Rok Věry Menčíkové

Již několik měsíců je na šachových akcích nejrůznějších úrovní, a také v tisku a televizi, připomínána největší šachistka 20. století Věra Menčíková. Rok 2016 byl totiž u příležitosti 110. výročí jejího narození Šachovým svazem ČR a sdružením SOKRATES 2001 vyhlášen Rokem Věry Menčíkové. Oslavy první šachové mistryně světa se konají pod záštitou ministryně školství.

V rámci oslav mohou organizátoři turnajů udělovat pamětní listy ke 110. výročí narození Věry Menčíkové – všem dívkám a ženám, ale i chlapcům, kteří se na turnajích umístí na předních místech, jakož i osobnostem, které mají zásluhy o rozvoj mládežnického šachu. O tyto listy lze prostřednictvím e-mailu (k.ladomerska@seznam.cz) požádat, poté jsou zdarma poštou rozesílány na udané adresy. Spolu s tím dostávají organizátoři e-mailem také stručné povídání o Veře Menčíkové, které předávání pamětních listů provází.

K oslavám se již připojily desítky šachových oddílů a klubů. Pamětní listy se stávají velice vzácnou a uznávanou trofejí. Největší radost nám ale dělá stoupající zájem o Věru Menčíkovou, tuto světově uznávanou osobnost.vm1

Z dopisu pana Martinovského – Jaroměř

„Pamětní listy měly u obdarovaných velký úspěch. Dostali ho nejen nejlepší žákyně a trenéři mládeže (Šárka Marxová, Petr Staněk, Tomáš Back), ale i Radka Růžičková, která není trenérkou, ale obětavou pomocnicí – jezdí na turnaje žáků s trenérem, neb děti jsou hodně aktivní a pomáhá odvážet šachový materiál (hodiny, šachové soupravy a pod.) Měl bych ještě několik členů oddílu, kteří by si zasloužili Pamětní list. Např. dva starší pánové hráli o velikonočních prázdninách 24.a 25.3.2016 turnaj se žáky. Přišlo 24 dětí a oba pánové s nimi hráli po oba dny od rána až do pozdního odpoledne pouze s hodinovou přestávkou na oběd. Myslím si, že i oni by si zasloužili Pamětní listy. Byl jsem překvapen, jak si obdarovaní listů váží a tak bych rád potěšil všechny, kteří jsou jako žáci aktivní i ty, kteří neváhají aktivně prožít mnoho hodin s dětmi. Pamětní listy nejsou každý rok a mají větší cenu, než diplomy.“

Probíhají také simultánky, které hrají naše současné i bývalé reprezentantky. Pavel Chrz zaslal zprávu o simultánce WGM Zuzany Štočkové, která byla uspořádaná 21. května na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem:

vm2

V simultánce se prostřídalo během tří hodin na 10 deskách 34 účastníků, remizoval místostarosta (hrál i starosta) centrálního městského obvodu Ústí n.L. pan Karel Karika, vyhrála paní Marie Bažantová. 32 účastníků pak Zuzana porazila.

To ale není zdaleka všechno, koncem června 2016 bude vydána kniha o Věře Menčíkové, která svou formou a obsahem bude moci zaujmout i nešachové čtenáře. Sdružení Sokrates 2001 také získalo souhlas majitelů domu U Nováků ve Vodičkově ulici v Praze k umístění pamětní desky o konání slavné pražské Šachové olympiádě v roce 1931, na které získala Věra Menčíková potřetí titul mistryně světa.

A ve čtvrtek 24. listopadu se navíc bude konat v Packově sále Smíchovského pivovaru slavnostní večer s udílením Cen Věry Menčíkové.