Ohlédnutí za turnaji ve Francii a na Slovensku, druhá letní norma IM Štěpána Hrbka!

Štěpán Hrbek

Od 11. do 19. července 2023 jsem se stejně jako minulý rok zúčastnil turnaje ve slovenských Piešťanech a stejně jako minulý rok jsem na turnaj přijel po pouhém dnu odpočinku po devíti partiích v Českých Budějovicích. Co se týče destinace a organizace turnaje tak si rozhodně nemám na co stěžovat, Piešťany jsou nádherné město s krásným parkem a obecně dobrou atmosférou a hrací podmínky mi také vyhovovaly. Ocenil jsem třeba studenou vodu s citrónem, která byla všem dostupná a vzhledem k velkému vedru přišla vhod. V hracím prostoru bylo navíc dost místa, takže byl při partii i dobrý vzduch.

Jak jsem zmínil, na turnaj jsem přijel s velmi malým odpočinkem a bohužel se to projevilo hned v prvním kole. Hrál jsem s mladým Indem a byl jsem v roli jasného favorita, hrál jsem ale špatně a poměrně zaslouženě jsem prohrál. To mě samozřejmě naštvalo, protože jsem tím okamžitě ztratil spoustu bodů na ELO a i šance na uhrání normy se mnohem zmenšily. Po celkem klidné výhře ve druhém kole navíc moje pozice vypadala bledě i ve třetím kole, nakonec se ale stal zázrak a partii jsem otočil a vyhrál jsem. Tato výhra byla velmi důležitá, protože jsem se konečně dostal k soupeřům s tituly a většími ratingy a začal jsem se dostávat do formy. Nechci podrobně popisovat turnaj kolo od kola, ale stručně řečeno se mi začalo hodně dařit a získával jsem sebevědomí. Po výhře ve čtvrtém a šestém kole (5. kolo remis) jsem se dostal i s ratingem do plusu, ale tím moje úspěchy neskončily. V sedmém kole jsem remizoval se silným IM z Polska Kosakowskim, který nakonec celý turnaj vyhrál. V tuto chvíli začínala znovu vyplouvat šance na normu IM a ta se najednou stala mnohem dosažitelnější po neuvěřitelné partii v osmém kole, kterou jsem dokázal vyhrát. Do posledního kola mi stačila remíza a bílými figurami jsem si zahájení pohlídal a záhy mi můj soupeř remízu nabídl, což jsem pochopitelně přijal.

Podařilo se mi tedy uhrát 2. normu IM i po nepodařeném startu a dokonce mých 6,5 bodů stačilo i na 3. místo v turnaji, o čem jsem se neodvažoval po prvním kole ani snít. Rozhodl jsem se přidat partii ze sedmého kola, která mi přišla hodně zajímavá.

Závěrem bych chtěl poděkovat organizátorům turnaje za skvělou práci a také ŠSČR za finanční podporu. Také děkuji svému dlouholetému trenérovi IM Sergeji Berezjukovi za šachovou i nešachovou přípravu. Budu se těšit zase příští rok

Štěpán Hrbek

 

Lucie Fizerová

Ve dnech od 11. – 19.7. jsem se zúčastnila Slovakia Openu ve slovenských Piešťanech. Turnaj jsem hrála již potřetí, takže jsem věděla že bude organizačně skvěle zvládnutý. Je to jedna z mých neoblíbenějších akcí vůbec. Letos jsem hrála Open “B“ (do ela 2100).

První kolo jsem vylosovala Livňanského Tomáše (1477). Partie nebyla moc náročná. V koncovce jsem získala pěšce a po několika soupeřových chybách jsem vyhrála věžovku. (1/1)

Druhá partie už tak jednoduchá nebyla. Los mi přidělil Pappa Gabora (1669). V zahájení jsem udělala chybu a soupeř toho rychle využil. Získal dva pěšce a v podstatě už si psal výsledek do partiáře. Mi se ale povedlo přejít do koncovky, kde měl soupeř černopolného střelce a já koně. Jelikož nemohl prosadit pěšce přes bílá pole, dohodli jsme se na remíze. (1,5/2)

Ve třetí partii jsem hrála proti Ferdinandu Dubničkovi (1396). V této partii jsem soupeře bez větších problémů přehrála.  (2,5/3)

Ve čtvrté partii jsem poprvé zasedla proti silnějšímu soupeři – Babula Matěj (1966). Hrála se ruská, takže v partii nebyly žádné ostřejší pozice. Soupeř měl chvíli mírnou výhodu, jelikož mohl v koncovce se čtyřmi věžemi získat velkou aktivitu a utočit mi na slabé pěšce. Věže se ale vyměnily a vzniklá pěšcovka už byla tupá remíza. (3/4)

V pátém a šestém kole se opakoval stejný scénář. Naprosto vyhrané pozice z mé strany, které jsem nějakým záhadným způsobem remízovala. V pátém kole jsem nastoupila proti Holickému Miroslavovi (1751). Soupeř hrál Philidorovu obranu a já jsem velmi rychle získala výraznou prostorovou převahu. Získala jsem dva pěšce a byla jsem přesvědčena, že je to zaručená výhra. No, nebyla :)). Podcenila jsem to, jak slabého jsem měla krále a kvůli soupeřovým hrozbám nebylo možné pěšce využít. S velkou nevolí jsem tedy přijala již třetí remízu. (3,5/5)

Šesté kolo probíhalo podobně. Los mi přidělil Dokanieva Alexandra (1408). Ze zahájení jsem stála solidně a dovolila jsem si obětovat pěšce. Oběť byla korektní a vznikla hodně zajímavá pozice. Soupeř byl ale asi od dvacátého tahu v časovce, takže udělal chybu a já pěšce dobrala. Najednou jsem měla přivyhranou pozici, s teď už vyrovnaným materiálem a soupeř nadále bojoval s časovou tísní. Ačkoliv jsem přehlídla naprosto banální taktiku, po které jsem mohla za deset tahu s bodem odcházet od partie, stále jsem stála hodně dobře a povedlo se mi získat dva pěšce.  Místo abych partii konečně nějak jednoduše vyhrála, zkomplikovala jsem si ji a najednou stála na šachovnici naprosto remízová pozice. Takže jsem již podruhé odcházela od partie s půl bodem a velkým zklamáním. (4/6)

Sedmé kolo jsem vylosovala Elišku Janouškovou (1255). Tato partie nebyla moc zajímavá. Soupeřka udělala chybu a já jsem toho využila. Tahle rychlá výhra byla ale pomyslným nakopnutím k tomu, abych už turnaj dohrála v podobném duchu. (5/7)

Na osmé kolo jsem tedy nastupovala proti Kutnému Martinovi (1939) vcelku pozitivně naladěná. V zahájení jsem získala pěšce a postupně jsem soupeře bez větších potíží přehrála. (6/8)

V devátém kole jsem hrála proti Rucabadu Štefanovi (1894). Tuto partii jsem si vybrala pro rozbor. Ačkoliv nebyla bezchybná, byla bohatá na zajímavé momenty a rozhodně jsem si z ní odnesla nejvíce. (6,5/9)

Celkově turnaj hodnotím tak napůl. Ačkoliv byl výsledkově vcelku vydařený – umístila jsem se osmá, druhá v ženách, jednotlivé partie určitě nevypadaly tak, jak bych si představovala. Sice jsem ráda, že jsem turnajem prošla bez jediné prohry, ale vzhledem k síle soupeřů, to byla v podstatě nutnost. Největší problémy, jak už jsem naznačila, mi dělalo vyhrávat „tutovky“. Naštěstí to není nic, co by se nedalo vypilovat, takže se na to teď zaměřím. Myslím, že se na mém výkonu podepsal i fakt, že jsem hrála turnaj v Piešťanech hned po Openu v Budějovicích, což jsem začala pociťovat nejvíce v půlce turnaje. Každopádně, mám na čem v průběhu prázdnin pracovat, abych na podzimní turnaje byla v co nejlepší formě.

Děkuji svému trenérovi za přípravy a šachovému svazu za podporu.

Lucka Fizerová

Úvodní foto – Facebook Slovakia Chess Open

Anna Ličková

23-tí šachový festival v Saint-Lô, od 8 do 15 července 2023

Na jednom z pražských turnajů dostal tatínek nabídku na účast v zahraničním turnaji ve Francii od šachového klubu Šachy Štěpán. Na začátku prázdnin jsme pak společně jeli na šachový festival do Saint-Lô. Hrála jsem s Francouzi a jednou se Švédem. Hrálo se v prostředí velké haly. Měli tady zajímavé zapisování výsledků, a to sice takové, že na partiáři se vítěz kroužkuje a výsledky si klikají sami hráči po skončení partie do počítače. Kliká je vítěz. Jelikož byli soupeři neznámí, tak příprava spočívala hlavně v uvědomění si předcházejících chyb tak, aby se v dalších partiích neopakovaly. Nahrála jsem 6 bodů z 9. 5 výher a 2 remízy. Cestou na turnaj jsme se stavili v Paříži, kde jsme navštívili baziliku Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Pak jsme byli na Vítězném oblouku a pak na Eiffelově věži. Viděla jsem také Chrám Matky Boží. Jela jsem francouzským vlak a metrem. Vyzkoušela jsem francouzskou zmrzlinu. Po čas turnaje jsem navštívila pláž Omaha, kde bylo i muzeum na téma vylodění v Normandii. Poté jsme navštívili americký vojenský hřbitov v Normandii a Pointe du Hoc. Také jsme navštívili zámek Balleroy. Ubytování bylo asi půl hodiny autem od hrací místnosti. Bylo to tady super a jídlo bylo výborné. Parta dětí byla skvělá, všichni jsme si pomáhali.