Páté kolo Olympiády podle předpokladů

Pojďme se na úvod vážně nevážně podívat na rozdílné strategie našich družstev! Dámy nasedly na švýcarskou papírovou houpačku: S papírově silnějšími spolehlivě prohrávaly, když ukořistily nějakou tu půlku a obdiv publika za fair play chování, se slabšími spolehlivě bodovaly, i když občas něco přehlédly. Jak se výkyvy houpačky zpomalují, nastoupily sice opět proti papírově silnějším, ale už hratelným soupeřkám ze Srbska. Volno dostala Tereza: jako jediná odehrála první čtyři kola a zasloužila si odpočinout i po včerejším kolapsu. Pánové dali přednost švýcarskému gambitu. Začátkem turnaje pár bodů obětovali, aby zaútočili ze zadních pozic, pošetřili tak síly a třeba i vylepšili skóre. Pro Maroko jsme první evropský soupeř na turnaji a jak pravil náš kapitán: “Jdeme na ně, ale se vším respektem.” Volno dostal v rámci rovnoprávnosti Štěpán (všichni ostatní je už také měli).

Naši rychle získali všude lepší čas, Jenda Vykouk svého soupeře kuriózně zaskočil už svým třetím, naprosto běžným tahem (1.e4 c5 2.Jf3 d6 3.Sb5+ Jd7). Připomněl mi tím hlášku Edy Meduny „tak jsem soupeře zase překvapil svojí Slovanskou“. Postupně se k času přidávaly i pozice. První bod zapsal Honza Krejčí.

 

Krejci Jan – Moayad Anas (15…b4)

 

V pozici na diagramu zahrál 16.e5! a jeho o nějakých 550 elobodů slabší soupeř si pěšce po skoro 25 minutách sebral, aby zjistil, že po 17.a6 s hrozbou a7 a případně a8 už věž nelze zachránit. Honza ještě pár tahů dělal (hezké) fóry a dovyvinul si „zadarmo“ figurky, než věž odebral a bod připsal. Jen chvilku po něm dohrál i Jenda, mající zhruba po dvacátém tahu dvojici střelců a hodinu navíc. Jeho cca. o 500 elobodů slabší soupeř srdnatě bojoval ještě v koncovce o lichém počtu střelců!

Zato na první desce se zase děly věci:

 

 

 

V 6. kole nás čekají šetřílkové z Dánska, jimž na stejný počet zápasových bodů stačilo o čtyři partiové méně. Jejich první dvě desky hrají v oslnivé formě a ještě neprohrály.

Plný bodový zisk mají po pěti kolech už jen domácí Maďaři a Indočína (tj. Indie, Čína a Vietnam). Indie se navíc pyšní oslnivým skóre 18, tedy přes 3,5 bodu na zápas! Maďaři si možná drbou hlavu, že si na celý turnaj rezervovali stůl číslo 2, protože jinak by s ní hráli na jedničce! Všechny novinky ale blednou před tím, že Magnus byl prohraný! Jeho o nějakých 250 elobodů slabší soupeř Mustafa Yilmaz asi znal Opočenského pravidlo, že nejlepší hra na remízu je jít soupeři po krku a v Dámském gambitu postupně zahrál f2-f4, g2-g4 i h2-h4. Magnusovi asi přišlo nedůstojné doprošovat se v jedné z možných variant remízy věčným šachem a vybral si místo toho tuto koncovku:

 

 

Kluci se už pár tahů dohadovali, kdo první vymění dámy a zlepší tím soupeřova krále (něco jako „kdo dočúrá dál“). Proto přišlo 28.Vd6. Kdyby si Yilmaz vzpomněl na další Opočenského pravidlo („táhni figurou, která stojí nejhůř a kterou můžeš zlepšit“), jistě by zahrál 28.Sc2 a na černého střelce je neveselý pohled.

I našim dámám se příprava relativně povedla. Naty Kaňáková soupeřku překvapila ve Svěšnikovi málo vídaným 13.Df3 a brzy flirtovala se ziskem opozdilého a tempa stojícího pěšce d6. Bohužel si nechala roztrhat pěšce na dámském křídle a v koncovce zaúřadoval zdánlivě chromý černý jezdec, jenž je pěkně vysbíral a otevřel cestu volnému b-pěšci soupeřky. Kristýna si v úplně jiné Sicilce také dala Df3 a – jak je ostatně jejím zvykem – pěkně to rozjela:

 

 

Julia se černými dostala přes anglickou do pozice, která připomíná varianty ve francouzské s 2.De2 (nemám je rád!). Ze dvou podobně nevábných možností (nechat bílého pěšce zvaného „špunt“ na e5, nebo jej vyměnit a vytvořit si tak slabého pěšce na e6) si vybrala tu druhou, živější a vskutku proti umně hrající soupeřce držela aktivními figurkami rovnováhu. Zaváhala, až když aktivita vyžadovala oslabení vlastního monarchy:

 

 

Přišlo 27…Dh5?! 28.Df3 (Karpov byl pověstný svými tahy dámou „o jedno šikmo dozadu“) Dg6? 29.h5 s dalším 30.Ve5, později b4 a bílá kraluje celé šachovnici. Do remízových vod by pravděpodobně doplulo jak 27…g5, tak 28…Dxf3 29.Vxf3 g5 30.hxg5 hxg5 31.b4 gxf4 32.Vxf4 Vxf4 33.gxf4 Vxf4 34.Vxe6 Vf7! Pokud bílá vyrazí na lup pěšců, černá se zahojí na d3.

Martina nasadila Pirce, soupeřka poněkud měkce na e5 vyměnila a a poněkud uměle vyvinula dámu přes b1 na a2.

 

 

Martina tuto taktickou slabinu bravurně využila svým 14…b7–b5! a převzala iniciativu, která vyvrcholila ziskem kvality – pravda, trochu zatoulané:

 

 

Martina, bohužel, nedokázala na odchyt této věže reagovat dostatečně razantně a musela se spokojit jen se ziskem půlky z pozice síly, pohříchu naší půlky jediné. Naše dámy každopádně prokázaly bojového ducha a rozhodně nepůsobily odevzdaně.

 

Martina Kořenová, zdroj: fide.com

 

Poté, co si muži užili Maroko, chystají se na sousední Alžírsko s kapitánem, na zapamatování jehož jméno doporučuji mnemotechnickou pomůcku a-e-i-o-u-y (Yahiaoui, sedm samohlásek na jednu souhlásku). Věřme, že budou vůči berberským kouzlům imunní, vylepší si skóre a pořádně se zhoupnou zase zpět. Lukáš Vlasák se na vás tentokrát těší od 15:30 v živém přenosu!

 

Pavel Čech

Stream na YouTube ŠSČR – 6. kolo, 16. 9. 2024 od 15:30, IM Lukáš Vlasák – zde

Užitečné odkazy: