Olympiáda družstev mládeže do 16 let

Stejně jako v loňském roce se český tým, tentokrát ve složení: Petr Špreňar, Ondřej Švanda, Jakub Kůsa, Jakub Vojta a Kristýna Laurincová pod vedením manažera mládežnické reprezentace Petra Piska a trenéra Lukáše Vlasáka, vypravil do Tureckého města Corum, kde může měřit síly ve velké mezinárodní konkurenci v rámci Olympiády mládeže do 16 let. Z 48 týmů jsou čeští hřáči nasazení jako číslo 22, ale jak nám poslední roky ukazují, rating se nesmí na těchto akcích brát moc vážně.

Na turnaj se všichni hráči připravovali od konce mistrovství Evropy a společně se budou snažit vylepšit výsledek z minulého roku. Na předturnajové poradě bylo jako cíl označeno umístění do 15. místa, což při zodpovědné práci všech členů týmu a slušné formě rozhodně není nereálné.

Příprava však není pouze šachová, ale i fyzická, jak dokazují rozcvičky v podobě „ranního fotbálku“. Tyto zápasy (které začínají v 7:15 místního času) zatím patří k tomu nejlepšímu, co může sportovní fanoušek v tomto historickém městě vidět…

1.kolo:

V prvním kole nám los přidělil tým Austrálie, který je v celém turnaji brán za velkého outsidera. Bez zdravotně dočasně indisponovaného Petra Špreňara jsme vstup do turnaje zvládli bez větších problémů, a zvítězili lehce 4:0

2.kolo:

Rozjezd na turnaji je velmi složitý, neboť už druhý den čeká všechny účastníky dvojkolo. V tom dopoledním jsme v napínavém zápase vyzvali Ukrajinu. Třetí nasazený tým v zápase objektivně tahal za delší konec a zvítězil 2,5:1,5.

Jako první se pozice začala hroutit u Jakuba Vojty, který se přehnaně optimisticky pustil do svého soupeře bez řádné přípravy a po odražení hrozeb soupeř realizoval výhodu. Velmi podezřele stál také Ondra Švanda, ale s nestejnopolnými střelci (a špatnou technikou soupeře) měl naděje na remízu, která nakonec po tuhé obraně přišla. Dramatickou partii sehrál na první šachovnici Petr Špreňar proti IM Galperinovi. Ten překvapil Holandskou a ve složité hře si počínal trochu přesněji než náš hráč. Po taktických zápletkách v časové tísni se pozice dostala do koncovky věže a lehké figury proti dámě, kterou oba hráči zakončili opakováním tahů. Poslední partii dohrával Jakub Kůsa, který svého soupeře od zahájení tlačil, z čehož dokázal vytěžit koncovku s pěšcem navíc. Bohužel, stejně jako na 2. šachovnici, soupeř dokázal díky nestejnobarevným střelcům (a Kubově netrpělivosti) vyváznout s remízou.

3.kolo:

Odpolední kolo nás znovu postavilo do role velkých papírových favoritů, když nám byl vylosován turecký tým domácích hráčů Corum. I přes velké drama na 4. šachovnici, kde Kristýna začala bláznivě útočit, jsme zápas ovládli znovu 4:0.

Po první třetině se tak pohybujeme na 12. místě a můžeme vyhlížet zápas s týmem Azerbajdžánu, který nás znovu staví do role favorita. To hlavně díky elově slabším hráčům soupeře na 3. a 4. šachovnici.

4.kolo:

I ve třetím zápase v roli favorita jsme dokázali uspět a zajistit si další 2 body do tabulky. Zápasový plán vycházel na jedničku, když na prvních dvou deskách hráči podepsali poměrně rychle remízy a na poslední šachovnici Jakub Vojta získal rozhodující převahu. Krušné chvilky nám ale připravil druhý Jakub, který špatně uchopil pozici po zahájení a za čerstvého stavu 2:1 pro nás udělal velkou poziční chybu. Naštěstí soupeř po zkomplikování pozice chyboval a partie se úplně obrátila. Konečné vítězství tedy přesně odpovídá našim plánům a zítra se tak můžeme těšit na reparát v roli outsidera.

5.kolo:

Poslední kolo před volným dnem se neslo ve znamení velkého boje. Čína v loňském roce skončila na druhém místě, a přestože letos přijela v elově slabší sestavě, patří mezi nejsilnější týmy. Zápas začal hůře pro nás, když se Ondřej Švanda musel vypořádávat s přípravou soupeře, Jakub Vojta rozmisťoval figury dosti nelogicky a Kristýna v dobré pozici přehlédla taktiku. Jediný Petr Špreňar od zahájení tlačil svého soupeře. Jako první skončila partie na 3. šachovnici. Jakub sehrál partii velmi špatně a soupeř jednoduše získal první bod pro Čínu. Na 2. desce však soupeř nepokračoval v náročné pozici stejně přesně jako Ondra Švanda, a ten po výborném výkonu vyrovnal. Ve zbývajících dvou partiích jsme mohli v ten moment pomýšlet i na 1,5 bodu a vítězství v zápase. Tuhý odpor soupeřů a naše nerozvážnost vedoucí do časových tísní zavinili zisk pouhé remízy na 1.šachovnici, a ze zápasu jsme odcházeli, stejně jako ve druhém kole, s těsnou porážkou 1,5:2,5.

6.kolo:

Po volném dni, stráveném především odpočinkem, jsme vyzvali tým Indie. Ta do Turecka přijela bez největších hvězd a je nasazena jen pár míst před námi. Zápas však podle papírových předpokladů vůbec nevypadal. Hned od zahájení sice začala stát velmi dobře Kristýna a soupeři dovolila problémy s vývinem vyřešit pouze přechodem do prohrané koncovky. Zbylé tři partie se však začaly hroutit jako domeček z karet. První dvě šachovnice kladly soupeřům nulový odpor. Kuba po otálení s rošádou vybojoval pokračování partie jen za cenu velmi nevýhodné koncovky. Soupeř nepracoval s výhodou nejlépe a Kuba remizoval, čímž zařídil našemu týmu třetí těsnou prohru 1,5:2,5. Nutno dodat, že tentokrát ještě příznivou pro nás.

7.kolo:

Další překážkou na cestě zpět k silným týmům nám byl tým Slovinska. Ten se vyšvihl dvěma výhrami a moc mu nechybělo k tomu, aby přidal třetí. Zápas začal naprosto příšerně, když jsme hned na třech šachovnicích předvedli zkrat v zahájení. Petr ve variantě francouzské zapomněl vložit tah …h5 a místo normálního pokračování začal svou pozici zhoršovat až na hranici prohry. Soupeř však nebyl přesný ani bojovně naladěn, a my vyvázli s remízou. Ondra dle plánu postavil pevnou pozici a trpělivě ji vylepšoval vstříc vítězné koncovce. Kuba Kůsa v zahájení nepochopitelně oslabil krále, pěšcovou strukturu a vše korunoval taktickým přehlédnutím. Na poslední šachovnici jsme zanevřeli nejdříve ze všech – Kuba Vojta, neznaje moderní pojetí ruské obrany, spadl do varianty a poslušně sebral všechny pěšce, které mu soupeř nabídl. To rezultovalo do zcela prohrané pozice bílými již po necelých 20-ti tazích. Mladičký soupeř se možná zalekl nebo nečekal tak tuhý odpor, každopádně s přibývajícím množstvím tahů (nenacházejíce finální úder) hrál stále nervózněji. Nakonec dokázal přehlédnout celou figuru a Kuba jej ihned potrestal a zajistil nám těsnou, a hlavně štastnou, výhru.

Na konci dne jsme tak mohli vítěznou týmovou fotkou popřát Sergejovi Movsesjanovi k jeho narozeninám!

8.kolo:

Srbsko byla naše šance bojovat v posledních kolech o umístění v první desítce. Tým, který byl vysoko nasazený, na šampionátu hrál hodně pod svoje možnosti a byl k poražení. Již od začátku se vše vyvíjelo podle plánu, a na všech šachovnicích vyšla příprava. Ondra odehrál Scheveningen kvalitně a partie byla zakončena věčným šachem. Velké šance zahodili postupně oba Kubové. Kůsa, celou partii mačkající soupeře, v závěru vůbec nebojoval a partii dovedl do remízové věžovky. Vojta na poslední desce získal velkou výhodu, ale trpělivé zlepšování pozice přeci jen není jeho styl a soupeř se dokázal ubránit. Poslední partii zápasu hrál Petr, který nejdříve pokazil dobrou pozici, když se zalekl pseudo-hrozeb soupeře, a v časové tísni dílo dokonal hrubou chybou v propočtu. Čtvrtá prohra v poměru 1,5:2,5

9.kolo:

Jako poslední soupeř letošní olympiády nám byl vylosován Hong Kong. Bez větších problémů jsme turnaj zakončili vítězstvím 4:0.

Hodnocení:

Celkově se náš tým umístil na 17. místě s bilancí 5 výher a 4 proher. Pozitivně lze hodnotit fakt, že v zápasech jsme si jako favorité vedli, až na pár momentů, přesvědčivě. Čtyři těsné prohry s papírově silnějšími týmy bychom mohli popsat jako „smolné“, což ale není přesné. Všechny tyto zápasy naplno ukázaly naše šachové i nešachové nedostatky a bez jejich odstranění nelze pomýšlet výše. Naše vystoupení jsme společně s týmem zhodnotili jako průměrné.

Celkovým vítězem se stal Azerbajdžán, který nejpravděpodobněji bude hostit Olympiádu mládeže do 16 let v dalším roce.

Kompletní výsledky naleznete zde: http://chess-results.com/tnr477602.aspx?lan=5

Fotky: http://wyco2019.tsf.org.tr/en/photo-gallery

Partiové ukázky:

Lukáš Vlasák