Moravská Slavia Brno ovládla Chládek & Tintěra Open

Po dlouholeté nadvládě Turnova se letošním vítězem MČR čtyřčlenných družstev stal poprvé tým Moravské Slavie Brno. Hráči brněnského extraligového klubu v čele se dvěma velmistry (GM Jan Krejčí, GM Tomáš Polák) zvítězili ve všech utkáních a zaslouženě získali zlaté medaile. V posledním kole překvapivě o titul nebojovalo áčko Turnova, ale jejich juniorští kolegové. Mladíčci sice po prohře s pozdějším vítězem získali „pouze“ bramborové medaile, ale přesto se jedná o jejich velký úspěch. V posledním kole došlo ke kuriozitě, kdy se na předních stolech utkaly týmy ZIKUDA Turnov A vs. ZIKUDA Turnov B, resp. BŠŠ Frýdek-Místek A vs. BŠŠ Frýdek-Místek B. Vzájemné duely nakonec určily, že na druhém místě v rámci MČR skončilo družstvo ZIKUDA Turnov A a bronz si odváží BŠŠ Frýdek-Místek A. V absolutním pořadí skončil na třetím místě tým Puzzle rush, který se skládal z českých, německých a polských hráčů. Celkově šlo o velmi vydařenou akci, které se zúčastnilo rekordních 132 týmů a 664 účastníků!

Celkové výsledky včetně nejlepších individuálních výkonů, přípisů do ela a podobně naleznete zde. Nezapomeňte také sledovat náš facebook, kde naleznete nejaktuálnější zajímavosti z pardubického šachového světa. Za zmínku stojí rozhodně také fotogalerie.

Richard Stalmach, jeden z našich největších domácích talentů

Richarde, jak dlouho již jezdíš do Pardubic na Czech Open?

Jezdíme sem od roku 2019 s klubem, protože je tu jeden z nejsilnějších a nejlepších turnajů v Česku. Dobrá a  příjemná atmosféra – uhrál jsem si tu vloni normu IM a věřím, že na to letos navážu!

Jak jsi spokojený s bronzem, který získal Váš tým BŠŠ Frýdek-Místek A v MČR čtyřčlenných družstev?

Tým měl větší ambice, ovšem v klíčovém duelu pátého kola s Morendou jsme těsně prohráli. Celkově jsme ovšem spokojeni.

Zahraješ si na festivalu i nějaké doprovodné akce?

Ano, budu hrát maratón a pak vyrazím domů, kde si odpočinu před hlavním turnajem.

Hodně štěstí!

Karsten Bertram, jako jediný z celého startovního pole, získal 7 bodů ze sedmi partií!

Co říkáte na Váš výsledek v Chládek & Tintěra Open?

Hrál jsem na 4. šachovnici a před sebe jsem dal naše děti, které jsou talentované, velmi motivované, aby si zahrály se silnějšími soupeři. Normálně bych hrál první desku, takto jsem přeci jen hrál se slabšími soupeři, takže to beru jako normální výsledek. Děti dostaly možnost si zahrát kvalitní šachy se silnějšími hráči, což byl pro mě lepší pocit, než 7 ze sedmi…!

Vy a Vaše výprava z Německa jezdíte do Pardubic pravidelně – jste profesionálním trenérem?

Jsem učitelem matematiky a fyziky, mým koníčkem je trénování šachu. Do Pardubic jezdíme již od roku 2000.

Proč právě Pardubice?

Jedním z mých svěřenců byl Nicolas Lubbe, který je nyní mezinárodním mistrem. V jeho začátcích německá federace potřebovala, aby hrál před jistou reprezentační akcí silný mezinárodní turnaj. Vybrali jsme Pardubice, Nicolas si zde uhrál první rating (2130) a od té doby jsme tu :)!

Výhodou pardubického festivalu je jeho kvalita – pokud prohrajete, dostanete v dalším kole opět silného soupeře, což je obzvláště pro děti výborná věc. K tomu je Česko námi oblíbená země, Pardubice jsou krásné město, počasí i jídlo jsou prima. Samozřejmě dříve byly i ceny velmi přijatelné -teď se zdražilo, ostatně jako všude, ale stále je to v pořádku.

Pravidelně hráváte i bleskový maratón, ovšem letos se nezúčastníte – jaký je důvod?

Jediný z výpravy řídím, a tak když během 24hodinové akce bude potřebovat někdo z mých svěřenců už jít spát, vezmu auto a zavezu ho do postele…:)!

Michal Vávra, předseda ŠK Moravská Slavia Brno a partner Advokátní kanceláře Bulinský & Vávra

Morenda poprvé v historii ovládla soutěž družstev, jaké jsou Vaše pocity?

Celý víkend byl parádní, naši hráči prokázali kvalitu, týmový přístup a systémem start-cíl celou soutěž ovládli. Radost mám i z béčka, které nastoupilo v omlazeném složení a obhájilo své nasazení v první čtvrtině startovního pole.

Náš rozhovor probíhá při zahájení 24hodinového maratónu, kterého je Vaše advokátní kancelář již po několik let hlavním sponzorem, co Vás na této akci přitahuje?

Strávit 86 400 vteřin společně se šachovými nadšenci a příjemnými lidmi, v náročné šachové disciplíně, mě velmi motivuje a nabíjí. Obecně mám bleskovky moc rád, tak proč si jich nezahrát rovnou 120 za jeden den…:) Hlavně, ať doběhnu do cíle nezpocený!