněných přání – kromě splněných GM a IM norem byli Jan Vykouk a Jáchym Němec za své výkony na šachovnicích oceněni stříbrnou individuální medailí. A aby toho nebylo málo – Tomáš Kraus poprvé v kariéře překročil ratingovou hranici 2500, potřebnou pro případné pozdější udělení titulu velmistra. Čtyři hráči týmu na turnaji povýšili své elo, celkový výsledek hodnotím jako velmi úspěšný.

 

 

Prestižní první desku hájila v českém dresu Kristýna Novosadová. Její šachový styl je bojovný, útočný, velmi agresivní a založený na rychlém propočtu variant. Kristýna nedávno opět prolomila ratingovou hranici 2200 a na konfrontaci se středoevropskými ženskými hvězdami se těšila. Blýskla se hned první kolo výhrou ve velmi ostré partii. Není ale každý den posvícení, další soupeřky jí rozhodně nic nedarovaly zadarmo. Celkový výsledek 2 body z 8 partií je přesto očekáváním. Přínos Kristýny je ovšem nutné ocenit i z pohledu logistiky týmu – za řízení auta cestou tam i zpět jí patří velké poděkování.

Anna Koubová zahájila dvěma čistými výhrami a vše vypadalo růžově. Pak byla soupeřkami mírně přibrzděna, ale pokud by úspěšně zvládla dobře rozehrané duely proti Slovensku a Francii, nic by jí už nestálo v cestě za individuální normou WIM, k níž Anně nakonec scházel jeden bod. Anna Koubová se prezentovala solidní poziční hrou a citem v koncovkách, trochu by ale mohla zlepšit hospodaření s časem. Její celkový výsledek 4,5 z 9 hodnotím nadprůměrně.

Anna Lhotská je šachová střelkyně a vždy pálí ostrými náboji. S trochou štěstí vyhrála první čtyři partie a po výhře v šestém kole a průběžnému součtu 5 ze 6 byla norma WIM na dosah ruky. V klíčové partii proti Chorvatsku však nevyužila několika vítězných cest a nečekaně prohrála. Tato minela se asi podepsala i na dalších prohrách s papírovými favoritkami. Anna absolvovala celý turnaj bez jediné remízy. Její výsledek 5 z 9 hodnotím nadprůměrně.

Lucie Rybáčková si reprezentační premiéru v soutěži dospělých odbyla už loni, letos byla její hra rozhodně vyzrálejší a výsledky podstatně lepší. Škoda prvního kola, soupeřku měla na lopatě, v případě výhry by se Lucie zklidnila a přidala by ještě něco navíc. Lucie vyznává nátlakové poziční šachy a má velmi slušný cit pro koncovky. Závěrečná kola hrála v pohodě a ani německou velmistryni k ničemu nepustila. Celkový dojem je při bodovém zisku 3 ze 6 pozitivní.

Lucie Fizerová prodělala reprezentační křest se vším všudy. Je zcela přirozené, že každý nováček je na podobné akci aspoň trochu nervózní – a ani Lucie nebyla výjimkou. Hrát přitom proti papírově silnějším soupeřkám také není žádný med. Škoda Lucčiny první partie proti Maďarsku, v níž sahala minimálně po remíze. Pak by i ty další souboje mohly vypadat jinak. Výsledek 0 ze 4 nevypadá dobře a jinak než negativně jej hodnotit nelze. Na druhou stranu Lucie týmu velmi pomohla svou sympatickou a nekonfliktní povahou a pravidelným zásobováním kvalitní fotogalerií.

 

 

Jan Vykouk odvedl na první šachovnici vysoce profesionální výkon. V několika zápasech tým jako správný lídr podržel a rozhodl vyrovnané utkání v náš prospěch. Hraje agresivně, sebevědomě a svižně, soupeře tím často dostává do časových tísní a přivádí je k šílenství. Jeho výsledek 6 bodů z 9, individuální stříbro na první šachovnici a splněná velmistrovská norma hovoří jasnou řečí.

Tomáš Kraus se rozjížděl trochu pomaleji, což bylo dáno i jeho častějším střídáním – aby dal šanci kolegům aspirujícím na zisk norem. Jeho hra je solidní a zvlášť bílými kameny je soupeřům velmi nepříjemný – to se naplno ukázalo v druhé části Mitropy, kdy Tomáš dvakrát skóroval a pomohl týmu k medaili. Zároveň poprvé v kariéře prolomil ratingovou bariéru 2500. Výsledek 3 z 5 hodnotím pozitivně.

Richard Stalmach hrál s mírně zataženou ruční brzdou, soupeři si na něj také víc dávali pozor. Škoda zbytečné prohry s Chorvatskem. Naplno svůj šachový potenciál předvedl v zápase s Německem, kdy hráče z první stovky žebříčku doslova „smáznul“. Výsledek 3,5 ze 6 je nadprůměrný.

Petr Gnojek chtěl při své reprezentační premiéře v soutěži dospělých hodně uspět, současně byl ale svazován nováčkovskou nervozitou. První prohra byla zaviněna přílišnou agresivitou, další dvě zbytečnými halucinacemi. Ve druhé polovině soutěže se už Petr zklidnil a našel svou obvyklou formu. Celkový výsledek 2 ze 7 je mírně za očekáváním.

Jáchym Němec plnil funkci sebevědomého žolíka. V úvodu Mitropy své soupeře přehrával v ostrých pozicích, zatímco v těch techničtějších trochu zaostával. Dobré hospodaření s časem, agresivita a tah na branku Jáchymovi určitě nechybí. Svým výborným výkonem zaslouženě splnil normu IM již po sedmém kole. Výsledek 6 z 9 a stříbrná medaile na náhradnické šachovnici jsou skvělou vstupenkou do seniorské reprezentace.

 

 

Tomáš Polák
kapitán ženské reprezentace

 

 

Tabulky kapitána reprezentací

 

 

Užitečné odkazy: