Praha rozehraje velkou šachovou partii

Za dva týdny odstartuje šestý ročník PICF, v jaké fázi jsou přípravy?
Jsme v poslední zatáčce před cílovou rovinkou. Mohu potvrdit, že v akci jsou již skoro všichni z organizačního týmu.

Do Prahy zamíří řada velkých šachových jmen ze světové TOP dvacítky. Na koho se letos mohou návštěvníci například těšit?
Určitě bych měl začít trojicí indických velmistrů, Praggnanandhaa, Vidit a Gukesh. Všichni tři budou patřit k horkým favoritům na vítězství v Masters turnaji a také všichni tři jsou účastníky turnaje Kandidátů, který se bude konat v Torontu v dubnu. I další hráči letošního Masters mají dosti fanoušků. Uzbecký velmistr Nodirbek Abdusattorov nebo německá jednička Vincent Keymer budou taktéž patřit k hlavním tahákům.

Na PICF se hrají turnaje Masters, Challengers, Futures a také Open. Možná méně známé jsou ale pro šachové fanoušky doprovodné turnaje a další program. Na co všechno se můžeme těšit a jak se lze přihlásit?
Loňská novinka v podobě každodenního dopoledního programu se osvědčila. Doprovodné turnaje, jako jsou rapid, bleskový turnaj, řešitelská soutěž nebo turnaj ve Fischerových šachách mají opět své místo ve festivalovém programu. Registrace přímo na místě v den turnaje.

A pokud se šachoví nadšenci prostě jen chtějí přijít podívat, je to možné? Mohou vidět světové hráče na vlastní oči?
Samozřejmě, bez toho si to ani nedovedu představit. Nejen,k že je vstup do hlavního sálu divákům umožněn, naopak každého z diváků, fanoušků královské hry vítáme. Každoroční skvělou šachovou atmosféru letos ještě obohatíme živým komentářem (rozpis komentátorů), který bude probíhat přímo na hotelu Don Giovanni. Příchozí budou moci navštívit místnost jak s českým komentářem, tak i s komentářem v anglickém jazyce.

 

 

Jak velká šachová událost je PICF pro Českou republiku?
Dovolím si tvrdit, že PICF je pro šachovou Českou republiku již zásadní událostí. Ze sportovního pohledu pokrýváme všechny výkonnostní a věkové kategorie, šachisté mohou i volit z řady turnajů s různým časovým tempem. Pro širokou veřejnost a šachové fanoušky nabízí festival pohled na hráče absolutní světové špičky. Vidět je na vlastní oči při partii, ale i mimo ni, je super zážitek. Praha rozehraje letos velkou šachovou partii!

Máte letos připravenou nějakou novinku?
Ani pro letošek jsme nezaháleli. Připravili jsme takový souhrn dosavadních pěti ročníku PICF. Grafické ztvárnění bude vystaveno na druhém patře hotelu Don Giovanni ve foyer před hlavním sálem. Myslím, že bude k vidění mnoho zajímavého. Statistiky, zásadní momenty na fotografiích a samozřejmě kompletní výsledky.
Rád bych zmínil také pokračování Grand Prix PICF, kterou jsme loni spustili. Započítáváme hráčům výsledky ze všech turnajů, kterých se zúčastní, a na konci se vše sečte a známe vítěze. Loni zvítězil FM Rao Sharan (2248), který za výkony v Open turnaji, rapidu a bleskovém turnaji nasbíral celkem 536 bodů. Věřím, že se z této soutěže může stát prestižní věc. Výše ELA není ani zdaleka největším předpokladem k úspěchu, jak si sami můžete ověřit na loňském konečném pořadí. Ocenění pro vítěze je věru stylové, PICF trikot s podpisy všech hráčů Masters a Challengers.

Co pro vás osobně jako pro ředitele festivalu tato akce znamená?
Za těch pár let je to prostě srdeční záležitost. Baví mě to. Dá se říci, že jakmile jeden ročník skončí, již přemýšlím, co příště lépe, co přidat nového, koho pozvat apod. A pak to napětí, jestli se vše povede, zda přijede hodně šachistů, diváků a fanoušku, zda budou všichni spokojení… Prvním dnem se všechno rozjede, jako když se protrhne hráz, a prostě všichni žijí festivalem. Už se na 26. února moc těším.

Zároveň vnímám i pocit zodpovědnosti vůči partnerům, kteří při nás dlouhodobě stojí. Jejich podpora nám umožňuje všechny ty nápady realizovat a stále posouvat festival co do hráčské kvality, sportovní úrovně a dovolím si říci i kulturního významu.

 

 

To platí i směrem k našemu týmu. Postupem času jsme vybudovali stabilní organizační tým, ve kterém má každý svou pozici, prostor pro kreativitu, zodpovědnost a věřím, že i posléze radost z odvedené práce. Já jí rozhodně z našeho týmu mám. Celému patří dík.

Máte pro čtenáře nějakou zajímavou historku ze zákulisí z předchozích ročníků? Nebo na co rád z uplynulých ročníků vzpomínáte?
Historek je za těch pět let hodně. V drtivé většině vznikají humorné situace z něčí zapomnětlivosti nebo z časové nedochvilnosti. Vzpomínám si, že jsme měli jednou domluveného dnes velice populárního herce, aby zahájil kolo úvodním tahem. Asi 15 minut před startem volal, že si šel zaběhat a zabouchl si klíče. Čekací dobu pro zámečníka ale v šachu nemáme, tak jsme museli nahonem sehnat náhradu.
Často vzpomínám na rok 2020. Byl to takový první velký ročník a speciální host festivalu velmistr Lubomír Kaválek vyšponoval celý festival do zcela jedinečné dimenze. Díky němu nás navštívila řada dalších osobností jako třeba syn režiséra Miloše Formana. Cítil se na hotelu Don Giovanni opravdu „jako doma“, i vzhledem k řadě vystavených fotografiích z filmu Amadeus, který jeho otec natočil před čtyřiceti lety.

Těším se už ale na nové příběhy. S letošním obsazením o ně nebude určitě nouze.

Petr Boleslav
Zdroj: Prague International Chess Festival