Olomoucké šachové léto zná své vítěze

V sobotu 17. srpna 2024 byl závěrečným partiemi zakončen jubilejní 25. ročník mezinárodního festivalu Olomoucké šachové léto – Memoriál Jaroslava Fuksíka, v jehož rámci se konalo také Mistrovství České republiky seniorů v kategoriích S50 a S65. Hlavních festivalových turnajů se zúčastnilo 252 hráčů z 26 zemí světa.

Hlavní hrací sál pro velmistrovské a mistrovské turnaje a Mistrovství ČR seniorů

Velmistrovský turnaj VALOZ CUP ovládnul s náskokem celého bodu Jonah B. Willow (Anglie) se 6,5 body. Přes jednoznačné vítězství však odjížděl z Olomouce trochu zklamaný, protože mu těsně unikla velmistrovská norma. Po skvělém začátku (5,5 bodu ze 6) mu k jejímu zisku stačilo tři zbývající partie zremizovat. Za soupeře však měl na závěr trojici velmistrů a druhý z nich – Petr Neuman (ČR) – mu v jeho snažení vystavil stopku, když ho v 8. kole porazil. V posledním kole tak musel Angličan porazit nejvýše nasazeného Tomáše Poláka (ČR), což se mu ale nepodařilo a partie skončila remízou. Druhou příčku obsadil díky vydařenému závěru (2,5 bodu ze 3) osmnáctiletý Šimon Rybka (Slovensko) s 5,5 body a uhrál si tak normu mezinárodního mistra. Třetí skončil Petr Neuman (ČR) 5 bodů, který jako jediný neokusil v turnaji hořkost porážky. Nedařilo se loňskému vítězi velmistru Tomáši Polákovi (ČR – 4 body) a ani GM Milanu Pacherovi (Slovensko – 3 body).

Konečné pořadí velmistrovského turnaje A – VALOZ CUP:

Výsledky velmistrovského turnaje A – VALOZ CUP

Vítěz velmistrovského turnaje VALOZ CUP Jonah B. Willow (Anglie)

Petr Neuman – Jonah B. Willow

Černý hrál v partii 8. kola o normu a v horší pozici se rozhodl obětovat jezdce. 24…Jxg2??

25. Je5?? Bílý nezareagoval správně a dává šanci černému. (Po správném 25. Sxg2 Jf4 26. Vg1 Jxg2 27. Je1+- byla oběť jezdce vyvrácená.) 25…fxe5? Angličan však také chybuje a výhoda zůstává na straně bílého. (Po tahu 25…Dxb4 stojí černý lépe.)

Willow nakonec partii v 66. tahu prohrál a nevyužitá šance ho v konečném zúčtování stála velmistrovskou normu.

Atilla Kuru – Milan Pacher

1. e4 e5 2. Jf3 Jf6 3. Jxe5 d6 4. Jc4 Jxe4 5. De2 De7 6. Je3 Jc6 7. Jc3 Jxc3 8. bxc3 Sd7 9. Vb1 O‑O‑O?? Nabízející se krytí napadeného pěšce, které však okamžitě prohrává.

10. Da6!! 1-0

mistrovském turnaji PROCLIENT CUP od počátku válel osmnáctiletý Valentyn Prokofiev z Ukrajiny (5 bodů ze 6) a vypadalo to, že si z Olomouce odveze hladké vítězství a k němu i normu mezinárodního mistra. Závěr mu však vůbec nevyšel, prohrál dvě partie ze tří a nakonec se 6 body obsadil 3. místo. Vítězství vybojoval Mike Ivanov (Kanada), kterému naopak po vlažném začátku vyšel skvěle závěr turnaje (3,5 bodu ze 4). Neprohrál ani jednu partii a se 6 body se díky nejlepšímu pomocnému hodnocení vyšvihnul na nejvyšší stupínek. Vydařený turnaj odehrál také šestnáctiletý Marek Fizer (ČR), který získal rovněž 6 bodů jako jeho dva konkurenti a obsadil stříbrnou příčku.

Konečné pořadí mistrovského turnaje B1 – PROCLIENT CUP:

Výsledky mistrovského turnaje B1 – PROCLIENT CUP

Vítěz mistrovského turnaje PROCLIENT CUP Mike Ivanov (Kanada)

Partiová ukázka z mistrovského turnaje B1 – PROCLIENT CUP:

Radoslav Flašík – Vítězslav Priehoda

37…Kh8?? (Po správném 37… Kg7 by bílému nezbylo nic jiného, než se spokojit s věčným šachem 38. De7+ Kg6 39. De6+ (39. Se4+?? Kh5-+) 39… Kg7= (39…Kh5?? by skončilo opět tragicky 40. Sf3+ s matem v dalším tahu)) 38. Df6+ Kg8 39. Sd5+ a černý se 2 tahy před matem vzdal 1-0

V druhém mistrovském turnaji OPTIMTOP CUP zvítězil David Schernthaner (Rakousko) se 6,5 body. Od počátku turnaje se držel v popředí a stejně jako druhý Richard Biolek (ČR) 6 bodů prošel turnajem bez ztráty kytičky. Na bronzový stupínek vystoupal čtrnáctiletý Bayarjavkhlan Delgerdalai (ČR) s 5,5 body. Baya hrál v Olomouci velmi bojovné šachy, o čemž svědčí pouze jediná remíza z devíti partií. V turnaji se nedařilo jediné zástupkyni něžného pohlaví „domácí“ velmistryni Lence Ptáčníkové (Island). Třetí náročný turnaj v řadě za sebou se podepsal na jejím celkovém výsledku.

Konečné pořadí mistrovského turnaje B2 – OPTIMTOP CUP:

Výsledky mistrovského turnaje B2 – OPTIMTOP CUP

Vítěz mistrovského turnaje OPTIMTOP CUP David Schernthaner (Rakousko)

Partiová ukázka z mistrovského turnaje B2 – OPTIMTOP CUP:

Bayarjavkhlan Delgerdalai – Richard Biolek

48…c1D! Jednoduché, ale účinné otevření 2. řady. 49. Vxc1 Da2+ 50. Kh3 Df2!-+

Otevřený turnaj Open Olomouc byl letos nesmírně vyrovnaný a do poslední chvíle nebylo jasné, jak vše dopadne. Po posledním kole se nakonec v čele tabulky seřadili čtyři hráči se 7 body, o jejichž pořadí rozhodovalo až pomocné hodnocení. Díky výhře v posledním kole si pro vítězství došel František Hanl následovaný Tomášem Cagašíkem (oba ČR) a Hungi Yunem (Korea). Těsně pod stupni vítězů skončil Gerrit Prakken (Nizozemsko). Nejlepší ženou v turnaji byla osmnáctiletá Emilia Egeman (Polsko) s 5 body.

Konečné pořadí Openu Olomouc (prvních 10 hráčů):

Výsledky otevřeného turnaje Open Olomouc

Vítěz Openu Olomouc František Hanl (ČR – vpravo vepředu)

Hrací sál Openu Olomouc s nádherným výhledem na město

Velmi vyrovnané bylo také Otevřené mistrovství České republiky seniorů v kategorii nad 50 let. Od samého počátku měl k vítězství a obhajobě titulu nakročeno Jan Bartoš (ČR). Porážka v posledním kole ho však odsunula na druhé místo, když se před něj dostal Pavel Večeřa (ČR) a odvezl si pohár pro vítěze a přebornický titul v kategorii S50. Třetí místo v turnaji obsadil Ján Bednár (Slovensko). Čtvrtou příčku a bronzovou medaili v rámci Mistrovství ČR si odvezl Petr Malinovský (ČR). Všichni jmenovaní získali shodně 6,5 bodu a o jejich pořadí rozhodovalo pomocné hodnocení. Nejlepší Češkou v turnaji byla Zuzana Klozová se 3,5 body.

Konečné pořadí Mistrovství ČR seniorů – kategorie S50 (prvních 10 hráčů):

Výsledky Mistrovství ČR seniorů – kategorie S50

Mistr České republiky v kategorii S50 Pavel Večeřa (vpravo)

Medailisté Mistrovství České republiky v kategorii S50 – zleva ředitel festivalu Jakub Fuksík,
přeborník Pavel Večeřa, druhý Jan Bartoš, třetí Petr Malinovský a čtvrtý Oldřich Kastner

Nejlepší česká hráčka v turnaji Zuzana Klozová

Nejpočetněji obsazeným turnajem v rámci festivalu bylo Otevřené mistrovství České republiky seniorů v kategorii S65, kterého se zúčastnilo 91 hráčů. Vítězem turnaje a současně přeborníkem v kategorii hráčů nad 65 let se stal Vlastimil Sejkora (ČR) se ziskem 7 bodů. Podařilo se mu zopakovat loňské a předloňské prvenství a potřetí v řadě si z Olomouce odvezl zlatý pohár. Cestu na nejvyšší příčku mu zajistila bezchybná hra bílými figurami (5 bodů z 5), kterou doplnil čtyřmi remízami černými. Druhý skončil mezinárodní mistr Zdeněk Beil (ČR), třetí Jan Fleuren (Nizozemsko) a čtvrtý Tim R. Spanton (Anglie). Bronzovou příčku v rámci MČR seniorů obsadil Zdeněk Urban (ČR), který uhrál stejně jako jeho konkurenti 6,5 bodu. Nejlepším českým hráčem nad 75 let se stal Antonín Kubíček se 6 body a nejlepší hráčkou Hana Modrová (ČR) se 3 body.

Konečné pořadí Mistrovství ČR seniorů – kategorie S65 (prvních 10 hráčů):

Výsledky Mistrovství ČR seniorů – kategorie S65

Mistr České republiky v kategorii S65 Vlastimil Sejkora (vpravo)

přeborník Vlastimil Sejkora, druhý Zdeněk Beil a třetí Zdeněk Urban

Nejlepší český hráč nad 75 let Antonín Kubíček (vpravo)

Nejlepší hráčka v turnaji Hana Modrová

Nejstarší účastník seniorského mistrovství i celého festivalu Konrád Kryst (ČR) – 87 let

Doprovodný turnaj v rapid šachu, kterého se zúčastnilo 100 hráčů, ovládnul Bayarjavkhlan Delgerdalai (ČR) se 6,5 body. O půl bodu méně získali mezinárodní mistři Milan Žůrek a Vítězslav Priehoda (oba ČR).

Konečné pořadí rapid turnaje (prvních 10 hráčů):

Výsledky rapid turnaje

Vítězové rapid turnaje – zleva druhý Milan Žůrek, vítěz Bayarjavkhlan Delgerdalai a třetí Vítězslav Priehoda

bleskovém turnaji se 63 účastníky zvítězil velmistr Petr Neuman (ČR), který získal 10 bodů z 11. Jen o půl bodu za ním zůstal Sebastian Plischki (Německo). Bronzový mladík Atilla Kuru (Turecko) měl s 8 body na vítěznou dvojici již výraznější ztrátu.

Konečné pořadí bleskového turnaje (prvních 10 hráčů):

Výsledky bleskového turnaje

Vítězové bleskového turnaje – zleva hlavní rozhodčí Rastislav Diviak, druhý Sebastian Plischki,
vítěz Petr Neuman, třetí Atilla Kuru a ředitel festivalu Jakub Fuksík

Celkem 41 partií z uzavřených turnajů a Mistrovství ČR seniorů bylo přenášeno online na internetu, kde je mohli sledovat šachisté z celého světa. Konečné výsledky všech festivalových turnajů, odehrané partie, fotografie a statistiky lze nalézt na webových stránkách pořádající Agentury 64 (www.a64.cz) nebo přímo na stránkách festivalu na adrese https://www.a64.cz/tournaments/olomouc2024/

Pořadatelé si pro hráče připravili také nešachový doprovodný program. Komentované prohlídky města Olomouce i exkurze do Pivovaru Litovel se zúčastnila početná skupina účastníků festivalu.