Tituly z blesku slaví Láznička a Worek

AKTUALIZOVÁNO. V pražském Kongresovém centru v sobotu 22. 12. proběhlo tradiční MČR v bleskovém šachu. V kategorii mužů zvítězil Viktor Láznička, v kategorii žen Joanna Worek. Reportáž České televize můžete shlédnout zde, z turnaje bude 29. 12 odvysílán hodinový speciál na ČT sport.

———-

Rekordní počet hráčů se rozhodl trávit předvánoční čas účastí na Mistrovství ČR v bleskovém šachu. Kategorii Open si zahrálo 316 šachistů a kategorii Žen 48 šachistek. Kongresové centrum na Vyšehradě tedy praskalo ve švech, muselo se do něj vejít až 182 šachovnic. Při patnácti kolech to znamená celkem 2715 odehraných partií. Měli jsme možnost vidět se v nich utkat hráče všech výkonnostních kategorií. Rozdíl mezi nejstarším a nejmladším účastníkem byl 79 let.

Obrázek 1: Pohled do sálu kongresového centra při MČR v blesku. Autor fotografií: Vladimír Jagr.

S půl bodovým náskokem se vítězem otevřeného přeboru republiky v bleskovém šachu stal velmistr Viktor Láznička. Zůstal neporažen a zvítězil nad oběma zbývajícími medailisty. Z prvních 9 kol ztratil pouze půl bodu s IM Jakubem Půlpánem. Po přestávce na oběd v druhé polovině turnaje nezpomalil a s třemi výhrami ze šesti kol udržel 1. místo. V 11. kole krásně porazil IM Tadeáše Kriebela (komentuje Lukáš Vlasák).

Na mále měl pouze s GM Davidem Navarou ve 14. kole, jak sám potvrdil v rozhovoru. Zajímavá byla i poslední partie s FM Janem Havlíkem.

Obrázek 2: Viktor Láznička v partii s Davidem Navarou remizoval.

Na druhém místě se umístil GM Vlastimil Babula po fantastickém finiši 5/6 bodů. Svým výkonem si o jedno místo polepšil oproti loňskému ročníku a zopakoval stříbro z roku 2013.

GM Peter Michalík začal neuvěřitelnými sedmi výhrami ze sedmi kol. Ve 8. kole podlehl celkovému vítězi a do konce turnaje ztratil čtyři půlbody se čtyřmi hráči Nového Boru, což pohodlně stačilo na 3. místo. Podívejme se na kritický moment z jeho partie s Davidem Navarou.

Obrázek 3: Vítězové turnaje Viktor Láznička, Vlastimil Babula a Peter Michalík.

Tato vítězná trojice hráčů dominovala turnaji v jeho celém průběhu. První nasazený David Navara uprostřed turnaje utržil tři porážky v řadě, a když se mu nepodařilo porazit Viktora Lázničku, opět prohrál a propadl se až na 19. místo.

Na celkově 6. příčce se umístil nejlepší junior a jeden z našich největších talentů GM Thai Dai Van Nguyen. Hned v prvním kole ztratil celý bod, ale dalších pět výher ho vrátilo na přední stoly. Turnaj zakončil solidně třemi remízami proti medailistům.

Nejlepším seniorem s deseti body se stal dlouholetý trenér mládeže IM Josef Juřek reprezentující Sokol Vyšehrad.

WGM Joanna Worek v turnaji žen bojovala o první místo zejména s loňskou vítězkou WGM Olgou Sikorovou, kterou porazila ve vzájemné partii v 8. kole. Turnaj nakonec vyhrála s bodovým náskokem, když ji nezastavily ani dvě prohry v řadě v 9. a 10. kole.

Obrázek 4: Vítězka turnaje Joanna Worek černými s Janu Zpěvákovou na 1. šachovnici pod dohledem kamer ČT.

Olga Sikorová předvedla již tradičně suverénní výkon a uhrála o 1,5 bodu více než 3. v pořadí WGM Tereza Rodshtein. Bronzová medailistka začala pomalým startem 1/3, ale navázala skvělými 7,5/8. Po prohře se Sikorovou zakončila turnaj třemi remízami, což ji stačilo na 3. místo díky výhře ve vzájemné partii se 4. WGM Eliškou Richtrovou.

Obrázek 5: Stupně vítězek turnaje žen, Joanna Worek, Olga Sikorová a Tereza Rodshtein.

Za zmínku stojí zajímavý moment z partie z 10. kola Worek – Rodshtein.

Nejlepší seniorkou turnaje byla Růžena Přibylová a nejlepší juniorkou její vnučka WCM Sofie Přibylová, která dokázala porazit jak 4. Richtrovou, tak letošní účastnici Olympiády WIM Petrovou.

V turnaji se o hráče také staral rekordní počet rozhodčích. Jeden z našich nejzkušenějších rozhodčích – pan Dr. Richard Fischl, byl po skončení turnaje oceněn darem za jeho dlouholetou práci pro Komisi rozhodčích ŠSČR. Vedle mnohaleté práce v orgánech šachového svazu působil též jako trenér mládeže. Většina šachistů ho ovšem zná zejména jako rozhodčího. Během své kariéry odřídil tisíce turnajů všech typů od náborových akcí pro mládež až po mistrovství republiky a velké mezinárodní openy.

 

Na závěr mistrovství proběhlo slavnostní předávání výročních cen. Ocenění Šachista roku 2018 vybojoval GM Jiří Štoček, zejména za jeho přesvědčivé vítězství v náročném Nominačním turnaji a výborných výsledcích na Olympiádě. Šachovou královnou letošního roku se stala WGM Olga Sikorová, která v červnu po šesté získala titul přebornice v klasickém šachu.

Obrázek 6: Šachista roku Jiří Štoček s předsedou VV Viktorem Novotným.

Obrázek 7: Šachistka roku Olga Sikorová.

Titul Talent roku byl přiřčen IM Janu Vykoukovi, který zazářil na Mistrovství Evropy do osmnácti let, když z Lotyšska přivezl stříbrnou medaili.

Ocenění za mimořádný úspěch se dostalo dvěma našim letošním mistrům světa. Ve velmi napínavém závěru Mistrovství světa seniorů v kategorii nad 65 let se podařilo GM Vlastimilu Jansovi zvítězit v dlouhé partii posledního kola s celkovým fenomenálním bodovým ziskem 9,5 bodu z 11. IM Tadeáš Kriebel se zase v září stal akademickým mistrem světa, potom co v daleké Brazílii předstihl favority z Číny nebo Polska.

Obrázek 8: Zleva Tadeáš Kriebel a Vlastimil Jansa při předávání cen.

Motivační cenu Františka Pitharta ve výši 30 tisíc Kč splnily v roce 2018 dvě dívky – Karin Němcová a Anna Marie Koubová. Podařilo se jim před dosažením 16 let věku překročit ratingovou hranici 2100 bodů.

Snad všechny takové úspěchy ale začínají u trenéra. Antonín Surma více než 20 let trénuje děti v mateřských školkách a je dlouholetým mozkem a duší Beskydské šachové školy. Jen díky němu bylo objeveno mnoho talentů, kteří získali medaili na Mistrovství ČR. Proto byl právem oficiálně oceněn za práci s mládeží.

Petr Saeckl po 40 let předsedá klubu v Lysé nad Labem. Začal především trénováním dětí, ale nevychovával jen mladé šachisty, vychovával z dětí hlavně lidi. Někteří pokračují v jeho šlépějích a věnují se mládeži za šachovnicí, jiní jsou špičkovými pracovníky ve svých oborech. Díky jeho příkladné práci získal ocenění za přínos šachu.

A nakonec do síně slávy byl uveden česko-americký velmistr Lubomír Kaválek. Už v roce 1962 jako 19letý vyhrál mistrovství Československa a triumf zopakoval i v roce 1968. Krátce poté emigroval, když se po sovětské okupaci nevrátil z turnaje v Polsku. Nakonec se usadil v USA. V 70. a 80. letech patřil Kaválek do světové špičky, v roce 1974 byl s ratingem 2625 v první světové desítce. Třikrát dokázal vyhrál mistrovství USA (1972, 1973 a 1978) a s americkým týmem získal na olympiádách jednu zlatou a pět bronzových medailí. Nyní se věnuje hlavně trénování, psaní a komentování. Lubomír Kaválek se bohužel předávání Výročních cen nemohl osobně zúčastnit, nicméně ke svému uvedení do síně slávy nám z USA zaslal zdravici.

 

 

Galerie fotografií V. Jagra zde.

Výsledky a online přenos najdete níže:

Výsledky – open

Výsledky – ženy

Partie (PGN)

Mobile-friendly přenos (pozici obnovíte kliknutím na pole h6)