Šesté kolo MS kadetů

Ve čtvrtek 22. září je v gruzínské Batumi naplánován volný den. Malí reprezentanti si tedy mohou odpočinou před závěrečným finišem a pro nás je tedy ideální čas na poklidné a detailnější zhlédnutí zajímavých momentů a dosavadních výsledků. Jak se dařilo české výpravě ve včerejším šestém kole nám přiblíží Richard Mládek: ,,Šesté kolo bylo pro českou reprezentaci velmi úspěšné, naše výprava uhrála 4,5 bodů z šesti možných! V kategorii U12 Bayarjavkhlan Delgerdalai přehrál soupeře z prohrané pozice, Matyáš Roubal vyhrál kontumačně. V kategorii U10 Jan Bára porazil soupeře z Mongolska a v příštím kole si zahraje na deváté, onlinové desce. Tomáš Zelenka remizoval, zadařilo se Elišce Janouškové a Danielce Kožušníkové. Na soupeřku nestačila Kira Tarielasvili, ale náladu si jistě spraví v dalších kolech.“

Okomentované zajímavé momenty z uplynulých kol naleznete k přehrání níže:

..

..

..

..

Detailnější hodnocení dosavadního průběhu nám zaslal také přímo z dějiště Michal Konopka:

Včerejším šestým kolem se turnaj přehoupl do druhé poloviny, dnes mají účastníci mistrovství volný den. Ten přijde mnohým vhod, aby si odpočinuli a vypořádali se s drobnými obtížemi. Řada hráčů (myšleno všeobecně, tedy nejen našich reprezentantů) má střevní potíže, objevují se i respirační nemoci, jak se to u podobných masových akcí občas stává.

A jak si vedli naši hráči v první polovině? Tři naši chlapci – Bayarjavkhlan Delgerdalai, Matyáš Roubal (oba U12) a Jan Bára (U10) mají 4,5 bodu ze 6, velmi dobrý výsledek, a uvidíme, jak se hochům povede v závěrečných kolech. Džavcha měl velkou smůlu ve 4.kole, kdy po několika nepřesnostech prohrál jasně vyhranou pozici s Kazachem Keneshbekovem. Naopak v 6. kole se dostal do svízelné situace s Arménem Torosyanem, ale chod partie zvrátil a nakonec vyhrál. Velmi dobrou hrou se prezentuje i Matyáš Roubal. Včera zvítězil bez boje, když jeho soupeř, přeborník Německa do 12 let Stichter onemocněl a nedostavil se k partii. Na příkladu Matyáše lze demonstrovat, jak ošidné jsou ratingy v těchto věkových kategoriích. Ve čtvrtém kole remizoval s jedním z favoritů, Edgarem Mamedovem (ELO 2313), což byl hezký úspěch, ale hned další den sehrál další vyrovnanou a remízovou partii s Uzbekem Bochodirovem (ELO 1470). Šachová úroveň tohoto hráče je ale někde úplně jinde. Oba naši zástupci, Džavcha a Matyáš, v 7.kole změří síly ve vzájemném souboji.

Naši malí reprezentanti zdraví do Česka!

Výborně si zatím vede i Jan Bára, který po prohře ve 2.kole zapnul a vyhrál několik pěkných partií po sobě. V nejmladší kategorii bojuje Tomáš Zelenka nejen se soupeři, ale i s žaludečními problémy. Jistě ho mrzí nedotáhnutá včerejší jezdcová koncovka, kterou mohl několikrát vyhrát. Zatím má 2,5 bodu ze 6.

Stejný bodový zisk (2,5 ze 6) má i Danielka Kožušníková. I ona bojuje s nepříjemným handicapem, hraje se zlomenou rukou. Nemůže zapisovat, což znamená, že na startu každé partie dostane o 10 minut méně, než soupeř (hraje se tempem 90 minut na celou partii, s přídavkem 30 s za každý provedený tah). I Eliška Janoušková má 2,5 ze 6. Zatím střídá hezké a nepovedené partie a jistě ji mrzí ztráta z 5.kola, kdy krásně přehrála svou mongolskou soupeřku, získala figuru, ale pak nepozorností vše pokazila. Kira Tarielašvili nehraje špatně, ale chybí ji koncentrace po celou dobu partie. Tak se stalo, že pokazila několik vyhraných pozic (remízová koncovka s věží navíc nebo přehlédnutí matu na první řadě s dámou a dvěma figurami navíc) a proto prozatímní výsledek 1,5 z 5.

Dnes o volném dni uspořádali organizátoři soutěž v řešení (tři dvojtažky, tři trojtažky, dvě studie) – pozice připravil známý gruzínský skladatel studií David Gurgenidze. Byl o ní velký zájem. Z naší výpravy se zúčastnili Matyáš, Džavcha, Daniela a Kira. Výsledky by měly být známy za dva dny.


Naší výpravě přejeme hodně síly do dalších bojů!

Užitečné odkazy:

Online přenos v jednotlivých kategoriích můžete sledovat například na webu chess24 či odkazy jsou uvedeny taktéž na webu pořadatele:

Dívky 8

Chlapci 8

Dívky 10

Chlapci 10

Dívky 12

Chlapci 12

Partie v PGN.