Rozhovor s kapitány našich týmů na Olympiádě
V úterý 17. září měli účastníci letošní Olympiády dle rozpisu volný den. Využili jsme toho a lehce vyzpovídali oba kapitány našich reprezentačních týmů. První jsme položili otázky kapitánovi týmu žen, velmistru Tomáši Polákovi.
Jak hodnotíš první polovinu Olympiády za tým žen?
Prvních šest kol se ženský reprezentační tým houpe na pomyslné olympijské houpačce. Proti slabším družstvům bezpečně bodujeme, proti těm silnějším zatím bohužel vycházíme bodově naprázdno, i když v určitých fázích zápasů, jak proti Indii, tak proti Srbsku jsme sahali po mnohem lepších výsledcích.
Který zápas bereš jako největší úspěch, naopak jaký moment je pro tebe zklamání?
Jak už jsem naznačil, v našich zápasech zatím vše probíhá podle papírových předpokladů, i když věřím, že pomyslné výsledkové kyvadlo houpačky dokážeme brzy vychýlit i proti očekávanému směru. Zatím tedy bez velkých dílčích úspěchů a bez zklamání. Vše běží, jak má.
Foto: Rostislav Huňa
Ve druhém kole jste vyzvali favorita Olympiády – Indii, jak se díváš na tento pikantní souboj?
Po polovině soutěže jsou ve vedení oba hvězdné indické týmy – mužský i ženský. Zápas proti Indkám jsme si užili, přece jen na prvním stole nehráváme každý den. Vinou dopravní zácpy – organizátoři nechávají účastníky olympiády z jejich hotelů svážet autobusy, což se ne vždy obejde bez čekání apod. – se soupeřky na partii opozdily, ale všechny naše hráčky férově počkaly, až jejich sokyně opravdu zasednou k šachovnicím, a až poté zahájily své partie, za což jim patří uznání. Kapitána Indie jsem „obdaroval“ čtyřmi tužkami s nákresem krtečka – jednalo se o vtipný nápad jedné naší hráčky. Od tohoto zápasu jsou naše hráčky z pohledu indických fanoušků rozhodně populární.
V úterý byl na programu volný den, jak ho tým žen využil? Jaká byla náplň?
Během volného dne jsme navštívili historické centrum města. A nevynechali jsme ani šachový festival Judity Polgárové, který proběhl v Národní galerii – s podpisovou akcí a mnoha zajímavými akcemi. Přítomen byl i pan Rubik, duchovní otec legendární Rubikovy kostky.
Děkujeme Tomáši za odpovědi a přejeme úspěšnou druhou polovinu.
Pět otázek bylo připraveno pro kapitána týmu mužů Petra Boleslava.
Petře, jak hodnotíš první polovinu olympiády?
Mínus 4 zápasové body ze šesti utkání, kde jsme byli vždy nasazeným týmem, není dobrý výsledek. V důležitých zápasech se nám nedaří na třetí a čtvrté desce podržet skvělé výkony Davida a Vana.
Do utkání s Dány v 6. kole jsme šli s vědomím, že to bude zkouška, zda dokážeme překonat úvodní nezdary a vrátit se na své pozice. Na všech deskách nám vyšel vstup do zápasu, celkově jsme měli iniciativu a hlavně Vanova pozice nás uklidňovala. Po korektní remíze Davida na první desce jsme se právě díky Vanovi dostali do vedení, které však vydrželo pouhých pár minut. Honza Krejčí v časovce začal v pozici trochu přešlapovat a pak přišla fatální chyba, kterou jeho soupeř bezchybně trestal. Dramatický zápas vrcholil na třetí šachovnici. Štěpán dosáhl plánované pozice z přípravy a soupeře pozvolna dostával pod větší a větší tlak. Pověstný čtyřicátý tah však přehoupl misky vah na stranu Dánska a Štěpán musel hledat nejpřesnější tahy k udržení remízy. Zkoušku jsme tedy prošli tak napůl.
Sociálními médii rezonovala Vanova remíza v zápase s Kanadou, můžeš celou situaci objasnit?
Rozumím, od monitoru se často nejde dopátrat. Vysvětlení je zcela jednoduché, Van neviděl v pokračování Ke3 žádný posun, protože se domníval, že po Kg7 přichází o pěšce a vše jde do remízy. Po tak dlouhém boji, kdy partie byla nahoru-dolu, a s dlouhou sekvencí tahů již defacto na půl minutě, asi každý šachista zná, jak lehce se dá udělat špatný úsudek.
Jak to na olympiádě funguje, mají možnost se hráči zeptat na nabídku či vzetí remízy kapitána týmu?
Kapitán na Olympiádě nemůže zcela nic. Do třicátého tahu platí sofijská pravidla a potom je to jen na hráči zda remízu nabídne nebo přijme. Co jsem měl možnost mluvit s ostatními kapitány, tak vlastně většina tím trpí a vzpomínají na doby, kdy slovo kapitán mělo mnohem širší význam.
Jak vnímáš organizaci Olympiády, probíhá vše v pořádku?
Rozdělil bych to na dvě části. Co se děje přímo v hrací hale nemá chybu. Vše probíhá v klidu, vše je připraveno a i pro diváky je tam spousta atrakcí okolo, různé shopy, výstavy, prostor pro hraní atd. Na plochu se tedy nedostanou, ale mohou sledovat dění z ochozů.
Horší je to například s organizací dopravy z hotelů do hrací haly. Autobusy stále jezdí pozdě, ne v určený čas, pak jsou přecpané atd. My máme naštěstí dobrý hotel, poměrně blízko, ale kvalita jiných hotelů není příliš vysoká a doprava z nich trvá někdy i 30 minut.
V úterý byl na programu volný den, jak ho náš tým mužů vyplnil?
Na volný den jsme vytvořili takové smíšené družstvo a vyrazili do centra Budapešti. Navštívili jsem i šachovou akci Judit Polgárové, která se konala v Národní galerii. Prostě takový relaxační den. Počasí vyšlo perfektně.
Děkujeme za odpovědi a přejeme hodně sil do závěru.
Po úterním volném dni naše týmy čeká ve středečním sedmém kole Kolumbie (muži) a Vietnam (ženy). Komentovaný přenos živě můžete sledovat od 15:30 na YouTube ŠSČR. Kolo bude v režii IM Davida Kaňovského.
Užitečné odkazy:
- Chess.com
- chess-results
- web pořadatele
- fotogalerie ŠSČR
- Výsledky – open – web pořadatele
- Výsledky – ženy – web pořadatele
- Online přenos – open
- Online přenos – ženy
- Šachová Olympiáda je tady!
- Šachová olympiáda zahájena!
- Start Olympiády aneb zahřívací rozcvička (1. kolo)
- Druhé kolo a skřípění zubů
- Ve třetím kole Olympiády prohra s Kanadou a výhra s Tádžikistánem
- Ve čtvrtém kole oba týmy vítězné
- Páté kolo Olympiády podle předpokladů
- V šestém kole výhra nad Alžírskem a remíza s Dánskem