Šachem ke svobodě

Parafráze neblaze proslulého hesla „vítajícího“ vězně koncentračních táborů je v titulku použita záměrně. Figurky vyrobené zkousků vzácného chleba totiž byly tenkrát jednou z mála možností, jak si udržet zdravý rozum v prostředí vymykajícím se lidskému chápání.

Koncentrační tábory jsou naštěstí minulostí, avšak magická síla šachové hry je věčná. Nejenže dává člověku určitou vnitřní svobodu limitovanou pravidly, ale také rozvíjí kreativitu, smysl pro dlouhodobou strategii, i okamžitou taktiku. Učí trpělivosti, odpovědnosti za vlastní rozhodnutí a nabádá k poučení z proher. Tohle všechno si pak člověk nese v sobě i mimo šachovnici.

Letos spuštěný celosvětový projekt Mezinárodní šachové federace (FIDE) „Šachy do vězení“ staví na těchto pozitivech a přidává ještě něco navíc. Odsouzeným se dostává rad od nejpovolanějších – skutečných šachových mistrů. Jejich pomoc se netýká jen šachovnice, ale v přeneseném slova smyslu je i pomocí do dalšího života.

Díky spolupráci speciální pedagožky Mgr. Evy Ježkové s mezinárodním šachovým mistrem Petrem Piskem, delegátem ČR ve FIDE, za vydatné pomoci pedagoga volného času Ivana Ohery, který má na starosti šachový kroužek pro odsouzené, se Věznice Kuřim do projektu zapojila jako jedna z prvních.

Mezinárodní mistr Petr Pisk dosud sehrál ve věznici simultánní partii na šestnácti šachovnicích se soupeři z řad odsouzených. Kromě toho dohlížel na následně uspořádaný turnaj vězňů. A aby se neomezil jen na konkrétní rady nad stolem, věnoval se jedno odpoledne výuce, v níž předvedl několik způsobů zahájení, obran, útoků i koncovek.

Zvýšený zájem odsouzených o šachy svědčí o úspěchu projektu FIDE ve Věznici Kuřim.  A protože věznice je velice slušně vybavena jak šachovou literaturou v místní knihovně, tak šachovnicemi na jednotlivých oddílech věznice, nic nebrání tomu, aby se noví šachisté začali vážně věnovat královské hře. Nejenže si tím ukrátí volný čas, ale dá se předpokládat, že čím víc šachových dovedností si osvojí, tím budou mít po propuštění větší šanci vyhnout se návratu za vězeňské zdi.

Projekt „Šachy ve vězení“ tedy bez jakékoliv ironie naplňuje heslo Šachem ke svobodě.