Šachové čtení na víkend: Superman Carlsen, super počítač a super talent z Nigérie

Tento víkend na vás čeká opravdu hutné a záživné šachové čtení. Pavel Matocha v Lidových novinách popsal výjimečnost Magnuse Carlsena, jenž se před týdnem stal opět mistrem světa, a vrátil se i k republikovému šampionátu v bleskovém šachu. Slovenský magazín Plus 7 dní přinesl příběh talentovaného mladého Nigérijce a týdeník Hrot se zase obsáhle zamýšlí nad vztahem člověka a umělé inteligence na příkladu šachových super počítačů.

 

Lidové noviny: Blesky osvítily Brno

Blesk je symbolem elektrického proudu a bleskový šach je nejrychlejším a pro mnohé nejatraktivnějším soutěžním tempem této hry. Hraje se sice ještě tzv. Bullet chess (kulka šachy), kdy má hráč na celou partii pouhou jednu minutu, ale to už je často pouze soutěž v rychlosti ruky, a nikoliv v rychlosti a přesnosti myšlení, protože tam téměř vždy jednomu z hráčů dříve vyprší čas, než by došlo na šachovnici k matu. A proto v Bullet šachu se ani nekonají oficiální mistrovství republiky či světa.

 

 

Lidové noviny: „Mozart Magnus“ Carlsen

Pamatujete na dobu, kdy vládl tenisovému světu Švýcar Roger Federer? Na dobu, kdy byl neotřesitelnou světovou jedničkou, a kromě antukového Roland Garros vyhrával (téměř) všechny turnaje, na nichž startoval? Něco podobného zažívá posledních deset let svět šachu. Jen jméno krále je pochopitelně trochu jiné – Magnus Carlsen (31).

 

 

Pravda: Šachový virtuóz Karpov ukázal známky z vesmíru

Bratislava Vo svete existuje veľa škôl, ktoré nesú jeho meno. Na Slovensku jediná – Základná škola Anatolija Karpova na Černyševského ulici v Petržalke. Po ruskom šachovom bohatierovi ju pomenovali pred troma rokmi. V logu má šachovnicu.

 

 

Plus 7 dní: Supertalentovaný outsider

Jedenásťročný africký utečenec sníva o tom, že sa stane najmladším šachovým veľmajstrom na svete.

 

 

Týdeník Hrot: V patu

Jonathan Schaeffer nevěděl, co počít. Profesor kybernetiky na kanadské University of Alberta strávil většinu své kariéry vývojem šachového softwaru, přičemž jeden z jeho programů byl v osmdesátých letech chvíli považován za nejvýkonnější na světě. Byl součástí týmu z IBM, jenž vyvinul Deep Blue, počítač, který v roce 1997 slavně porazil nejlepšího hráče (nejen) své doby Garryho Kasparova. Navíc je sám šachovým mistrem. Zkrátka, když hraje počítač šachy, málokdo na světě je v té situaci více doma než právě Schaeffer.