Rozhovor s Annou Ličkovou – zlatou medailistkou MS v řešení šachových úloh

Aničce Ličkové je 12 let a s řešením šachových skladeb se seznámila před rokem a půl. Tehdy se na Mezinárodní řešitelské soutěži ISC objevilo 11 nových řešitelů. Hodně z nich dává přednost praktickému šachu, ale Aničce se podařilo skloubit obě šachové disciplíny. Hraje výborně praktický šach, kde dokonce reprezentuje ČR na mezinárodních turnajích, a také výborně řeší šachové skladby! Na konci července se jí podařilo na MS v řešení  v lotyšské Jurmale vyhrát kategorii juniorek i kategorii žen!

Jsem rád, že se podařila má snaha přilákat nové zájemce o řešení šachových skladeb. A jsem velice potěšen, že Aniččina tréninková píle a častá účast na řešitelských soutěžích se už za rok a půl odrazila na vynikajícím výsledku. Vítěze na Mistrovství světa nemáme tak často!

Aničko, jaké byly tvoje řešitelské začátky?

Na první moji řešitelskou soutěž v lednu 2023 mě přivedl táta na základě mailingové nabídky, kterou rozeslal pan Petras na konci roku 2022. S pravidly řešitelských úloh mě seznámil a se začátku mě učil pan Petras, teď trénuji hlavně s panem Vankou.

Jak probíhala tvoje příprava na turnaj v Jurmale?

Řešením šachových úloh řešitelské soutěže Šachové umění v Československém šachu, řešitelská soutěž InSitu, při níž každý řeší v klidu domova, zejména však řešením úloh Stálej riešiteľskej súťaže (SRS) na webu soks.sk.

Na jakých turnajích už jsi byla a kde se ti nejvíc líbilo?

První byla Mezinárodní řešitelská soutěž (ISC) na Bílé Hoře v lednu 2023. Dále to byla řešitelská soutěž v rámci Prague International Chess Festival 2023, další ročník ISC v lednu 2024, pak 32. Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v riešení šachových skladieb, 32. Mezinárodní mistrovství ČR v řešení šachových skladeb. Kromě Mistrovství světa v Jurmale se mi nejvíce zatím líbilo na mezinárodních mistrovstvích ČR a SR.

Jakých soutěží na mistrovství světa jsi se zúčastnila?

Zúčastnila jsem se soutěže Open a hlavní řešitelské soutěže.

Jak z tvého pohledu probíhala soutěž?

V hlavní soutěži jako první kolo byly dvoutahové maty. Ty jsem vyřešila všechny tři asi tak za 16 minut a zbytek času jsem si je kontrolovala, takže jsem získala 15 bodů. To je maximum, co řešitel může získat. V druhém kole, kde byly třítahové maty, jsem vyřešila jednu celou trojtažku a pak kousek další trojtažky, takže jsem měla 6 bodů. V třetím kole byly studie, které byly docela těžké. Tam jsem vyřešila jednu celou studii a pak kousek první a druhé studie, takže jsem měla 9 bodů. Druhý den byla poslední tři kola. Čtvrté kolo byly pomocné maty, kde jsem vyřešila jednu celou úlohu a část dalšího pomocného matu, takže jsem získala 8,7 bodu. V pátém kole byly vícetažky, které byly opravdu velice těžké. Tam jsem vyřešila jednu celou úlohu a tak jsem získala 5 bodů, ale ukázalo se, že mnoha řešitelům se ani tolik bodů získat nepodařilo. V posledním, šestém kole byly samomaty, kde jsem vyřešila část dvou samomatů a dostala jsem za to 4,4 bodu.

Sledovala jsi výsledky ostatních žen a dívek, nebo na to nebyl čas?

Mezi koly nebyl čas na to se podívat na výsledky ostatních žen. Teprve až na konci třetího kola jsem se podívala, jak se jim dařilo. Po prvním dni jsem měla 30 bodů a před druhou ženou, lotyšskou mezinárodní mistryní v praktickém šachu Laurou Rogule, jsem  vedla o 0,9 bodu, což bylo docela těsné. Po skončení posledního kola už byla jenom otázka, jestli mě Lotyška nepředběhla. Když jsme byli po soutěži na obědě, zjistila jsem,  že mám celkově 48,1 bodu, náskok na druhou ženu v pořadí 7,6 bodů. Také jsem nejvíc bodů ze všech účastníků připsala na své řešitelské elo. Takže to vše byl velice velký úspěch.

Jaké oddělení se ti řešilo dobře a které ti moc nešlo?

Nejlépe se mi řešilo oddělení dvojtažek. Nejhůře se mi řešily samomaty. Ale nejzajímavější byly studie a vícetažky.

Jak si strávila čas mimo soutěž?

Druhý den po příletu letadlem do Lotyšska jsme byli na výletě v Rize. Tam jsme se byli podívat na památník a rezidenci Michaila Tala, lotyšského mistra světa. Další dny jsme se byli projít k moři, tátové mě a Jirkovi jr. koupili zmrzlinu ve vafli, která byla moc dobrá. Někdy jsme po večeři šli do  bazénu na cca 2,5 hodiny.

Součástí mistrovství světa byl i turnaj Open. Jak se ti dařilo v něm?

Úlohy se mi řešily docela dobře, až na nějaké, které byly těžké. V prvním kole jsem vyřešila dvojtažku, kousek trojtažky a malý kousek studie, takže jsem získala 10,5 bodu. V druhém kole se mi dařilo nějak podobně. Tam jsem vyřešila opět dvojtažku, trojtažku a to bylo všechno, protože zbytek byl docela těžký, tak jsem získala přesně 10 bodů. Na konci Openu jsem měla 20,5 bodu a druhá žena, která byla v celkovém pořadí hned za mnou měla, 20 bodů takže jsem i zde byla nejlepší žena.

Jak se cítíš po soutěži?

Byla jsem ráda, že jsem vyhrála ženskou kategorii, protože to bylo moje první mistrovství světa.

Aničce přeji mnoho dalších řešitelských úspěchů. Je to příklad hodný následování i pro další zájemce o řešení – juniory i dospělé!