Reportáž z Global Chess Festivalu 2023 v Budapešti

Od jara 2023 mohli návštěvníci našeho webu vídat opakovaně zprávy o průběhu spolupráce čtyř šachových subjektů  zemí V4. Náš Šachový svaz ČR, Šachová nadace Judit Polgárové (vedoucí projektu), Bratislavská šachová akademie a polský klub Vasko Hetman Katowice společně pracovaly nejprve na průzkumu školního šachu. Poté v srpnu byla zveřejněna získaná data. Vyvrcholení celé spolupráce se událo poslední víkend v Budapešti a ŠSČR u toho nemohl chybět. Zde přinášíme podrobnou reportáž:

 

Foto: Galerie www.globalchessfestival.com

 

Během víkendu 14. – 15. října jsme se s Lenkou Kůsovou zúčastnily Global Chess Festivalu v Budapešti, který pořádá Judit Polgar Chess Foundation. V rámci tohoto festivalu proběhl i Vzdělávací šachový summit zemí V4, který byl vlastně vyústěním a zakončením dlouhodobé spolupráce ŠSČR, JPCF, BŠA a klubu Hetman Katowice v rámci projektu, který byl financován Visegradským fondem. Právě maďarská JPCF v něm měla vedoucí úlohu, proto i summit proběhl v její režii. Naše účast (dvě osoby) byla povinná z důvodu splnění předem daných podmínek spolupráce.  Měly jsme příležitost sledovat festival nejen jako návštěvnice, ale i jako přímé účastnice programu v zákulisí, kde sehraný (a opravdu velký ) tým bezchybně režíroval košatý program ke spokojenosti všech.

Pořadatel akce nás ubytoval v hotelu s příznačným šachovým jménem: D8. Personál hotelu pro nás vše připravil na jedničku, měli tu i šachy.

V sobotu jsme s Lenkou absolvovaly návštěvu festivalu v prostorách Národní galerie a společné vystoupení všech partnerů na hlavním pódiu – upoutávky na nedělní program summitu. Společně s námi stejný program absolvovali Michal Vrba a Martin Hunčár ze slovenské BŠA, Lukasz Turlej a Marlena Chlost z  Katowic v Polsku, Katalin Kovács z kanceláře nadace JPCF a příležitostně jsme si mohli užít i společnost samotné Judit Polgárové, která je vždy velmi dobře naladěná, přátelská a vstřícná.

V nádherném prostředí plném uměleckých skvostů byly rozestavěné desítky stanovišť s  nejrůznějšími šachovými úkoly pro děti, nechyběla ani stezka po QR kódech, kde děti načítaly na své mobilní telefony šachové úkoly a soutěžily v jejich řešení.  Mezi tím dominovaly workshopové stánky nejrůznějších šachových vzdělávacích institucí z celého světa. V horním patře galerie probíhal turnaj Chess Challenge, hlavnímu sálu vévodilo hlavní pódium, kde se postupně střídali hosté festivalu a odkud se návštěvníci také dozvídali důležité informace, co by kde neměli zmeškat. Dorazilo jich cca 4000.

Foto: Galerie www.globalchessfestival.com

 

Foto: zleva Michal Vrba (BŠA), Venuše Souralová (Šdš ŠSČR), Judit Polgárová, Lukasz Turlej (Hetman Katowice), moderátorka

 

Foto: Ten pocit, když se můžete spolehnout na to, že vám kryje záda naše KMK – Lenka Kůsová

 

Foto: Galerie www.globalchessfestival.com Komentátorka Tania Sachdev a twitchová šachová streamerka Alessia Santeramo změřily své síly na šachovnici

 

Foto: Galerie www.globalchessfestival.com Na velké šachovnici jim do hry trochu mluvil i Vasyl Ivančuk

 

Foto: Galerie www.globalchessfestival.com

 

Foto: Galerie www.globalchessfestival.com Děti měly možnost vyzkoušet si programování robotů, k dispozici měly asi deset stanovišť s připravenými notebooky.

 

Foto: galerie www.globalchessfestival.com Velká část stanovišť nabízela aktivity z nové knížky Judit Polgárové Sakkpalota – Šachový palác, která je určena pro děti 4 – 8 let

 

 

Simultánka s Judit Polgárovou

Autogramiáda Judit Polgárové

Aktivity pro návštěvníky

Turnaj Chess Challenge

 

Odpoledne v 16:30 nás, tedy všechny účastníky projektu V4, už čekalo před galerií taxi, aby nás odvezlo na  technické zkoušky natáčení živého streamu ve studiích Universum, mohli jsme se seznámit s prostředím studia, s pracovníky profesionály, kteří stream chystali, a s technikou, která nás měla dostat další den na obrazovky těch, kteří se do Budapešti nemohli podívat osobně.

 

 

V sobotu večer proběhla v hotelu Hilton  Chess & Jazz Party pro zvané hosty, která se vtipně dělila na tři části: Opening – s jazzovou hudbou a rautem, Middle Game – s benefiční aukcí několika položek jako například obrazu s šachovým motivem či soukromých šachových lekcí s Judit Polgárovou, a na konec Endgame s velkou společnou šachovou bitvou na velké šachovnici, které se zúčastnily i takové hvězdy jako  David Howell, twitchová královna streamů  Alessia Santeramo či proslulá komentátorka Tania Sachdev, dále prezident ECU Zurab Azmaiparashvili, generální sekretář FIDE Lukasz Turlej  a samozřejmě největší hvězda, sama Judit Polgárová. 

 

V neděli jsme se tedy účastnily živého přenosu – streamu, během kterého Lenka Kůsová prezentovala  informace o našem projektu Šachy do škol – využívané metodické materiály od Petra Herejka a Martina Beila, vzdělávání učitelů v online kurzu pro trenéry  T4, online soutěž v řešení úloh, kterou řídíme společně s My-Chess  a základní info o nabídce výukového portálu My-Chess pro školy. Já jsem se zúčastnila v živém přenosu debaty u kulatého stolu společně s Michalem Vrbou (Bratislavská šachová akademie), Lukaszem Turlejem (Hetman Katowice, gen. sekr. FIDE) a Judit Polgarovou.

Celý záznam streamu naleznete na youtube zde.

 

Lenka Kůsová v akci (záznam ze zákulisí dodala asistentka režie)

Vystoupení našeho kolegy a kolegyně jsme s Michalem Vrbou z BŠA prožívali víceméně podobně, vzájemná podpora musí být.

 

Ve studiích Universum se o nás starali doslova jako o vlastní

 

Od Martina Hunčára z BŠA jsme jako dárek dostaly jeho knihu pro děti Šachulko Matový a jeho sny

 

Po skončení našich vystoupení v živém streamu jsme ještě pár desítek minut setrvaly ve studiu, abychom našim třem partnerům předaly dárky – sady našich výukových publikací  a drobnosti s logy ŠSČR a Ženského šachu. Na oplátku jsme obdržely knihy i s podpisy autorů od Martina Hunčára a Judit Polgárové, tyto se stanou novými přírůstky svazové knihovny. Od přátel z Polska máme pozvání na podobnou akci v Krakowě v roce 2024.

 

Do České republiky jsme se vrátily v pondělí a pomyslný šachový „kruh“ naší cesty se uzavřel u velké šachovnice, která je k dispozici cestujícím na pražském letišti.

 

Díky této cestě jsme tedy

  • splnily jednu z podmínek pro čerpání peněz za projekt V4 (jarní sbírání dat o školním šachu z dotazníků pro školy a oddíly, letní vyhodnocování a nyní prezentace)
  • navázaly jsme kontakty využitelné jak pro úsek Ženského šachu, tak pro Šachy do škol
  • prezentovaly jsme projekt Šachy do škol na významné a široce sledované události (4000 lidí přišlo do galerie, 220tisíc lidí se připojilo do všech online programů), projekt byl oceněn odborníky z dalších zemí
  • získaly jsme pro ŠSČR pověst spolehlivého partnera pro podobné budoucí spolupráce
  • máme pozvání na další podobnou akci v Krakově v roce 2024
  • získaly jsme mnoho inspirace a nápadů jak pro projekt Šachy do škol a Ženský šach, tak pro komisi KMK , zároveň jsme získaly zkušenost ze zákulisí příprav a organizace podobné akce

 

Děkuji Lence Kůsové za perfektně odvedenou práci při přípravě a prezentaci našich materiálů Šdš a pořízení fotografií a videozáznamů z akce.

O festivalu a summitu  jsme průběžně informovaly na sociálních sítích ŠSČR, děkujeme Josefovi Bednaříkovi za spolupráci při zveřejňování všech příspěvků po celou dobu trvání projektu V4.

 

Kde všude najdete další informace o programu a průběhu Global Chess Festivalu

 

Venuše Souralová