Mistrovství světa od 14 do 18 let v Indii v Mumbai

AKTUALIZOVÁNO

Sergej Berezjuk, vedoucí naší výpravy (Rudolf Jun, Anna Lhotská, Ara Martirosyan, Kristýna Otrubová, Vojtěch Šrámek a Kristýna Laurincová – výpravu doprovází také p. Lhotský)  nám poslal pár vět z právě konaného MS v Mumbai.

„Výprava dorazila v pořádku do Indie. Vojta Šrámek a Ruda Jun měli poprvé v životě zážitek s lítáním, dříve letecky ještě nikdy necestovali a zvládli to skvěle. Takže první úspěchy našeho teamu máme už před turnajem. Transfer proběhl OK, strava i ubytování jsou super, všechno klimatizované, dostatečný velký výběr jídla, mají všude pití zdarma, včetně čaje, kafe, capuccino. Na turnaji máme doktora a můžeme v případě potřeby pružně řešit případné zdravotní problémy, ty jsme ale zatím neřešili, všichni jsme zdraví. Hrací sál je přímo v tom hotelu, kde bydlíme.

Sledujte a podporujte náš tým:  worldyouthchess.com  chess-results.com

Rozhovor s Kristýnou Laurincovou vyšel na známém ChessBase India:

https://www.facebook.com/watch/?v=523515051749527

Česká výprava na MS v Indii, foto: Zdeněk Lhotský.

Komentář vedoucího výpravy Sergeje Berezjuka, zaslaný během volného dne turnaje (9. 10.):

Máme za sebou 7 kol a celkově výsledkově 50 %, což podle mě až tak špatné není. Standardně na MS hráč po porážce dostává slabší soupeře s nižším Elo a je předpoklad, že vyhrajte nebo aspoň remizuje. V Indii funguje vše jinak, po porážce většinou opravdu dostáváme soupeře s nižším nebo dokonce hodně nízkým Elo, ale to jsou Indové. Na Elu u dětí až tak nezáleží v případě, že šachu rozumí a mají rádi tuto skvělou hru, jakou bezesporu šachy jsou. Mohu říct, že tu hrajeme takový otevřený přebor Indie, kde nalosováni soupeře z jiné federaci u našich hráčů často vyvolá radostné emoce na způsob „konečně nemám Inda“!

Zatím nejvíc bodů mají Anička Lhotská, Kristýna Laurincová a Rudolf Jun, všichni mají nad 50 %. Vojta Šrámek hraje jako na houpačce to znamená výhra a potom prohra a má na svém kontě 50 %.

Pod 50 % zatím jen Kristýna Otrubová a Ara Martirosyan. Kristýna hraje moc pěkné šachy a bohužel platí nováčkovskou daň, protože nikdy na MS nebo ME nebyla, a to se projevuje v tom, že je zbytečně nervózní, anebo se zbytečně dostává do časovek a pěkně rozehrané partie, dokonce často vyhrané, zkazí. V kategorie hochů do 16 let máme rezervy – Ara se dostal na MS díky tomu, že aktuální mistr ČR Marek Miča si vybral ME v Bratislavě.

Zůstávají závěrečná 4 kola a uvidíme, jak zvládneme závěr, držte nám palce.

Organizace zatím podle mně naprostou perfektní a za skoro 30 let, kdy se každý rok účastním turnajů jako MS a nebo ME, tak toto mistrovství je jedním z nejlepších, možná dokonce nejlepší.

Indové opravdu mají snahu vytvořit pro hráče komfortní podmínky. Já osobně nevidím nic, co by mělo fungovat líp, spíš porovnávám s podobnými MS a ME z minulých let a říkám si, kde a co bylo výrazně horší. Nikdo z našich dětí nemá zdravotní problémy spojené s jídlem, super ubytování, kolem nás všechno zdarma, žádné dojíždění autobusem, což se obvyklé nestává. Organizátoři jinde měli snahou aspoň na něčem vydělat, třeba jídlo dostanete zdarma, ale za pití platíte. V Indii, když potřebuje fitness, můžete zajít a zasportovat, když potřebuješ bazén, není problém si jít zaplavat. Včera organizátoři nabídli exkurzi na celý den – prohlídka Mumbai. Cena byla jenom cca 200 Kč za jednu osobou. I v případě, že by cena byla tak 3x dražší, stejně by to nikoho neodradilo. Těch, kdo si chtěli prohlédnout největší a možná nejzajímavější město v Indii byla většina.

Jediný nedostatek, který vidím, je neexistence společenské místnosti na analýzy se soupeřem po partie. Možná je to ovlivněno dnešní dobou, kdy hráči po partie spěchají na pokoj zapnout počítač, který ukazuje varianty a hodnocení. Bohužel počítač nenahrazuje a nikdy nenahradí lidskou komunikaci.

Sergej Berezjuk, Mumbai

Šachový svaz ČR děkuje za podporu městu Jesenice určenou pro Annu Lhotskou v rámci podpory talentovaných sportovců a jejich přípravy/účasti na MS.