Rozhovor s Davidem Navarou

Česká šachová jednička, velmistr David Navara v uplynulých dnech odehrál hned dva velmi zajímavé a prestižní turnaje. Global Chess Championship na chess.com, kde Davida ještě další zápasy čekají, a turnaj ze série Meltwater Chess Tour (Julius Baer Generation Cup) s účastí Magnuse Carlsena, kterého náš český velmistr na tomto turnaji zremizoval. Proto jsme Davida oslovili ke krátkému rozhovoru nejen s otázkami k těmto akcím. Pojďme na to. 🙂

1) Jak proběhla tvá nominace na tyto dva velmi zajímavé a prestižní turnaje?

Do „Magnusovy“ letošní série Meltwater Chess Tour jsem byl pozván počátkem března. Samotného mne to překvapilo, ale je pravda, že v sérii během předchozích dvou let dostali příležitost mnozí jiní, tak proč ne já?
Pozvánku do zajímavého turnaje na serveru chess.com jsem dostal nečekaně a na poslední chvíli, když jim odpadl jeden účastník. Polovina soutěžících se kvalifikovala z předchozí etapy, polovina včetně mne dostala pozvánku.

zdroj: https://chess24.com/tour/players/

2) Jak hodnotíš oba turnaje? Je nějaká partie či ukázka, se kterou bys rád seznámil naše čtenáře?

Zejména v turnaji Julius Bär Generation Cup jsem odehrál řadu zajímavých partií, z nichž asi nejlepší byla výhra nad mladým Christopherem Yoo a nejzajímavější utkání s Anishem Girim a s Ivanem Šaričem.

Partie je možné přehrát níže:

GM Yoo, C. W. (0) 2563
0 – 1
 GM Navara, David (0) 2701
GM Giri, Anish (7) 2740
1 – 0
 GM Navara, David (6) 2701
 GM Saric, Ivan (10) 2668
0 – 1
 GM Navara, David (11) 2701

 

3) Je o tobě známo, že nemáš rád online turnaje, proč tomu tak je? 

Dříve jsem na internetu prakticky nehrál, byl jsem velmi aktivní za šachovnicí. Online soutěže vnímám jako rizikovější z hlediska možného podvádění. Určitou změnu přinesla velmi nepříjemná zkušenost z podzimu 2020, kdy na „klasickém“ turnaji byla podivně nastavená proticovidová opatření. V následujících osmi měsících jsem kvůli pandemii nemohl jezdit na turnaje, tak jsem začal více hrát na internetu a už jsem nepřestal. Ale soutěže naživo pro mne jsou i nadále prioritou.

4)  Myslíš si, že má dnes přednost online šach či šach „naživo“? Je plnohodnotnou alternativou hybridní šach?

Myslím, že hybridní šach měl smysl v době, kdy se lidé směli sdružovat do menších skupin, ale nemohli cestovat. Přednost by měla mít hra naživo, ale online soutěže také mají své výhody a určitě tu s námi budou i nadále. Šachy na internetu jsou návykové.

5) Co říkáš na kauzu Carlsena a Niemanna? Chtěl bys k rozhovoru na DVTV, který přidám k Tvé odpovědi, něco dodat? Myslíš, že současná antichetingová opatření jsou pro dnešní dobu nedostatečná?

Vše podstatné zaznělo ve zmíněném rozhovoru. Nemám co dodat. (Pozn. red.: David Navara byl pozván do Interview DVTV, kde spolu s moderátorkou pořadu detailně rozebrali celou kauzu z pohledu naší české jedničky. Rozhovor lze zhlédnout zde.)

Zdroj: DVTV

Myslím si, že je daleko snazší prověřovat hráče naživo, než při online soutěžích. Do těch je lepší zvát jen ty lidi, jimž věříme. Ohledně přiměřenosti opatření v soutěžích naživo si nejsem jist, nemám technické vzdělání. Kdybych pořádal důležitý turnaj, zpozdil bych přenos o 15 minut a zavedl bych kontroly pomocí detektorů. Ale je možné, že to v některých případech nemusí stačit.

6) Kdy Tě zase uvidíme na nějakém špičkovém online turnaji? Případně klidně i na další velmi zajímavé akci mimo online svět?

V rámci turnaje Global Chess Championship na serveru chess.com budu v sobotu hrát s Hikaru Nakamurou. Jinak se počátkem října s Novým Borem zúčastním Evropského klubového poháru. Ten se letos bude konat v rakouských horách. Jinak žádné elitní soutěže v nejbližší době neplánuji, ale překvapením se nebráním.

7) Jak vnímáš ČR z hlediska organizace turnajů, šachového zázemí, úrovně hry aj. oproti zbytku světa?

V České republice se koná mnoho zajímavých soutěží, na něž jezdí profesionálové i talentovaná mládež z celého světa. Máme tady řadu kvalitních organizačních týmů, koná se u nás mnoho turnajů. Pokud jde o podmínky pro profesionální hru, záleží na tom, s kým se budeme srovnávat. Máme tady velmi silné tradice i dostatek kvalitních knih a zkušených trenérů, ale v dnešní době se šachy bouřlivě rozvíjejí v mnoha zemích a kariéra velmistra s ratingem okolo 2600 nebo velmistryně s ratingem 2350 je z různých důvodů leckde atraktivnější než u nás. Na druhé straně se někdy jedná o země s nižším průměrným životním standardem, v nichž mají šachy mimořádnou podporu z nejvyšších míst. Tohle není cesta pro nás, ale snad existují i jiné.

Děkuji Davide za Tvůj čas a odpovědi, ať se daří! 

Také děkuji.

Josef Bednařík

Předseda KMK