Rozhovor s předsedou reprezentačního úseku Petrem Boleslavem

V únoru 2023 převzal reprezentační úsek Petr Boleslav. Níže v rozhovoru jsme se předsedy KRÚ zeptali na otázky okolo chodu celého úseku, reprezentačních smluv nebo také k blížícímu se ME týmů. Tak pojďme na to.

Petře, co tě vedlo k tomu, ucházet se o post předsedy reprezentačního úseku?

Vedlo mě k tomu čím dál tím větší naléhání nebo v dobrém slova smyslu jakési hecování od několika mě blízkých lidí, kterých si pro jejich osobní a profesní kvality velice vážím. Ojediněle jsem takovéto náznaky vnímal již před několika lety, vždy jsem je však dokázal zahnat mávnutím ruky s tím, že tento post není nic pro mě. Vývoj posledních let ale ukázal, že je patrně co měnit, upravovat, posouvat, a to bez toho, aby člověk k tomu nutně potřeboval šachový titul. Funkci kapitán týmu bych dnes již spíše pojmenoval manažer týmu. Pravomoci kapitána jsou během samotné hry značně omezené, více prostoru pro danou funkci tedy vidím v oblasti samotné organizace, jako je zajištění adekvátního ubytování, včasného a pohodlného cestování, vyřizování různých formalit apod. Prostě plný a profesionální servis hráčům, aby mohli podávat za šachovnicí stoprocentní výkony. Samozřejmě starost o atmosféru v týmu musí být prioritou a schopnost předcházet čemukoliv negativnímu je přidanou hodnotou.

Když jsem takto uzemnil „kapitána“, chtěl bych dodat, že na scénu by mohl vstoupit kouč, jehož územím je například přípravný kemp před akcí, přítomnost u týmu i během akce samotné nebo on-line podpora. Mnoho týmů, samozřejmě převážně špičkových, kouče angažuje. Je to pak o dobrém výběru a v neposlední řadě o penězích. V současné době myslím není potřeba o této variantě uvažovat, ale věřím, že takové časy přijdou a reprezentační tým bude tvořit jak manažer tak i kouč.

Petr Boleslav, foto Vladimír Jagr

Jak hodnotíš předešlé půlroční působení ve funkci? Co vše se Ti podařilo realizovat?

Předeslal bych, že jsem byl již předchozí rok členem KRÚ. Měl jsem tedy možnost poznat blíže specifika práce v komisi a některé věci si již na rok 2023 připravovat. Po půl roce je asi brzy něco hodnotit. Jako KRÚ jsme stanovili nový systém reprezentačních smluv, nominací nebo podpory, ale je potřeba pracovat, aby si to sedlo. Tyto dílčí kroky zastřešuje celková vize a cíle, které jsem pro VV ŠSČR nadnesl v dokumentu Reprezentace 2030 (zde) ještě před svým zvolením. Vizí je vybudování statusu reprezentanta (reprezentace), který bude pro šachovou veřejnost spojujícím faktorem a pro veškerou veřejnost prezentací slušného a fair play chování, národní hrdosti a bojovnosti. Samozřejmě neříkám, že nic z toho se u nás v předchozích dekádách nevedlo nebo nedělo. Ale myslím, že mnozí budou souhlasit, že reprezentace v posledních letech přinášela více problému a rozkolů než pozitivních efektů a na slušnost se v mnoha případech zapomínalo.

Jak jsi zmínil výše, došlo k překopání systému, jm. reprezentační smlouvy, nominace, podpory. Mohl bys nám prosím přiblížit, jak jsi vše nastavil?

S příchodem do funkce předsedy reprezentačního úseku (v dubnu 2023) jsem rozeslal mezi hráče, které považuji za adepty reprezentace, nové nastavení systému. Zásadním bodem bylo snížení počtu reprezentačních smluv na pět, tedy pouze pro hráče, kteří budou nominováni na reprezentační akci daného roku. Zároveň jsem smlouvy zjednodušil, vynechal řadu povinností, které se netýkaly dané reprezentační akce. Ke zjednodušení došlo i v případě budgetu na tzv. reprezentační podporu. V něm je 5 x 40 tis. Kč a částku lze čerpat na náklady spojené s hraním turnaje: a) uzavřený turnaj: průměrný rating turnaje musí být vyšší než hráčův rating, b) otevřený turnaj: hráč nesmí být nasazený v první patnáctce. Myslím, že bychom měli chtít, aby naši hráči jezdili na turnaje, kde musí podat nadstandardní výkon, který vede k úspěchu v podobě konečného umístění a s tím spojené prize money nebo připsání nějakého toho ratingu.

Výše uvedené stručně popsané kroky vedly k možnosti přerozdělení peněz a navýšení odměn hráčů, kteří jedou daný rok reprezentovat. Myslím, že jsme se dostali na adekvátnější sumy, než byly zvykem v posledních letech a byly také častým tématem hovorů mezi reprezentanty a šachový svazem. Ještě dodám, že výše odměny je nyní zásadněji diferencována dle výše ratingu.

Chtěl jsem ale pokročit dále. Předpokládal jsem, že na základě zpětné vazby od hráčů a jejich reakcí budu moci nový systém detailněji vysvětlit a samozřejmě případně i korigovat. Reakce na můj dubnový mail byla ale defacto jediná, od Štěpána Žilky. Ta druhá, od Vojtěcha Pláta, byla o tom, že jemu nic nedorazilo. To bylo poté vysvětleno, psal jsem na mail, který měl zablokovaný. Myslím, že je to škoda. Na druhou stranu, času je dost a vše má svůj vývoj.

Ještě k technickému procesu nominace, kde se jedná také o zásadní změnu. Čtyři hráči reprezentační sestavy budou nominováni do konce dubna, pátý hráč do konce června. Vycházím ze zkušeností, že v jaké bude hráč formě za dva měsíce (to je většinou lhůta, kdy se musí podat oficiální soupiska pro danou akci) je stejně loterie. Proto jsem se rozhodl pro systém, kdy se hráč o své nominaci dozví dostatečně dopředu. Nebude tím pádem muset být pod tlakem, jak mu vyjdou letní nebo nějaké nominační turnaje, ve kterých je sledován a jejichž výsledek je určující. Naopak očekávám, že nominovaný hráč si období před reprezentační akcí rozplánuje tak, aby byl na vrchol roku, co se týče české reprezentace, co nejlépe připraven.

Petr Boleslav při Mitropa Cupu

Blíží se ME týmů. Jak dlouho jsi pracoval na sestavení reprezentačních týmů? Jaké jsou dle Tvé komise důležité body ke splnění nominace na reprezentační akce?

Upřesnil bych, že ženský tým nominuje kapitán Tomáš Polák a já ten mužský, KRÚ pak nominace schvaluje. O sestavení týmu jsem přemýšlel hodně dlouho. Ale ani ne tak v rovině, který konkrétní hráč by měl být nominován, ale jak dalece, chcete-li rázně, nakročit směrem stanoveným výše zmiňovanou vizí Reprezentace 2030.
Průměrné výsledky v posledních letech, nepříliš povzbudivá atmosféra v samotném týmu nebo poněkud pochroumané vztahy hráčů širší reprezentace jak mezi sebou, tak s vedením nebo z mého pohledu nesprávně nastavený systém, ať už se to týká odměn, bonusů, podpory apod., mě vedly k závěru, že je nejlepší čas ke kroku dlouhému a ráznému.

Vedle hráčovy výkonnosti tak považuji za důležitý aspekt hráčovo vystupování na veřejnosti, slušné a fair play chování jak navenek, tak i v týmu. Neviděl jsem vyhrávat tým, v kterém by to neklapalo. Dalším důležitým aspektem je věk. Čím dál tím více jsou šachy sportem, ve smyslu fyzické zátěže. Možná až moc brutálně ukázala trend loňská olympiáda, kdy vítězný Uzbekistán měl věkový průměr týmu 20,4 let(!), stříbrný tým Arménie se lehce vejde pod ø30 a u bronzového týmu Indie II raději ani nepátrám, jestli ze zákona vůbec mohli hrát 😊 Naše povzbudivé výsledky z Olympiády 2018 (15. nasazení / 12. místo) nebo Mistrovství Evropy 2019 (12. nasazení / 10. místo) se s plus mínus stejnou sestavou s +5 lety navíc už opakovat nebudou, a to nemluvím o zlepšení. Nejde tak ani o to vejít se do přesné definice slova mládí, ale spíše jde o to mít energii, dostatek vůle a chuti po dosažení něčeho nového, a to se s mládím neoddělitelně pojí.

Jak hodně záleží na výsledku? Co bude úspěch, co neúspěch?

Slyšel jsem takový vtip. „Pokud se Bolek vrátí se všemi pěti účastníky, bude úspěšný.“ Nebo jsem již zaznamenal, že jsem pěkný lišák, když jsem nominoval takovou sestavu. Pokud uděláme skvělý výsledek, budu génius, když ale propadneme, tak to svedu na mládí a sbírání zkušeností. Dobrý, pobavil jsem se. A teď vážně. Ono je to zcela jednoduché. Definujme si dva pohledy.

a) Výsledkový – jak prezentovat uhraný výsledek směrem k široké veřejnosti (Bez ohledu na kdyby, coby, že jsme nějaké silné porazili, ale bohužel umístění je špatné nebo naopak super umístění, ale hráli jsme jen se slabšími soupeři apod.)
místo nasazení – 4 a více = ÚSPĚCH
místo nasazení – 3 a méně = STANDARDNÍ VÝKON

místo nasazení + 2 a méně = STANDARDNÍ VÝKON
místo nasazení + 3 a více = NEÚSPĚCH

b) Herní –zde by měli kapitáni a hráči vyhodnotit průběh turnaje z hlediska dosažených výkonů, síly soupeřů, komentovat kritické momenty a závěry představit šachové veřejnosti. Zde je pak prostor debatovat, že jsme hráli silný turnaj, ale něco nevyšlo, proč jel ten a měl jet ten a ten….Analyzovat co a proč. Nebo naopak si kriticky říci, že k výsledku, za který nás někteří nosí na rukou, jsme dospěli přes značně slabší soupeře a….. Analyzovat co a proč.

Jinak již delší dobu neplatí, že by se výše podpory reprezentace od státu přímo dovíjela od dosaženého výsledku. Bývávalo stanoveno, že za umístění do 16. místa dostává náš sport bonusové body a ty se projeví ve výši dotace, ale takhle to momentálně žádná instituce nastavené nemá. Ničemu to asi ale nevadí, protože nešachovou veřejnost, média nebo případné partnery osloví pouze medaile a ostatní číslice napsané u konečného umístění jsou významné pouze uvnitř šachové komunity. V současné době tedy považuji argument, že je nutné stavět elově nejsilnější sestavu, abychom dosáhli co nejlepšího výsledku, za lichý. Ani upnout se na mnohde fungující systém – reprezentují první čtyři (pět) podle ratingu – není u nás na pořadu dne. Až bude prvních našich patnáct hráčů profesionály, jako například ve zmiňovaném USA, pak s tímto transparentním systémem souhlasím. Rating mezi profesionály, kteří mají kultivované vystupování, příkladný přístup k médiím a PR potřebám, vlastní prezentace na sociálních sítích a s tím spojený zástup fanoušků, je pak jedinou rozlišovací hodnotou.

Extraliga, Petr Boleslav roli kapitána nejúspěšnějšího extraligového týmu historie

V uplynulé době se někteří velmistři ohradili vůči ŠSČR, nominacím KRÚ. Máš od těchto velmistrů zpětnou vazbu nebo Ti od nich dotazy k nominacím vůbec nechodí?

Bohužel nemám. A bohužel se před pár dny objevil článek Petera Michalíka o mužské sestavě na Mistrovství Evropy. Obecně nepovažuji pokusy vyvolání diskuze přes „média“ za šťastné. Věřím, že se s panem Michalíkem brzy potkám a budu mu moci na jeho otázky odpovědět a jeho domněnky uvést na pravou míru.

Shodou okolností je to pár dní, co jsem doposlouchal audioknihu Jána Markoše Síla rozumu v bláznivé době (vřele doporučuji všem). Rád bych se tedy vyjádřil alespoň k řečnické otázce, kterou pan Michalík ve svém článku několikrát opakuje, a tak trochu podsouvá čtenářům i odpověď, zda je motivace pana Boleslava postavit silnou reprezentaci nebo propagování Nového Boru a jiných zájmů. Viděno optikou pana Michalíka bych patřil k velice průměrnému lobbistovi v kapitánském křesle za posledních osm let. V průměru tři hráče nominoval jak Vlastimil Jansa, tak Pavel Šimáček, v Novém Boru velebeným by byl Zbyněk Hráček, který jednou nominoval dokonce čtyři hráče novoborského klubu.

Mou motivací je přispět k vybudování prostředí, ve kterém Česká republika dostane šanci mít silnou reprezentaci, nejlépe profesionální.

Závěrem se Tě chci zeptat, jaké máš vyhlídky s reprezentací do budoucna?

Věřím, že vyhlídky jsou dobré. Když nebudeme řešit každé přišláplé kuří oko, foukat si věčně nějaké bolístky, a začneme více spolupracovat, tak se můžeme pohnout dopředu. Pokud chceme pokukovat po těch vyšších nebo nejvyšších metách, musíme si připustit, že dnešní sport a šach nevyjímaje, je profesionální. Na všech postech. A jestli toho chceme být také součástí, tak musíme začít na sobě pracovat. A to na všech postech.

Děkuji moc za Tvůj čas a odpovědi. Ať se Ti daří ve funkci předsedy KRÚ, ale také mimo ni. 

Josef Bednařík

Předseda KMK ŠSČR