Osobnosti v šachu

Přinášíme Vám novou rubriku rozhovorů s šachovými osobnostmi. Cílem této rubriky bude Vám představit formou dotazníku/rozhovoru (ze začátku dokonce dvojrozhovory) osobnosti, které se podílejí na rozvoji šachu v regionech, rozvoji talentu u dětí a dalších. Prostě nejen reprezentace je náš šach, ale je to i mnoho dobrovolně pracujících osobností, bez kterých bychom náš sport neposouvali dále. Nebráníme se vůbec také Vaším tipům na tyto osobnosti (zasílejte na ladislav.zaruba@chess.cz).

Jako první přinášíme dvojrozhovor s otcem a synem Biolkovými (dotazy pokládaly děti na táboře v Domašově). Příjemné počtení vinšujeme. 🙂

 

Richard Biolek st.

  • Narozen 1970.
  • Mezinárodní mistr od roku 1993.
  • Trenér – pracoval u mládežnické reprezentace, 2002 – 2005 jako šéftrenér. Vedl reprezentaci žen.
  • Šachový publicista – vydal více než 30 publikací.
  • Mezinárodní rozhodčí, organizátor turnajů – mj. 21 ročníků Turnaje přátelství 1999 – 2019.

Jaké jsou vaše největší hráčské úspěchy?

Vyhrál jsem (nebo dělil 1. místo) v 18 mezinárodních turnajích (vážným tempem), 5x jsem hrál mistrovství republiky, nejvíc si asi cením 5. místa na velmistrovském turnaji v Ostravě 1993, který byl opravdu kvalitně obsazen. Zajímavých výsledků jsem dosáhl také ve zrychlených disciplínách, potěšilo mj. 4. místo v mistrovství ČR v bleskovém šachu 2003 za účasti celé naší špičky. Posledních cca 15 let hraji málo, soustředím se zejména na soutěže družstev. V extralize jsem odehrál 32 sezón, v roce 1998 jsme s A64 Grygov slavili titul. Možná ještě cennější bylo stříbro z roku 2011 v mimořádně těžké konkurenci. Zajímavostí bylo, že polovinu týmu tvořili moji svěřenci.

Jak se připravujete na partie?
Čím dál méně, podle mě je důležité, co se naučíte doma.

Kterého svého svěřence byste ohodnotil jako nejtalentovanějšího?
To je těžká otázka, výborně se mi spolupracovalo s Pavlem Šimáčkem, Karlem Malinovským, Richardem Biolkem ml., Jardou Burešem, Terezou a Karolínou Olšarovou a také Magdou Miturovou. Není náhoda, že všichni jmenovaní získali mezinárodní tituly.

Myslíte si, že za správného tréninku by byl Váš syn schopen dosáhnout úrovně GM?
Správná otázka – nemá daleko k titulu, musí chtít, když bude pilně trénovat, tak to na velmistra dotáhne.

Byl jste u mládežnické i ženské reprezentace – jak na tu dobu vzpomínáte?

U mládežnické reprezentace jsem pracoval v letech 1996 – 2005, v té době jsem se zúčastnil všech reprezentačních soustředění, na kterých jsem se potkával s Davidem Navarou, Viktorem Lázničkou a dalšími talenty jedné generace. Velice rád vzpomínám na mistrovství světa mládeže 1997 v Cannes, kde poprvé zazářil David Navara a získal bronzovou medaili. Už tehdy hrál výborně a mou trenérskou úlohu na této akci opravdu nepřeceňuji.
Ženy jsem v letech 2002 – 2007 vedl na třech olympiádách a třech mistrovstvích Evropy družstev. Vzhledem k tomu, že tehdy nebyly peníze na celoroční přípravu, byli jsme méně v kontaktu a musel jsem se spolehnout na jejich vzornou tréninkovou morálku. O to více nás dodnes hřejí dvě výborná umístění – 10. místa na olympiádách v Bledu 2002 a Turíně 2006.
Velice rád vzpomínám i na ME nevidomých v roce 2007, kde jsem dopomohl Jardovi Olšarovi k zisku titulu mistra Evropy.

Co Vás přivedlo na myšlenku pořádat tyto tábory?
Baví mě šachy i práce s dětmi a z toho vznikla myšlenka pořádat šachové tábory. V roce 1992 jsme uspořádali tábor pro „normální děti“, kde se šachy hrály pouze jednou za čtrnáct dní. Od roku 1996 pořádám šachové tábory pro děti, které jeví o šachy zájem.

Kolik šachových knih máte na svém kontě? A na kterou jste nejvíc pyšný?

První příručku jsme vydali již v roce 1997, u příležitosti reprezentačního tábora ve Středolesí. Celkem mám na kontě více než 30 publikací, s většinou z nich my pomáhali mí kolegové, především GM Marek Vokáč a můj syn. Vybrat jednu jako nejlepší je prakticky nemožné. Povedený je, myslím, Základní kurs koncovek, který se dokonce stal oficiálním učebním materiálem ŠSČR.

Podle čeho vybíráte téma své další knihy a čím byly inspirovány ty dosavadní?
Volím taková témata, která mě zaujmou, kterými se zaobírám a které by mohly být zajímavé i pro mé čtenáře.

S kolika mistry světa jste se setkal a které z těchto setkání bylo to nejlepší?
Viděl jsem dvakrát Kasparova, on mě samozřejmě nevnímal. Ačkoliv uznávám jeho vynikající šachové výsledky, dojem na mě neudělal. Pak jsem se dvakrát viděl se Spasským – ten právě naopak, byl ochotný se s lidmi bavit, s každým prohodil slovo.

Které zahájení máte nejraději?
Hodně hraji Rétiho, asi to je moje nejoblíbenější zahájení.

Jakou šachovou figurku máte nejraději?
Asi žádnou oblíbenou figurku nemám, ale oproti jiným mi nevadí hrát černými.

Jste rád, že se celý život věnujete šachům?
Ano, velice. Šachy mě naplňují a velmi mě baví. A těší mě, když mohu malé šachisty trénovat a zdokonalovat je, aby měli stejný pocit z šachu jako já.

 

 Richard Biolek ml.

  • Narozen 1990.
  • Mezinárodní mistr od roku 2018, na MČR jednotlivců získal v roce 2014 stříbro a 2018 bronz, 3x reprezentoval ČR v Mitropa Cupu.
  • Trenér – práci s mládeží se věnuje od svých 19 let.
  • Šachový publicista – podílel se na více než 10 publikacích.

Tvým otcem je známý mezinárodní mistr a trenér. Po šachové stránce je určitě výhoda vyrůstat v takových domácích podmínkách a po boku s tak erudovaným šachistou, že?

Tak již od mala jsem žil v šachovém světě. Samozřejmě mě soustavně trénoval a taky byl do jisté míry dráb, což není věc, kterou bych ocenil v daný moment, ale zpětně jsem za to rád. On má samozřejmě velký přehled, zejména ty historické znalosti jsou obrovské.

Byl pro tebe otec šachovým vzorem, když jsi se šachy začínal?
Ze začátku jsem žádné vzory neměl, později Širova a Morozeviče.

Jaký vyznáváš styl v šachu?
Částečně univerzální, ale převážně časovkářský.

Jaké partie si ceníš nejvíc?
Patrně králka s Jepišinem a pak partie s Davidem Navarou ve Fischerkách, obě tuším z roku 2014.

Jaké jsi dosáhl největší úspěchy?
Stříbrná a bronzová medaile na přeboru mužů.

Proč ses rozhodl, že začneš učit? Co tě motivovalo?
Šachy jsem se rozhodl trénovat kvůli tomu, že mne baví studium šachů a předávání nabytých znalostí dále. Nejsem silný praktik a obecně spíše inklinuji k trénování než hraní, ale to se ještě může změnit.

Jsi pyšný na své šachové svěřence?
Poslední dobou nebo obecně? Obecně – víceméně ano, někdo se snaží více, někdo méně, ale zatím jsem žádnou spolupráci se svěřencem neukončil, takže to funguje jakžtakž, jak by mělo, každý má dobrá i špatná období.

Byl jsi vzorným studentem základní školy? Jakou jsi měl docházku?
Nepropadl jsem – a docházka? Individuální plán – docházel jsem domů dobře.

Děláš kromě šachu i nějaký jiný sport?
Velmi, velmi nepravidelně badminton a během léta ringo.

Kdy ses rozhodl, že se budeš šachem živit?
Ještě jsem se nerozhodl, jsem teprve v rozhodovací fázi.

Kterou knihu, již jsi četl, shledáváš nejvíce zábavnou a jakou bys doporučil?
Asi Snídani šampionů, jelikož Stopařova průvodce a Růže pro Algernon už všichni četli.