Páté kolo Wijk aan Zee

CHALLENGERS

Vyzývatelé hráli páté kolo jako první, volný den je čekal ve čtvrtek. Ale bylo trochu znát, že někteří hráči si chtěli udělat „předvolný den“. Souboj mezi Warmerdamem a Mishrou přinesl průzračně vyrovnanou „bitvu“. Ze zahájení vznikla na šachovnici zcela vyrovnaná symetrická pozice, ve střední hře sice obě strany zkoušely jemně manévrovat, postupně se však skoro vše vyměnilo a remíza na sebe nenechala dlouho čekat. Ani Vaishali s Adhibanem divákům mnoho nenabídli. Bílý sice získal z Maroczyho struktury do koncovky mírné plus díky lepší pěšcové struktuře, černá pozice však byla dostatečně solidní.

Úplně nejjasnější remízou však skončil souboj mezi Dončenkem a Supim. Věžová koncovka na šachovnici vznikla už po dvaceti tazích (!) a záhy skončila opakováním tahů. O něco málo bojovnější duel sehráli l´Ami s Ivičem. Bílý dokázal ve střední hře získat pěšce, černý však měl dostatečnou kompenzaci v podobě aktivních figur. Pěšce tudíž získal zpátky a ještě na konci časovky se hráči ve zcela rovné pozici logicky shodli na dělbě bodu.

Dalšímu překvapení byla velmi blízká domácí Roebersová. Černými figurami stála se svým reprezentačním kolegou Beerdsenem jasně na výhru, bílému se Francouzská s rychlým přepadem g7-pěšce totálně nepovedla. V časové tísni však stačila jedna nepozornost a hodnocení pozice se rázem z jasné výhry otočilo na jasnou prohru… Zajímavou partii sehráli Tabatabaei s Yilmazem. Došlo v ní k boji dvojice jezdců na straně bílého proti dvojici střelců na straně černého. Bílý snad stál maličko nepříjemněji, ale nic hrozného. V časovce ovšem naprosto zbytečně zahrál d4-d5, což ihned znamenalo špatnou pozici, kterou nebylo možné zachránit.

Jergušovi se bohužel ve Wijku absolutně nedaří, po pěti kolech má na svém kontě jedinou půlku. Se Sindarovem prohrál černými zaslouženě. Příliš dlouho otálel s vývinem svého královského křídla, což byl problém i po výměně dam. Bílý to jednoduše využil ziskem jednoho a později i druhého pěšce. Čtyřvěžovou koncovku slovenský reprezentant udržet nedokázal.

Foto web Tata Steel Chess 2023, autor Jurriaan Hoefsmit

MASTERS

Hráči hlavního turnaje naopak byli odpočatí a vrhli se do pátého kola se vší silou. Erigaisi s Dingem se při stejných rošádách pustili… do útoku na krále! Nakonec na královském křídle zaujal větší sílu černý, bílý však měl dostatečnou protihru a partie skončila korektním opakováním tahů. Ovšem velmi pěkný, dynamický boj! Caruana a So se pustili do Skotské hry, konkrétně dynamické varianty s opačnými rošádami. Černý však docílil vynuceně výměny dam, po které koncovka brzy skončila opakováním tahů.

Duel mezi Praggnanandhou a Girim se dostal do čtyřvěžové koncovky už krátce po dvacátém tahu. Bílému se nakonec podařilo získat pěšce, černý však měl dostatečnou protihru v podobě volného d-pěšce, tudíž partie musela skončit remízou. Gukeš ve vyrovnané pozici proti Rapportovi nejprve odmítl opakování tahů, po dalších výměnách partie však přešla do věžové koncovky, ve které už opravdu nebylo o co hrát.

Stejně jako v turnaji vyzývatelů zbývající tři partie skončily rezultátem. Tentokrát největší bombou začneme hned na úvod: Carlsen podruhé v turnaji prohrál! Bílými figurami s Abdusattorovem v zahájení obětoval kvalitu za to, že černý nemohl rošovat nakrátko. Černý však v klidu schoval krále na dámské křídlo. Kompenzaci tudíž žádnou neměl, kromě dvojice střelců a pěšce, což však bylo trochu málo. Magnus však velmi zajímavě bojoval a snažil se svému soupeři předkládat jeden problém za druhým. Nodirbek nakonec kvalitu vrátil a přešel do dámské koncovky s pěšcem navíc. Z té vznikla posléze koncovka D+p proti D, bohužel pro mistra světa prohraná. Jeho soupeř se nespletl a zaknihoval parádní vítězství.

Další velice dynamický souboj předvedli Maghsoodloo s Van Foreestem. Bílý se ve střední hře dostal díky dvojici střelců k silnému tlaku v centru šachovnice, resp. na královském křídle. Černý pak zřejmě cíleně obětoval dámu za protihru na dámském křídle spojenou s volným a-pěšákem, to však bylo málo a bílý postupně uplatnil materiální převahu k výhře.

Výhry se v pátém kole dočkal také Aronjan. Bílými figurami s Keymerem docílil ve Španělské typické malé výhody díky pěšci na d5, a tudíž prostorové převaze. Posléze otevřel královské křídlo postupem f2-f4 a černý raději obětoval pěšce za výměnu dam a přechod do koncovky. Díky dvojici střelců měl velmi dobré šance na remízu a bílý by partii skutečně nejspíš nevyhrál. Černý se však po dlouhém boji dopustil chyby, která bílému umožnila průlom h4-h5, jenž rychle vedl do vyhrané pozice.

Užitečné odkazy:

Celá akce je přenášena online.

Pro více informací doporučujeme navštívit přehledný web organizátora.

Články: