Rozhovor s Oleksanderem Prokhorovem

Přinášíme Vám další rozhovor. Tentokrát jsme položili pár otázek šachistovi a mezinárodnímu rozhodčímu, který je znám i u nás v České republice. Oleksander Prokhorov žije na Ukrajině ve Lvově. Olek byl velmi ochotný a vstřícný a patří mu velké poděkování za jeho čas, který nám věnoval.

 

Foto: archiv Oleksander Prokhorov

 

Otázka ŽŠ: Jak se máš a jaké jsou Tvoje šachové aktivity v současné době, kdy je u vás, bohužel, válka?

Odpověď OP: Obecně je situace se šachy na Ukrajině samozřejmě velmi špatná, i když obecně bylo mnoho problémů kvůli mnoha skandálům i dříve. I díky vedení federace, které existuje již 12 let. V zásadě mám teď trochu méně práce na arbitráži. Nyní je mojí hlavní činností rozvoj studentského šachu na Univerzitě tělesné kultury a sportu ve Lvově. Také hodně trénuji soukromě jak online, tak naživo. Jde o to být užitečný Ukrajině na mezinárodní úrovni, proto mojí další aktivitou je práce v technické komisi FIDE jako tester nových produktů šachového softwaru.

Otázka ŽŠ: Sleduji Tě na sociálních sítích, kolik energie dáváš dětem. Máte u vás šachové školy? Můžeš nám přiblížit, jak fungují dětské šachové kroužky u vás?

Odpověď OP: Ano, je to pravda. V naší zemi je spousta škol a akademií, které neustále učí děti šachy. Nejznámější jsou ve Lvově, v Kyievě, v Mykolajivě nebo ve Vinnycji. Jedná se jak o soukromé iniciativy, tak o veřejné školy. V současné době nejsou žádné vyhlídky na práci na potenciálu dětí, který samozřejmě existuje. Bohužel ale nejsou žádné turnaje a turnajové zájezdy do zahraničí. V podstatě děti získají nějakou kategorii, ale pak se zastaví ve svém rozvoji a přestanou hrát šachy. Taková je statistika. Obzvláště jim není jasné, proč mají hrát šachy, a je tak obtížné je motivovat a vštípit jim lásku pro tuto hru.

Otázka ŽŠ: Jak probíhala organizace turnajů před válkou a jak složitá je nyní?

Odpověď OP: Nyní se v podstatě všechny turnaje konají v západní části Ukrajiny, kde je klid. Dlouho tu nebyly žádné velké turnaje s dobrými cenami. Moje poslední aktivita souvisela s největším jednodenním turnajem v rapid šachu, který se konal ve Lvově 15. března tohoto roku. Byl to memoriál na památku šachistů – vojáků, kteří zemřeli během války. Bohužel k dnešnímu dni jich je již 22. (zdroj FB OP:   Artem Sachuk, Alexander Goshilik, Michail Safronov, Sergij Mazurov, Andrij Melnychuk a další). Přihlásilo se 257 účastníků z 21 regionů naší země a bylo zde také 6 federací. Cenový fond činil 3200 eur. Můj další velký projekt bude letos v Kyjevě. Uspořádám vzpomínkový turnaj pro mého kamaráda, velmistra Vadima Malakhatkova (pozn.redakce: zdroj chess.com: Ukrajinský velmistr Vadim Malakhatko), dvojnásobný kyjevský šampion, vítěz bronzové olympijské medaile z roku 2000 v Istanbulu a zlaté medaile z mistrovství světa družstev v Jerevanu 2001, vášnivý organizátor šachových turnajů na Ukrajině, zemřel v roce 2023 ve věku 46 let).

Otázka ŽŠ: Protože mám na starosti Ženský šach v České republice, musím se zeptat. Jak vaše federace podporuje ženy a ženské šachy?

Odpověď OP: Naše federace, bohužel, rozvoji ženského šachu dříve nijak nepomohla. Jiná věc samozřejmě je, že máme stále velmi silný ženský tým, který vyhrál poslední olympiádu v Chennai (pozn.redakce: složení týmu GM Mariya Muzychuk, GM Anna Muzychuk, GM Anna Ushenina, IM Nataliya Buksa, IM Yuliia Osmak). Ale nelze hovořit o strategii rozvoje pro nové generace. Mnoho našich silných šachistek se přesouvá do jiných federací a takhle to může pokračovat i nadále.

 

Foto ŠSČR: Ukrajinský ženský tým na olympiádě v Chennai ( M Muzychuk, A. Muzychuk, A. Ushenina)

 

Otázka ŽŠ: Máš nějaký šachový idol – hráče, rozhodčího a proč?

Odpověď OP: Samozřejmě je jich mnoho! Ze šachistů musím zmínit určitě partie Davida Navary, se kterým mám osobně velmi blízký a přátelský vztah. David je v současnosti významnou šachovou osobností na celém světě. Z rozhodčích mě nejvíce pomohl a naučil Takis Nikolopoulos z Řecka. Silný a zkušený rozhodčí, který zná pravidla a ví, jak je aplikovat v praxi lépe než kdokoliv jiný. Z českých rozhodčích bych rád zmínil Jiřinu Prokopovou, která je již řadu let světovou špičkou. Její síla je hlavně v technické části – detailní znalosti pravidel.

Děkujeme Olekovi za rozhovor a přejeme mu hodně štěstí v práci, kterou dělá v současných těžkých podmínkách na Ukrajině. Ať ji dělá stále s takovým zápalem, nadšením a elánem.