Odstartovaly hlavní turnaje festivalu Czech Open 2023

Hlavní festivalové turnaje zaznamenaly obrovský nárůst počtu účastníků. Zatímco vloni přijelo do Pardubic na hlavní část festivalu 630 hráčů a hráček ze 36 zemí, letos hraje již 876 šachistů a šachistek ze 47 zemí světa!

A – PARDUBICE OPEN

Největším favoritem hlavního velmistrovského turnaje je arménský velmistr Sergej Movsesjan (2617). Bývalá světová desítka žijící v Praze má po čtyřech kolech 3,5 bodu a je ve dvacetičlenné skupince pronásledující prozatím bezchybnou dvojici mladíčků FM Robert Stein (GER, 2415) a FM Michal Koziorowicz (POL, 2307). Pouze půlbodovou ztrátu má po čtyřech kolech i český velmistr Jiří Štoček, třináctiletý FM Václav Finěk a prozatím skvěle hrající FM Ondřej Švanda, který ve třetím kole dokonce porazil nasazenou dvojku, výborného indického velmistra Gopala (2571). Úroveň turnaje je velice slušná – 16 GM a WGM, 48 IM a WIM. Ještě většímu počtu špičkových účastníků zabránila termínová kolize se Světovým pohárem v Baku.

B – MOTORGAS OPEN

Pětice hráčů doposud neztratila ani půl bodu v turnaji pro hráče s ratingem do 2200. Stoprocentní po čtyřech kolech jsou: nasazená jednička Anatoly Moskvin (FID, 2189), dvojka Bram Van den Berg (NED, 2180), čtyřka Szymon Skurniak (POL, 2096) a mladíčci Ibrahim Dehghan (FID, 1727) a Otgonbayar Chinguun (MGL, 1934). Mezi hráči s pouze půlbodovou ztrátou je i trojice českých:  Michal Stejskal (1809) z TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší, Michael Ulčák (1722) z Jezdců Jundrov a Jan Dedek z ŠŠPM Lipky HK.

C – GASCO OPEN

Turnaji pro hráče s ELO do 1700 vévodí čtveřice zahraničních hráčů Hashem Alali (GER, 1493), Maxim Yakovenko (UKR, 1290), Wojciech Babijczuk (POL, 1453) a Mykhailo Prymak (UKR, 1439). O půl bodu méně má osmnáctičlenná skupina, ve které je i řada českých účastníků včetně nasazené jedničky turnaje Karla Dupenopulose (1691) z TJ Tatran Hostinné.

30+ STAPRO OPEN

Čím dál větší oblibě se těší turnaj určený hráčům narozeným v roce 1993 a starším. Po čtvrtém kole turnaje je v samostatném vedení druhý nasazený Petr Kapusta (2132) z TJ Vlčnov, pronásledovaný trojicí FM Witoslaw Walkusz (POL, 1922), Lauri Kangas (FIN, 2061) a Ulf Gohla (GER, 2098). První nasazený Tomáš Pokorný (2221) z TJ Lanškroun má prozatím tři body, dva a půl bodu má obhájce loňského vítězství Petr Paldus (1902) z ŠK SLAVIA Liberec, z.s.

Výsledky doprovodných turnajů

Turnaj mládežnických družstev Čásenský a Hlavatý Open ovládl německý tým Hagen 1, stříbro a bronz putuje do Jižní Koreje díky týmům FREAK a EPA 1.

Hotel Labe Open, MČR v Bughouse, suverénně ovládla dvojice Jezbera – Škaloud, druhé místo obsadili Tajovský – Menčík a bronz si odnášejí Krása – Čechura.

V bleskovém KO turnaji Služby města Pardubic Open byl nejlepší IM Jakub Půlpán  před IM Aaronem Grabinskym, třetí místo si z Pardubic odváží Sidney Panjer z Německa.

Petr Laušman, zástupce ředitele festivalu Czech Open

Petře, letos přijelo do Pardubic o 246 hráčů více než loni – co na to říkáš, panuje spokojenost?

S nárůstem počtu účastníků jsme více než spokojeni. Po složitém covidovém období (v roce 2020 hrálo v hlavních turnajích 229 hráčů, v roce 2021 to bylo 419 hráčů a v roce 2022 už 630 hráčů) jsme v letošním roce chtěli více než osm set účastníků, takže účast téměř devíti stovek hráčů je super. Když vezmu v potaz logickou neúčast ruských hráčů, kterých hrávalo okolo 150-200, dostáváme se zpět do předcovidových čísel. Velkou radost nám též udělal rekordní počet týmů v turnaji čtyřčlenných družstev, kde hrálo 132 týmů a celkem se turnaje zúčastnilo 664 hráčů. Pokud se nepletu, jedná se o historicky největší počet hráčů v jednom turnaji v historii České republiky.

Pardubický Czech Open byl vždy známý také díky bohatému doprovodnému programu – mají se i letos účastníci na co těšit?

Počet šachových doprovodných turnajů je již v letošním roce srovnatelný s rokem 2019, návštěvníci Czech Openu si mohou vybrat z dvacítky turnajů. Je připraven tradiční fotbalový turnaj, dva turnaje ve stolním fotbálku a dva pověstné společenské večery.

Czech Open byl vždy proslulý i vynikající úrovní hlavního velmistrovského turnaje. Ta neustále stoupá, jak jsi spokojen a jakou vidíš budoucnost této důležité složky festivalu?

S růstem počtu titulovaných hráčů jsme letos spokojeni, chybí nám ovšem větší počet velmistrů v kategorii 2550+. Přes naši snahu se negativně projevila termínová kolize se Světovým pohárem, která nám vzala část špičkových velmistrů v této kategorii. Jedním z našich hlavních cílů pro příští rok je tuto mezeru vyplnit tak, aby se festival stal opět nejenom největším, ale i jedním z nejkvalitnějších. Všechno zlé je k něčemu dobré, alespoň máme silnou motivaci do dalších let.

Song Jinwoo,  šéf jihokorejské výpravy (hlavních turnajů festivalu se účastní 61 jihokorejských hráčů, dohromady včetně doprovodu jde o cca stočlennou výpravu)

Jak populární jsou šachy u Vás doma?

Šachy jsou v Koreji v poslední době populárnější než go, které u nás má mnohem větší tradici. Go bylo hlavním intelektuálním sportem, ale popularita šachu obrovsky roste a mezi mladší generací jsou šachy číslem jedna!

Jak je složitá cesta s takto velkou skupinou de facto přes celý svět?

Naše výprava je složená ze čtyř klubů, necestovali jsme všichni společně, každý zvlášť. Někteří přes Thajsko, někteří přímým letem do Prahy.

Proč jste si vybrali ze všech možných turnajů zrovna pardubický Czech Open?

Velmi nám vyhovuje termín, protože dětem právě začínají letní prázdniny. Druhým důvodem je samotný Czech Open, který je jedním z nejpopulárnějších světových openů a má u nás doma výborné jméno. Taktéž přispělo, že někteří z našich hráčů zde již hráli a cítí se tu výborně.

Jak se Vám líbí v Česku, potažmo v Pardubicích?

Česko je krásná země plná historie, je u nás velmi populární, a proto sem spousta lidí od nás cestuje na zájezdy. Je levnější než západní země, mnohem hezčí (plus výborné služby) než východní země, to jsou pro nás největší plusy :)!

Je něco, co Vás tady v porovnání s Vaší zemí překvapilo?

Žiju v Londýně a byl jsem již ve více než třiceti zemích, na více než stovce různých turnajů, takže mohu srovnávat a v Česku mi to připadá nejlepší!

Martin Dobrotka, rozhodčí STAPRO OPEN

Martine, doslechl jsem se, že jsi dostal na starost rozhodovat „seniorský“ turnaj kvůli tomu, že ses právě vrátil z ME seniorských týmů – co je na tom pravdy?

Podle slov Petra Laušmana to mám za odměnu po náročném a úspěšném turnaji. 🙂

Na polském šampionátu bylo Slovensko, včetně Tebe, velmi úspěšné – gratuluji Ti k zisku stříbrné medaile v kategorii 50+. Jaké sis přivezl zážitky?

Turnaj byl velmi dobře zorganizovaný, všechny zápasy byly těžké a nikdo nedal svoji kůži lacino. Nejlepší soupeře jsme potkali v úvodním a závěrečném kole. Zatímco béčko Anglie jsme porazili 2,5:1,5, prvnímu nasazenému týmu Anglie A jsme bohužel v přímém souboji o titul stejným poměrem těsně podlehli.

Jezdíš do Pardubic pravidelně již mnoho let, dříve jsi hrával, teď pískáš, pamatuji si Tě i z fotbalových turnájků… Proč právě Pardubice?

Vždy tu byla dobrá atmosféra a mnoho silných hráčů, tak jsem se tu zkoušel prosadit. Největší úspěchy jsem zaznamenal na doprovodných turnajích, s kamarády jsme vyhráli fotbalový turnaj, několik medailí mám z logických her (sudoku, kakuro, křížovky, osmisměrky). Posledních deset let tu funguji v roli rozhodčího, což mě velmi baví.

 

Za tým Czech Openu – Petr Pisk, Tadeáš Baláček

www.czechopen.net