Open Bohumín 2020

I přes epidemiologické okolnosti jsme se letos rozhodli uspořádat již třetí ročník mezinárodního šachového festivalu, Openu Bohumín. Celá akce proběhla v Domě dětí a mládeže Fontána v Bohumíně od 18. do 26. 7. Hlavní turnaj, který byl rozložen na 9 dní (každý den jedno kolo), doplnily dva memoriály na vzpomínku bývalých orlovských šachistů. V neděli 19. 7. se po druhém kole odehrál 6. Memoriál Lukáše Krůla, který se hrál formátem Bughouse (holandské šachy), a o necelý týden později jsme v sobotu 25.7 uspořádali 11. Memoriál Ivana Jankovce, který se hrál jako blitz turnaj s velmi bohatou účastí.

Jelikož vláda těsně před začátkem festivalu opět zpřísnila epidemiologická opatření, byli jsme nuceni trochu pozměnit organizaci festivalu. Protože se přihlásilo mnohem více než 100 šachistů, vytvořili jsme vedlejší turnaj B pro mladší šachisty, který se svou účastí 20 hráčů umožnil sehrát hlavní turnaj A v plné parádě. Vedlejší turnaj B se hrál v šachové klubovně Šachové školy Bohumín. Ředitelem celého festivalu byl Jiří Novák a turnaje proběhly za výborné spolupráce klubů SK Slávia Orlová a Šachová škola Bohumín.

(CM Warchol Kamil, mistr EU do 8 let, na jehož partii se přišel podívat Delgerdalai Bayarjavkhlan, jedna z velkých nadějí českého šachu)

6. Memoriál Lukáše Krůla

Bughouse turnaj neboli turnaj v Holandských šachách proběhl v neděli 19. 7. po druhém kole s účastí celkem 8 dvojic. Takže se hrálo 7 kol stylem každý s každým tempem 5min dvoukolově. Prvenství nakonec vybojovala dvojice Horváth Tomáš + Pekárek Aleš s výsledkem 6 bodů ze 7 možných. Na druhém místě skončila dvojice Fialka Adam + Kijonka Ondřej s 5 body, ale lepším pomocným hodnocením než třetí dvojice FM Šrámek Vojtěch + Nytra Petr. I přes poměrně slabou účast jsme si turnaj užili a brali spíše jako příjemné zpestření před tvrdými šachovými boji, které přišly ve třetím kole den na to.

11. Memoriál Ivana Jankovce

V sobotu 25. 7. proběhl druhý vzpomínkový turnaj, tentokrát v bleskovém šachu. Startovní listina se pyšnila úctyhodným číslem 73 hráčů, přičemž tento smíšený česko-polský blitz turnaj navštívilo 9 titulovaných hráčů z blízkého i dalekého okolí. Celkem suverénní vedení v turnaji si zajistil už v šestém kolem polský hráč FM Wiewiora Eneasz, který s plným počtem bodů vedl turnaj o celý jeden bod. Wiewiora Eneasz nakonec bez větších obtíží vyhrál celý turnaj s 11,5 body z 13 možných.  Až bod za ním se na stříbrné příčce ukázal další zahraniční hráč, IM Piesik Piotr. A na bronzovém místě skončil první nasazený, IM Pulpán Jakub s 10 body. Nejlepším hráčem do 18 let se stal FM Niedbala Bartlomiej a krajským přeborníkem 15-letý Filip Neumann z TJ Ostrava.

Hlavní turnaj A

Hlavní devítidenní turnaj se letos pyšnil velmi obsáhlou, ale zároveň velmi šachově silnou účastí. Do Bohumína se totiž sjeli hráči z blízkého okolí, ale i dalekých Čech, Polska, Rakouska, Německa a dokonce i Nizozemska. Z toho bylo dokonce 20 titulovaných hráčů. Ředitelem turnaje byl Jiří Novák, hlavním rozhodčím IA Jiří Kopta a o online přenos partií se staral FA Martin Sieber, který byl zároveň pomocný rozhodčí. Hrálo se 9 kol tempem 90min+15min do konce partie s bonifikací 30s za každý provedený tah. Prvotní boje o průběžné prvenství začaly nabírat obrátky v 5. kole, když první nasazený IM Tadeáš Kriebel vedl turnaj s plným počtem bodů a půlbodovým náskokem před IM Jakubem Pulpánem, který v pátém kole remízoval s FM Kuczou Karolem z Polska.

(Zniszczol Viktoria z polského UKS Pionier Jastrzebie Zdroj)

Ovšem ty nejnapínavější šachové boje přišly až v samotném posledním kole, před kterým se na prvních dvou místech usadili IM Tadeáš Kriebel a FM Marcin Molenda, oba dva s 6,5 body. V rychlém přechodu do střední hry se rozhodl FM Marcin Molenda nabídnout remízu německému hráči, Nathanaelu Poystimu, který neváhal a silnějšímu hráči remízu přijal. Na první šachovnici nechtěl IM Tadeáš Kriebel nechat nic náhodě a po velmi dlouhém boji (byla to jedna z úplně posledních tří partií celého turnaje) úspěšně zvítězil nad Romanem Pilchem z TŽ Třinec v krásné jezdcové koncovce (vizte obrázek níže).

Prvenství v celkovém turnajovém pořadí si tudíž spravedlivě a poměrně suverénně vybojoval akademický mistr světa pro rok 2018, IM Tadeáš Kriebel se 7,5 body. Jako jediný hráč celého turnaj zůstal neporažen a tím i potvrdil roli prvního nasazeného. Remízu s tímto silným mezinárodním mistrem vybojovali pouze mladíci IM Jakub Pulpán, FM Vojtěch Šrámek a FM Niedbala Bartlomiej. Na druhém místě se 7 body skončil FM Marcin Molenda z polského UKS Pionier Jastrzebie Zdroj.  A na třetím místě skončil také s 7 body, ale bod horším pomocným hodnocením, IM Jakub Pulpán.

(zleva: ředitel turnaje Jiří Novák, 2. místo FM Marcin Molenda, 1. místo IM Kriebel Tadeáš, 3. místo IM Jakub Pulpán)

Výsledky

Na závěr k turnaji A dodávám zajimavý fakt. 20-letý šachista z SK Slavie Orlové, Marek Lojek,  zažil na letošním ročníku turnaj o takovém průběhu, který se mu už nemusí nikdy opakovat. I když startovní listinu tvořila většinu česká národnost (44 hráčů), tak se mu podařilo utkat s 9 cizinci. Proti 8 polským a jednomu rakouskému hráči uhrál 5,5 bodu a na tento pro něj doslova mezinárodní turnaj bude určitě dlouho vzpomínat.

(několikanásobná mistryně ČR ve vážném i bleskovém šachu, WGM Tereza Rodshtein)

Vedlejší turnaj B

Vedlejší turnaj pro menší děti, který skýtal počet 20 hráčů, se musel z důvodu vládních opatření konat v klubovně Šachové školy Bohumín, aby pořadatelé zamezili pohybu víc než 100 osob na jednom místě. Hrálo se také 9 kol stejný tempem jako hlavní turnaj A, i když v podání mladších a méně zkušených šachistů trvaly partie značně kratší dobu než vytrvalé boje šachistů z hlavního turnaje.  Rozhodčím v menším, ale útulnějším hracím sále (spíše klubovně) byl IA Sikora Jan, který má s prací s dětmi na šachových turnajích, táborech a trénincích bohaté zkušenosti.

(klubovna Šachové školy Bohumín v průběhu kola, na které se přišel podívat ředitel turnaje, Jiří Novák)

V tomto turnaji byla sice úroveň trochu někde jinde, ovšem i mladí šachisté sváděli velmi napínavé boje na šachovnicích. Tady se začal chleba lámat v 6. kole, ve kterém se utkali 4 čtyřbodoví hráči, z nichž se do vedení vydali Przybys Bruno z Polska a Jana Sikorová s 5 body. Ti se spolu utkali v následujícím 7. kole, ve kterém na první šachovnici s přehledem vyhrála Jana Sikorová z TŽ Třinec. Janča si vedení udržela i po zbytek turnaje. Turnaj úspěšně vyhrála se 7,5 body a náskokem celého bodu na stříbrného Przybyse Bruna.  Na bronzové příčce skončil Koždoň Marek z TŽ Třinec. Ostatní výše posazená umístění skončila také pod nadvládou mladíků z TŽ Třinec. Jde vidět, že v Třinci se rodí budoucí šachoví mistři.

Výsledky

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem sponzorům, neboť bez nich by se celá akce nemohla uskutečnit v takové kvalitě a takovém silném hráčském zastoupení! Děkujeme Městu Bohumín, Moravskoslezskému kraji, Městu Petřvald, K2, CONTSYSTEM a DAFO koření!

Zároveň přidávám jednu šachovou perličku z prvního kola, kde se na třetí šachovnici utkal mladý FM Niedbala Bartlomiej s Marianem Sadzikowskim. Po 7. tahu bílého (vizte obrázek níže), 7.d5. Černý se rozhodl zbrkle ustoupit s koněm na e5 a začaly se dít věci!

Přišlo silné 8.Jxe5 a po 8…Sxd1 bílý navázal 9.Sb5+. Ani pomocí 9…c6 nedokázal černý odvrátit všechny kombinace bílého a po pár tazích se vzdal. 1-0

Text: Aleš Pekárek