Pardubický Czech Open očima české mládeže, norma IM pro Ondřeje Švandu!
Ondřej Švanda
Od 21.7 do 29.7 se konal v Pardubicích již tradiční Czech Open, který patří k jednomu z těch největších turnajů na celém světě, pro mě to byl tuším osmý ročník, kterého jsem se zúčastnil.
Na turnaj jsem odjížděl po dvou nepříliš vydařených turnajích, takže jsem žádné přehnané ambice neměl, to se změnilo potom co se mi povedlo vyhrát první dvě partie se slabšími a dostal do třetího kola druhého nasazeného a chtěl jsem zahrát co nejlépe, to se mi nakonec černými povedlo a dokonce jsem vyhrál. Tuto partii jsem pro vás okomentoval.
Do čtvrtého kola jsem dostal dalšího velmistra s ratingem 2537 a měl jsem bílé, takže jsem si věřil, ale nakonec jsme hráli Italskou a trošku jsem se tam ztratil, naštěstí se mi povedlo zremizovat dámovku s pěšcem méně. V pátém kole jsem hrál s mladým Němcem 2450 a po jeho velmi optimistickém přístupu v zahájení jsem se nakonec dostal do velmi dobré pozice, nakonec vyhrané, ale ve 40. tahu jsem přehlédl jednoduchou taktiku a soupeř mi vyměnil věže a pozice byla najednou tupá remíza.
V 6. kole jsem dostal dalšího němce (Noe Christopher 2522) a povedla se mi příprava a dostal jsem se do naprosto vyhrané pozice, ale pod tlakem a strachem z výsledku jsem nabídl remízu v pozici +4 dle počítače a upřímně mě to straší ve spánku dodnes. Poté jsem hrál s dalším mladým skoro velmistrem a tam jsem po zahájení bojoval bílými o remis, kterou to nakonec skončilo bez větších potíží.
Kritická byla 8. partie s mladým Izraelským velmistrem Zananem na kterého jsem zkusil netradiční sicilku a úplně to nevyšlo, šance na remízu jsem měl, ale v podstatě jsem trpěl celou partii a nakonec prohrál. V posledním kole mi stačila na IM normu pouze s remíza s hráčem 2200, který se mnou ale potřeboval vyhrát aby tuto normu měl taky. Byl jsem v té partii vyhraný víckrát než se dá na všech prstech spočítat, ale nakonec jsem si došel pro tu svoji remízu i s normou mezinárodního mistra.
Nakonec bych to zhodnotil tak, že jsem za svůj výkon spokojený, ale kdybych nemyslel na normu nebo výsledek, tak jsem možná hrál lepší šachy poslední 3 kola, což je cíl každého šachisty.
Chtěl bych poděkovat organizátorům tohoto turnaje, že už tak dlouho organizují tak skvělý turnaj, příští rok přijedu zas. Zároveň bych chtěl poděkovat Šachovému svazu za podporu na turnaji.
Švanda Ondřej
Anna Marie Koubová
Ve dnech 13.-30.7. se konal již 34. ročník šachového festivalu Czech Open. Poprvé jsem byla v Pardubicích po celou dobu jeho konání a zúčastnila jsem se tří turnajů, z nichž nejvýznamnější byl hlavní velmistrovský open A.
Musím vyzdvihnout jako vždy profesionální organizaci celého festivalu, kterou jsem tentokrát mohla pozorovat i z vnitřku jakožto částečný brigádník. A musím uznat, že obyčejného hráče by vůbec nenapadlo, co všechno a jak přesně se musí zařídit, aby takové množství větších či menších turnajů hladce proběhlo.
Šachově jsem letošní Pardubice zahájila slibně, čtyřmi body ze šesti na MČR čtyřčlenných družstev. Více než solidní byla i první polovina hlavního turnaje, kde se mi v prvním kole povedlo porazit našeho mladého talenta Bayarjavkhlana Delgerdalaie.
Po zajímavém průběhu zahrál černý hrubou chybu Vb8, za kterou byl potrestán tahem Jxd4.
Až do pátého kola pokračovaly mé výsledky jako na houpačce, střídala jsem výhry s prohrami, ale hrála jsem poměrně dobře, takže jsem byla spokojená i tak. V šestém kole však přišel dramatický pokles energie, zřejmě kvůli nedobré fyzičce, a nebyla jsem vůbec schopná se soustředit, tudíž závěr turnaje byl tak trochu utrpením a čekáním na milosrdný konec, kde jsem dokázala urvat už jen polovinu bodu v poslední partii.
Celkově ale stále hodnotím svůj výsledek kladně, připsala jsem elo, nabrala pár zkušeností a dle mého jsem i prokázala, že jsem se za poslední čtvrtrok zlepšila. Na závěr bych také chtěla poděkovat ŠSČR za podporu, bez níž bych se turnaje nejspíše nezúčastnila.
Jakub Vojta
Hlavní turnaj šachového festivalu v Pardubicích se letos konal od 21. do 29. července v prostorech Ideonu. Na turnaj jsem přijel jako 78. nasazený a mé cíle byly jasné – pokusit se o IM normu a hrát pěkné šachy. Tento cíl se mi dlouho dařilo držet a ještě k osmému kolu jsem šel s poměrně slušnou šancí na IM normu. Se svou hrou jsem byl spokojen, jelikož jsem udržel hned 3 hráče s ratingem 2400 – 2500. 5,5 bodů z devíti partií mi stačilo na 47. příčku, výkon 2315 a připsal jsem si 6,3 do ratingu.
Na turnaj jsem jel s Lukášem Vlasákem, Jakubem Kůsou, Honzou Součkem a Romanem Popovem. Ráno jsme chodili hrát fotbal proti Frýdku do blízkého parku. Večer jsme společně hráli deskové hry nebo jsme se koukali na film. Byl to parádní týden po šachové i nešachové stránce. Děkuji moc svazu za podporu, díky čemuž jsem měl možnost hrát takto silný turnaj.
Jakub Vojta
Jakub Stinka
V období od 21. do 29. července jsem se zúčastnil prestižního velmistrovského turnaje v Pardubicích, který se konal jako součást 34. ročníku. Na tomto úžasném turnaji se sešlo celkem 292 hráčů z 41 zemí. Stejně jako v minulých letech jsem byl nadmíru spokojen s dobře klimatizovanými hracími prostory a fantastickým občerstvením v pártystanu.
Na úvod turnaje jsem však musel čelit určitým problémům. Dopravní komplikace mě donutily strávit nekonečných 6 hodin na vlaku, a poté jsem ještě spěchal s kufry na partii. Důsledkem byla moje úplná vyčerpanost, což mi znemožnilo se plně soustředit na partii, a tak jsem musel spokojit pouze s remízou.
V druhém kole jsem si zahrál proti Lee Kyungseokovi. Bohužel zahájení jsem nezahrál moc ambiciózně a soupeř se později už nespletl, takže jsem se musel spokojit s remízou.
Následující kolo bylo však úspěšné, když jsem se střetl s O’cuilleanainem Oisine. U partie jsem se dost zapotil, protože byla dost ostrá, ale nakonec jsem zvítězil.
Další partie jsem odehrál s Husárikem Brankem, který je znám jako velký útočník. Naštěstí se mi podařilo vyměnit dámy a partii jsem nakonec vyhrál.
V pátém kole jsem se utkal s mladým polským talentem, Warcholem Kamilem. Partie byla vyrovnaná po celou dobu, ale v závěrečné fázi měl soupeř časovou tíseň, což mi umožnilo dosáhnout vítězství.
Následně jsem narazil na IM Pantzara Miltona. Na začátku jsem si vybudoval skvělou pozici, ale poté jsem mu dovolil obětovat kvalitu a získal dobré šance na nějakou hru.A později v koncovce jsem se v jednu chvíli špatně rozhodl a partii ještě prohrál.
V sedmém kole jsem hrál s IM Vykoukem Janem, kde jsem zvolil čtyři pěšce proti královské indické, což soupeře docela překvapilo, ale reagoval správně. Partie byla dlouhou dobu vyrovnaná, ale velice komplexní a ke konci jsem udělal několik chyb a nakonec jsem prohrál
Další partie s Rokošem Filipem byla velmi ostrá, když jsme hráli sicilskou obranu. Zvládl jsem odvrátit jeho útok a získal jsem lepší koncovku, kterou se mi podařilo proměnit ve vítězství.
V závěrečný souboj proti Gauravu Rajeshovi se mi podařila příprava a získal jsem výhodu, ale bohužel později jsem přehlédl jednu možnost soupeře a pozice se rychle vyrovnala a partie skončila remízou.
S výsledkem turnaje jsem nemohl být zcela spokojený, ale jednoznačně jsem získal cenné poznatky, které mi pomohou v dalším zlepšování mé hry. Rád bych tímto poděkoval svému trenérovi za přípravu a šachovému svazu za podporu, která mi umožnila účast na takovémto skvělém turnaji.
Anna Voříšková
Ve dnech 21. – 29.7. jsem se zúčastnila hlavního turnaje A na letním šachovém festivalu Czech Open. Turnaj hraji již poněkolikáté a organizátoři ho mají vždy perfektně připravený. Do turnaje jsem vstupovala s ratingem 1960 jako 266. nasazená.
Po výhře v prvním kole jsem celý turnaj hrála už jen se silnějšími soupeři, díky čemuž jsem měla možnost si zahrát se silnými hráči a nasbírat mnoho zkušeností. Celkově turnaj hodnotím velmi pozitivně. S průměrem soupeřů 2200 jsem uhrála 4 body a připsala 87 bodů do ratingu.
Nejvíce se mi asi povedla partie ze 6. kola proti Janu Seidlovi, proto jsem ji také vybrala jako ukázku:
Chtěla bych poděkovat mému trenérovi, FM Luboši Roškovi, za pomoc, analýzy a přípravy během turnaje. Také děkuji ŠSČR za poskytnutou podporu.
Horková Tereza
Tento rok jsem se opět vydala na turnaj do Pardubic na Open Pardubice, tentokrát do kategorie C. Musím říci, že Pardubice jsou krásné město jak na šachové turnaje, tak na různé procházky po mnoha uličkách tohoto města. Organizace Openu se mi líbila a žádné problémy nenastaly. Ubytovaní jsme byli my a mnoho dalších hráčů na kolejích, které byly zhruba 30 minut pěšky od hracího sálu, recepční ochotné, takže super.
Nasazená jsem byla 7 celkově ze 236 hráčů .A jak už to je zvykem, příjelo mnoho hráčů z různých zemí, ale na mě stejně padli skoro samí Češi….
Moje konečné umístění, což bylo 7 místo, mě trošku mrzelo, z důvodu poslední partie. Kdybych vyhrála, byla bych nejspíše druhá, ale myslím, že ani tak to není až tak špatný výsledek. ??
1.kolo Jandečka Jaroslav – Už v zahájení jsem udělala pár menších nepřesností, soupeř ovšem taky. Partie stála po celou dobu vyrovnaně a v remízové věžové koncovce, jsme se tak shodli na remíze
2.kolo Levchenko Alisa – Remíza s předešlým soupeřem mě shodila dolů a to mě nakoplo k větší snaze. Partie byla dlouho vyrovnaná, ale později soupeřka udělala chybu a ztratila figurku.
3.kolo Park Juhyuk – Zahrál na mě stejné zahájení jako soupeř v prvním kole, ale díky rozborům s mým trenérem jsem se poučila a nepřesnosti už nezahrála. V partii jsem po celou dobu stála líp, soupeř chtěl útočit, ale ztratil pěšce a po pár tazích jsem mu chytila dámu.
4.kolo Pásek Josef – Soupeř špatně zpočítal variantu a ztratil pěšce, partii jsem dotáhla a vyhrála.
5.kolo Levinský Ladislav – Hrál pasivně čehož jsem využila a po vyměnění bílopolného střelce za mého koně se soupeř vzdal, protože by dostal mat nebo ztratil figuru.
(1. e4 b6 2. d4 Bb7 3. Bd3 e6 4. Be3 Be7 5. Nd2 d6 6. Ne2 c5 7. c3 Nd7 8. O-
O Bg5 9. f4 Bh6 10. Ng3 g6 11. Rc1 f5 12. Qe2 Qh4 13. Nc4 Qe7 14. e5 dxe5
15. dxe5 O-O-O 16. Nd6+ Kb8 17. Nxb7 Kxb7 18. Ba6+ Kc7 19. Qf3 Rb8 20. Bb5)
6.kolo Seidl Václav – Po hodně výměnách jsme se dostali do lepší pozice, kde jsem měla pěšce více, bohužel jsem kvůli času nehrála přesně a tak jsme dali remízu.
7.kolo Kvapil Paul – Soupeře jsem zatlačila a získala pěšce, potom jsem se dostala do vyhrané královské koncovky.
8.kolo – Škňouřil Jakub – Trochu jsem zamotala přípravu a dostala jsem se do koncovky s izolákem, takže jsem stála hůř, ale soupeř pozici vyhodnotil za remízu a tak jsme ji dali.
9.kolo – Richter Rudolf – V tomhle kole šlo o to jestli budu druhá nebo třeba patnáctá, snažila jsem se od začátku do konce na maximum, ale supeř viděl všechny mé hrozby. Dostali jsme se do remízové koncovky s koni a střelci, kterou už nemohla ani jedna strana vyhrát, dali jsme remízu.
Po 9 kolech jsem zíkala 7 bodů , nasazena jsem byla jako 7 a taky skončila jako 7 takže jsem se neposunula ani nahoru ani dolů, celkově jsem si připsala pouhý 1 elo bod. Vím, že jsem jednotlivé partie mohla zahrát lípe, ale to už nezměním. Jediné co můžu je, se poučit z mých chyb ??. Celkově jsem z výsledkem celkem spokojena, jen mě mrzí poslední kolo. Příští rok bych si to chtěla jít zkusit do kategorie B.
Na závěr bych chtěla poděkovat šachovému svazu České republiky za finanční podporu, kterou mi poskytli na tento tunaj, a také mému trenérovi Standovi Jasnému za přípravy na partie a následné rozbory partií.
Horková Tereza
Zuzana Stará
Ve dnech 22. – 29.7. jsem se zúčastnila turnaje CZECH OPEN v Pardubicích. Turnaj se hrál v Ideonu vedle bazénu, kam se chodíme odreagovat před partií. Turnaj se mi na počet bodů moc nepovedl. Myslím si, že jsem to mohla zahrát líp. Ale pozitivní je, že jsem si zahrála hezké partie a zvýšila jsem si i FIDE ELO.
Barloloměj Buchta
Letos jsem na turnaji v Pardubicích, který začal v sobotu 22.7 byl už potřetí. Bydlel jsem opět na univerzitních kolejích, které byli asi 30
minut chůze od hracího sálu v Ideonu. Byl jsem 32 nasazený. Teď bych rád napsal něco málo o mojich partiích:
1.kolo Wagner – Buchta. Rozehráli jsme anglicky útok v sicilské, ve kterém soupeřka nebyla schopna dostatečně rozjet útok na královském křídle, takže jsem toho využil a přehrál ji v centru. Pak si nevšimla kombinace a ztratila věž.
2.kolo Buchta – Zayed. Hráli jsme jednu z hlavních variant španělské, ve ktere jsem se cítil komfortně. Ve střední hře jsem obětoval pěšce za aktivni figury a útok, ktery jsem však nebyl schopen proměnit v mat, takže jsem musel příjmout remízu v koncovce nestejno-barevných střelců s pěšcem víc.
3.kolo Strassburg – Buchta. Hrál se Londyn a už od začátku jsem cítil že stojím špatně. Soupeř mě postupně přehřál a zakončil partii krásnou kombinací. Takže první prohra turnaje.
4.kolo Buchta – Brunner. Tato partie měla pouze 18 tahu. Soupeř hrál skandinávskou, kterou moc neuměl a měl pasivní figury. Toho jsem využil a pohrozil jsem mu nepokrytelný mat, takže jsem vyhral.
5.kolo Goldenbaum – Buchta. Už po druhe se hrál Londýn, ale tentokrat byla pozice vyrovnaná. Prošli jsme velmi divokou střední hrou a oba dva jsme se dostali do časové tísně, ve které soupeř chyboval a ztratil figuru – Další výhra
6.kolo Buchta – Ulčák. Soupeře jsem překvapil v zahájení, takže jsem stál dobře. Udělal jsem však pár slabších tahů, takže se pozice vyrovnala, já jsem zpanikařil a nechal jsem si chytit dámu. Druhá prohra v turnaji.
7.kolo Mydlář – Buchta. Po zahájení jsem stál lépe, ale střední hru jsem nezvládl úplně nejlépe a soupeř se dostal do příjemné pozice s útokem. Já jsem kvůli toho ztratil hodně času a soupeř s přehledem partii vyhrál.
8.kolo Buchta – Mrázek. V této partii už jsem si moc nevěřil po dvou prohrách a taky tak partie vypadala. Zahájení se mi nepovedlo a měl jsem pasivní figury. Soupeř toho využil a rozjel na mě masivní útok. Abych nedostal mat musel jsem ztratit figuru, takže třetí prohra v řadě.
9.kolo Fadeev – Buchta
Celkem jsem tedy měl 4,5 bodů, takže turnaj hodnotím jako velmi nepovedený, ale odnesl jsem si plno cenných zkušeností.
*Chtěl bych poděkovat Standovi Jasnému za přípravy a rozbory partií a taktéž šachovému svazu České republiky za finanční podporu.*
Bartoloměj Buchta
Viktorie Buchtová
22.-29.7.2023 jsem se zúčastnila turnaje Czech Open v Pardubicích. Hrála jsem v turnaji B. Obzvlášť mě mrzela prohra ve 2. partii, protože jsem nic nepředvedla a soupeř mně jednoduše přehrál. S ostatními partiemi jsem spokojená.
1.kolo
Buchtová Viktorie (1598) – Strahl Christian (1867) 1-0
V první partii soupeř zahrál Caro-Kann variantu s Jd7. Zahájení proběhlo bez problémů. Potom černý rozjel pěšce na dámském křídle, kde jsem však měla pěšcovou převahu já. A tak jsem na druhém křídle začala útok. Při obraně soupeř ztratil jezdce a partii vzdal.
2. kolo
Thieu Nguyen Gia Bao (1817) – Buchtová Viktorie (1598) 1-0
V této partii jsem zanedbala krále, který zůstal v centru. Soupeř toho využil a vyvinul si s tempem všechny figury a následně mě přehrál.
3.kolo
Buchtová Viktorie (1598) – Pokorný Jiří (1890) ½
Zahájení proběhlo v pohodě a dostali jsme se do koncovky věž a střelec, proti věži a jezdci. Já jsem měla pěšcovou převahu na dámském, soupeř na královském křídle. Moje věž byla aktivnější, ale nakonec jsem koncovku nedokázala vyhrát.
4. kolo
Küehn Viktoria (1877) – Buchtová Viktorie (1598) 1/2
Tuto partii jsem rozebrala níže.
5. kolo
Buchtová Viktorie (1598)- Petrun Milan (1858) 1-0
V zahájení jsme měli opačné rošády a při útoku jsem vyvinula větší tlak. Přešli jsme do koncovky, kdy jsem měla o 2 pěšce víc a postupem času jsem soupeře přehrála.
6. kolo
Gehle Joshua (1788)– Buchtová Viktorie (1598) 0-1
Po zahájení jsme měli oba malé rošády a soupeř vyjel pešci před králem do útoku. Já jsem rozjela pěšce na druhém křídle. Soupeř při útoku obětoval figuru, ale já jsem ho odrazila a chytila dámu.
7. kolo
Buchtová Viktorie (1598)– Schulz Jannis (1810) 0-1
Hrál se Caro-Kann s Jf6. Po dlouhé střední hře jsme přešli do koncovky, ve které jsem měla věž a střelce proti dámě s tím, že jsme měli každý 4 pěšce proti jednomu. V této koncovce jsem dlouho držela remízu, ale postupně mě soupeř přehrál.
8. kolo
Sklenář Tomáš (1822)– Buchtová Viktorie (1598) 0-1
V této partii se hrála dámská indická. Soupeř zahájil útok, ve kterém však brzy ztratil kvalitu. Poté při útoku obětoval koně. Útok jsem zdárně ubránila a měla jsem o věž víc.
9. kolo
Buchtová Viktorie (1598) – Šigut Ondřej (1809) ½
Hrála se francouzská a při zajímavém útoku jsem získala převahu, kterou jsem ztratila po výměně těžkých figur. Koncovka byla možná o něco horší za mě a tak jsem nabídla remízu.
Na závěr bych chtěla poděkovat Šachovému svazu za podporu, kterou mi na tento turnaj poskytl.
Viktorie Buchtová
Ondřej Boff
Ve dnech 22.-30.7.2023 jsem se zúčastnil festivalu Czech Open Pardubice. Tentokrát jsem hrál Open B, zatímco loni jsem hrál Open C. Turnaje se zúčastnilo 277 hráčů prakticky z celého světa. V prvních 4 kolech jsem střídavě hrál s výrazně lepšími nebo výrazně horšími soupeři. Tomu odpovídaly i výsledky. V prvním kole jsem prohrál se Stephanem Schoenbeckem (ELO 1940), ve druhém porazil Lilu Rzadkowskou (ELO 1296), ve třetím prohrál se Stefanem Gruessingem (ELO 1922) a ve čtvrtém porazil Essu Khamise Saqara z UAE (ELO 1277). Tedy všechny partie skončily podle ELO předpokladů. V pátém kole jsem narazil na Michala Černého s ELO 1901, kterého jsem dokázal porazit. Partie byla dlouho vyrovnaná, ale v soupeřově časové tísni se mi podařilo připravit matový útok a současně napadnout věž. V této chvíli se soupeř vzdal. Tuto partii jsem si vybral pro komentář.
Následovaly 3 remízy s ELOvě lepšími soupeři (Ospina Ocampo – 1809, Tomáš Sklenář – 1822, Vladimir Chubar – 1776). V posledním kole jsem porazil Alexandra Kratze (ELO 1759). Partie byla vyrovnaná, ale po výměně všech figur se mi v pěšcové koncovce podařilo prosadit pěšce a soupeř se vzdal.
S výsledkem jsem spokojený, uhrál jsem 5,5 bodu a odehrál mnoho kvalitních partií a oproti nasazení jsem se polepšil o 93 míst. Turnaj z mého pohledu proběhl organizačně bez problému. Zároveň chci také poděkovat ŠSČR za podporu.
David Vydra
Turnaj Czech Open 2023 v Pardubicích probíhal od 22. do 30. 7. 2023. Byl to můj zatím největší turnaj, s nejvíce hráči, z nejvíce zemí. Hrál jsem turnaj C – Gasco Open. Mým cílem bylo získat nové zkušenosti a přál jsem si uhrát aspoň 4,5 bodů. Na turnaji se mi líbilo a byl jsem spokojený i s celkovým výsledkem – získal jsem 5 bodů (4 výhry, 2 remízy, 3 prohry). Hrací sály byly prostorné, turnaj C se sice hrál na třech místech v budově, ale vše bylo přehledně popsané a na místě se dobře orientovalo.
První kolo jsem hrál u stolu se soukromou klimatizací – větrák hned u mé židle – to se mi líbilo. Protihráč byl dospělák, tatínek jiného českého hráče. Dařilo se mi dobře, ale udělal jsem chybu, protihráči se podařilo získat zpět kvalitu a pozice byla na remízu.
Ve druhém kole jsem hrál ve spodním hracím sále. Protihráč byl usměvavý a kamarádský. Nejdříve jsem měl o pěšce méně, ale pak jsem 2 pěšce získal a nakonec jsem vyhrál.
Třetí kolo bylo celou dobu vyrovnané, potom jsem udělal chybu, a tak jsem nakonec prohrál.
Ve čtvrtém kole se mi ve 32. tahu podařilo udělat si druhou dámu a nakonec jsem vyhrál.
Páté kolo jsem hrál poprvé s hráčem z Německa. Hra se mi příliš nepodařila a skončila pro mě bez bodu.
V 6. kole jsem se potkal s dalším hráčem z Německa, který byl o více než 70 let starší než já. Hrál dobře a nakonec jsem prohrál.
V 7. kole jsem se během turnaje poprvé potkal s hráčem podobně starým jako jsem já – byl to hráč z Koreje. Partie skončila bodem pro mě.
V osmém kole jsem hráči z Německa s elem 1569 nabídl ve 36. tahu remízu. Soupeř ji po chvíli přemýšlení přijal.
Deváté kolo jsem vyhrál útokem na dámském křídle. Z této partie jsem měl velkou radost a přikládám její průběh. Hrál jsem s hráčkou s elem 1529.
Kromě turnaje se mi v Pardubicích líbilo například Pernštýnské náměstí a zámek, kde mě při prohlídce zbrojnice bavilo střílet laserovou puškou na dřevěné figuríny. Ochutnali jsme několik dobrých zmrzlin v místních zmrzlinářstvích, ale musím přiznat, že perníky pečeme doma lepší 😄.
Chtěl bych poděkovat několika lidem, bez kterých bych tento článek nemohl napsat. Díky mému kamarádovi Olíkovi Srbovi, že se mnou v první třídě ve školní družině začal šachy hrát. Děkuji mému trenérovi Mirkovi Kozlovi z ŠK Šenov za to, co všechno mě v šachách naučil a jak mě vede dál a že mě přivedl k hraní závodně na turnajích. Díky dalším šachistům, kteří se mnou hrají, učí mě nebo se mnou rozebírají odehrané partie. Děkuji Šachovému svazu ČR za podporu – vůbec jsem nečekal, že si mě na turnajích mezi dospělými někdo všímá, a měl jsem z toho radost. Šachy mám moc rád a baví mě a těším se, co mě v této oblasti ještě čeká.
Amálka Martikánová
Šachový turnaj Open Pardubice byl můj pátý šachový turnaj v tomto roce. Jela jsem tam s týmem Beskydské šachové školy pod vedením našich trenérů Jakuba Rabatina a Stanislava Jasného. Turnaj se hrál v kongresovém centru Ideon. První kolo turnaje C, který jsem hrála, začalo v sobotu 22.7.2023 v 15:00 hodin. Mým soupeřem byl 12. nasazený německý hráč. Hrála jsem královský gambit, což je mé oblíbené zahájení. Soupeř byl zkušenější, proto jsem partii po dvou hodinách prohrála. Druhý den mě čekal méně zkušený hráč z Polska, který se poté, co ztratil druhou figuru, raději vzdal. Ve třetím kole jsem se po třech hodinách dostala do časové tísně, začala dělat chyby, a proto jsem partii prohrála. Čtvrté kolo jsem hrála s chlapcem z velmi početného týmu Korea play well. Myslím si, že partie byla zajímavá, proto bych ji ráda blíže rozebrala.
V pátém kole se mi podařilo vyhranou partii prohrát. Umožnila jsem soupeři nepříjemný útok, který jsem nedokázala v časovém limitu vyřešit, a prohrála tak na čas. Přesto trenér při analýze partii pochválil. V šestém kole jsem měla nad thajským soupeřem od začátku převahu, neboť udělal chybu hned v zahájení. Toho jsem využila a partii dovedla do úspěšného konce. Sedmé kolo jsem prohrála díky chybě, kterou jsem udělala ve střední hře. Osmé kolo pak bylo jako na houpačce, chvíli byla partie vyhraná, chvíli prohraná, nakonec
jsem díky proměně pěšce v dámu partii vyhrála. V devátém kole jsem hrála s hráčem z Třince, se kterým se potkávám na většině turnajů. Partie byla dlouhou dobu vyrovnaná, po třech hodinách jsem však chybným tahem věže umožnila soupeři dát mat.
Kromě šachů jsem si v Pardubicích užívala báječného aquacentra, navštívili jsme zámek i Kunětickou horu. Turnaj patřil k těm nejlepším, co jsem kdy hrála, a proto bych se ho ráda zúčastnila i příští rok. Děkuji šachovému svazu za podporu.
Amálka Martikánová, 9 let
Marek Janouš
Ve dnech 21.7. – 29.7. jsem hrál v Pardubicích Czech open A. Turnaj se hrál na 9 kol (každý den od 15:00), tempem 1,5h/40 +30 min + 30s/tah. Celý open se hrál v Ideonu, kde byl dobře vybavený sál a pro hraní šachu byla výborně klimatizovaná místnost. Na turnaj jsem se dlouho těšil a věřil jsem, že nasbírám další cenné zkušenosti.
V turnaji A bylo celkem 292 hráčů, byl jsem 133. nasazený. Měl jsem cíle být lepší než nasazený, získat nějaké Elo, a zahrát si s cizinci. Ale po prvních dvou kolech jsem musel začít své plány měnit, protože se mi vůbec nedařilo a udělal jsem 0/2. Potřeboval jsem se rychle uklidnit a začít hrát dobře, abych turnaj ještě nějak zachránil, a myslím si, že po docela dobrém konci jsem turnaj alespoň trochu zachránil. Sice turnaj nedopadl podle mých představ, alespoň budu mít motivaci na příští rok dopadnout určitě lépe. Jsem rád, že jsem si mohl tento skvělý turnaj zahrát, který mi dokázal, na čem musím zapracovat, abych se zlepšoval.
Závěrem bych chtěl poděkovat FM Michalu Novotnému za přípravy na partie a ŠSČR za dotaci a podporu, které si vážím.
Marek Janouš